פיקוד העורף התרעה במרחב

עיצוב אתר ידידותי למשתמש

מהי התשובה האולטימטיבית לשאלה: "מי אמור להשפיע על עיצוב האתר שלך?" חלק יענו בעלי האתר, אחרים יענו מנועי החיפוש, אבל כמה מכם יענו שהגולשים אמורים לקבוע

ג'קי סויקיס 22/06/11 05:22כשבעל עסק פונה לחברת אתרים לבנות אתר הוא בא להגשים חלום שלו ומנסה לממש את הדמיון שלו באמצעות דפי האתר, כיום כשאנו למודי ניסיון אנו יודעים שמהלך זה יכול להיות מעניין וייחודי אך יחד עם זאת יכול להניב לבעל האתר אפס תועלת כיוון שאם האתר לא יתוכנן ויבנה לפי כללי ויזואליות ברורים סביר להניח שהגולש ינטוש את האתר במהירות בה הגיע והאתר לא יממש את ייעודו האמיתי: לענות על דרישות הגולשים.
בכתבה שלפניך ננסה לסייע לך במתן מספר כללי יסוד בסיסיים שחשוב ליישמם בבניית האתר שלך.

הרגלי גולשים:

הכלי הראשון הוא לא לנסות לשנות הרגלי גולשים, תדע לזהות הרגלי גולשים באופן הפשוט והבסיסי ביותר- באמצעות השימוש בהגיון הבריא, ההיגיון הבריא שלנו ברוב המקרים יודע להנחות אותנו בקבלת החלטות הקשורות להתנהגות גולשים, דמה את עצמך לגולש ממוצע ונסה לאפיין את דפוסי ההתנהגות שלך באינטרנט, התייעץ גם עם מקורבים על מנת לקבל מהם את ההיגיון הבריא שלהם ומובטח לך שחצי מהדרך לקראת אתר שבנוי נכון כבר עשית.

מסר ברור:

שים לב תפקידך העיקרי בבואך לבנות אתר הינו לדאוג לכך שלא יעלו כלל התלבטויות וסימני שאלה בקרב הגולשים שלך.
חשוב על עצמך כשאתה גולש באינטרנט, חיפשת מוצר מסוים, הגעת לדף אינטרנט ולא ברור לך מה השירות שאותו דף מציע, מה תעשה? תנטוש, לא?
הגולש הפשוט והממוצע כשהוא מגיע לאתר כלשהו בחיפוש אחר מוצר כלשהו לא ישב ויקרא את תכני האתר לעומק, הוא יערוך סריקה מהירה של תכני האתר במטרה למצוא את המילים הרלבנטיות אשר הובילו אותו אל האתר שלך מלכתחילה.
מהסיבות הללו האתר שלך חייב לשדר את המסר הברור של מהו השירות או המוצר שהאתר שלך מציע, המסר אמור להיות מוגש לגולש כיוון שהגולש לא אוהב לבדוק ולחפש, אם המידע אינו מגיע אל עיניו במהלך הסריקה שהוא עורך עם הגיעו לאתר, הוא יפנה לאתר אחר.
כל דף באתר שלך צריך ואמור להעביר את המסר הייחודי שלו ולהעיד על תוכנו כך שהגולש הממוצע אשר יגיע לדף לאחר שהקליק על לחצן רצוי יבין שאכן הגיע למקום הנכון (מיותר לציין כי חייבת להיות קורלציה בין הכתוב ע"ג הלחצן שהוביל לדף לבין תוכנו של הדף).

מהי הכוונה במסר ברור?

מסר ברור אומר שהגולש פסיבי לחלוטין הוא ניזון מהמידע שמוגש עבורו באתר שלך, נניח האתר שלך מציע בין יתר השירותים גם שירותי הרחקת יונים הגולש הגיע לאתר שלך לאחר שחיפש מדביר להרחקת יונים, אם הגולש יגיע לאתר ולא יבחין כי השירות הזה אכן מוצע על ידך, הוא יעדיף לחפש במקום אחר מאשר להתחיל לערוך חיפושים בתוך האתר שלך.
נקודה חשובה נוספת הינה שימוש בשפה ברורה - השתדל להשתמש במונחים המוכרים לגולשים שלך ופחות במונחים טכניים, דבר זה נכון הן מבחינת ההיבט של קידום אתרים באינטרנט והן מבחינת ההיבט של בהירות כלפי הגולש, זכור - הגולש יתקשה להתמודד עם מונחים לא מוכרים יחוש חוסר בטחון ויפנה משאביו לאתר קריא יותר.
השתמש במינימום הסחות רקע בדפי האתר, שימוש בויזואליות יתר (בעיצוב הדף ורקעו) עשויה להשיג אפקט הפוך של התשת הגולש.

התמצאות באתר

תפריטים ברורים ומובנים: כשהגולש מגיע לאתר הוא אמור להבחין באופן ברור ומיידי בתפריט הניווט, אם האתר שלך מכיל תפריט עליון ותפריט צידי ההפרדה בניהם חייבת להיות לוגית ומובנת לגולש.
ממש כמו הלוגיקה בעיתונות הכתובה כך גם באינטרנט - צור היררכיה ברורה באתר, ככל שהכותרת חשובה יותר כך היא מודגשת יותר. ואילו כותרות בעלות אותה רמת חשיבות יהיו מעוצבות באותו אופן.
כפתורי הלחיצה צריכים להיות ברורים ומזמינים ובנויים בפלטפורמה המוכרת באינטרנט, הגולש אמור להבין כי מדובר בכפתורי הקלקה. (לא בטוח שכדאי לך לנסות להמציא את הגלגל עם כל הרצון הטוב לנסות ולהיות ייחודיים).
אמץ סמלים בהם נעשה שימוש נרחב באינטרנט, למשל הסמל הנפוץ של עגלת הקניות השגור באתרי המסחר, רוב הסיכויים שהגולש לא יזדקק למלל הסבר כשיראה את הסימון המוכר.
אתר שבנוי נכון הינו אתר שתוכנן באופן כזה שהגולש בכל נקודת זמן ידע למצוא את דרכו "הביתה" דהיינו – חזרה לדף הבית. בנוסף דפי האתר צריכים לשמור על אחידות בעיצוב על מנת שלגולש לא יתעורר ספק קל שבקלים לגבי מקום הימצאותו, המסגרת האחידה של האתר מסמלת עבור הגולש את המשך הימצאותו תחת אותו אתר.

כלי אופטימיזציית אתרים

כלי חינמי המסופק ע"י גוגל, מאפשר לכם לבחון 3 ואריאציות של אתר האינטרנט שלכם, כאשר בין הדפים קיימים הבדלים משמעותיים, הבדיקות הנפוצות הינן שימוש בכותרות שונות, כפתורים שונים, קריאות שונות לפעולה, תמונות שונות והצעת ערך.