פיקוד העורף התרעה במרחב

אירועי חברה ככלי שיווקי

לא פעם נתקלנו באירוע פרטי של חברה גדולה שפורסם בעיתון, בטלוויזיה או ברדיו בדרך כזו או אחרת ולא הבנו את הרעיון בהבאת העניין לידיעת הציבור

ג'קי סויקיס 18/11/10 21:55חברות רבות נוהגות לקיים אירועים פנים חברתיים ולפרסמם בכל המדיות הקיימות לטובת יחסי ציבור, גם במקרים בהם האירועים מיועדים לעובדי החברה בלבד. זהו כלי שיווקי מאד חזק, בעזרתו יוצרת החברה הזדמנויות עסקיות, כלי זה תורם ביצירת מוניטין ותדמית המסייעים בדרך עקיפה לפעולת המכירות של החברה.


בעבר היה נהוג לקיים אירועים חברתיים כמו כנסים, קורסים, סמינרים, פורומים עבור ספקים, מפיצים ואף לקוחות בחלוקה לקהלי יעדים שונים ומגוונים. כיום נהוג לקיים אירועים מסוג שונה כמו מסיבות חברתיות שמתקיימות ב אולם אירועים או ב גני אירועים שונים ברחבי הארץ הכוללים אטרקציות מסוגים שונים, המיועדים לעובדי החברה כאשר המטרה הנראית לעין היא גיבוש ורווחת העובדים. אך בפועל, להפקת ענק מסוג זה, מטרות שיווקיות נסתרות.חלק מהחברות נעזרות בחברות חיצוניות של חברות להפקת אירועים אשר מתמחות בתחום. כאשר תחום האחריות המוטל עליהן הוא פרסום ויחסי ציבור,בנוסף להפקת האירוע בפועל. השימוש באירוע חברתי ככלי שיווקי מעניק לחברה יתרונות ברורים מכמה סיבות: התוצאה של אירוע כזה היא מידית, עלויות ההשקעה בהפקת האירוע הן נמוכות לאומת פרסום ושיווק בדרכים אחרות, גם כאשר משתמשים בשירותיי חברה חיצונית לצורך ההפקה, ובמקרים בהם האירוע מיועד לקהל לקוחות, ההזדמנות למפגש אישי וישיר עם הקהל מאפשרת קבלת משוב מיידי. מה גם שאירוע שמתקיים עבור קהל יעד ממוקד מאפשר את ההזדמנות להעביר את המסר באופן ישיר מבלי לבזבז זמן ומשאבים על קהל שאינו רלוונטי. החברה מחויבת בהתאמת אופי האירוע לקהל היעד שהוגדר מראש למען השגת המטרות העסקיות. על מנת להגיע לקהל היעד בדרך הישירה והמהירה ביותר משתמשות החברות במספר דרכים כמו: דיוור אישי, דיוור אלקטרוני, פרסום במדיה, אתר האינטרנט של החברה ופרסום באתרים של חברות אחרות בעלות קהל יעד זהה. מאחר ואירוע כזה מתאים למספר מוגבל של משתתפים, דואגת החברה לסיקור עיתונאי ופרסום כתבות יחסי ציבור ובכך מגיעה לקהל נוסף שלא הגיע והשתתף באירוע, ובכך מגרה בו את הרצון להגיע לאירועים הבאים או לרצות להשתייך לקבוצת הלקוחות הקבועים שלה. אירועים שיווקים בדרך כלל יהיו אירועים נוצצים שיכללו אטרקציות מסוגים שונים, ולעתים יהיה שימוש בהגרלות ופרסים בכדי לגרום לקהל את הצורך המוסף להגיע ולהשתתף באירוע. על מנת להפיק מהאירוע את המיטב ולהגיע לקהל היעד הרצוי כדאי להשתמש בכלים שיווקים ובנתונים שקיימים בחברה כמו: מחקרי שוק ופילוח שוק מעודכנים. לאחר הגדרת קהל היעד יש למתג ולמצב את האירוע בהתאם למטרותיו.


לסיכום, אירוע שיווקי המופק בצורה נכונה, עשוי להפיק תשומות כלכליות ושיווקיות לחברה, גם אם לעתים ניראה כי הפקת אירוע בסדר גודל כזה הוא בזבוז משאבים, במקרים מסוימים מומלץ להיעזר בחברה חיצונית ולהשוות מחירים מול פרסום בדרכים אחרות, ברוב המקרים ההפתעה תשתלם.