פיקוד העורף התרעה במרחב

האם שיווק אגרסיבי יעיל?

במהלך שגרת יומנו אנחנו נחשפים ללא הרף לכמות אדירה של מסרים שיווקיים במגוון נושאים

ג'קי סויקיס 20/09/10 13:16 

במהלך שגרת יומנו אנחנו נחשפים ללא הרף לכמות אדירה של מסרים שיווקיים במגוון נושאים. בזכות שכלולם המואץ של אמצעי התקשורת והמדיה המלווים אותנו כיום לכל מקום אליו אנחנו הולכים, נהיה השיווק השוטף אליו אנחנו נחשפים לשיווק אגרסיבי של ממש. לא משנה כלל איפה אנחנו נמצאים – בין אם במשרד בו אנחנו עובדים, בכיתת הלימודים באוניברסיטה או שמה בנופש באילת או בטיולקייקים קסום בירדן, השיווק מגיע אלינו בכל מקום. זה נעשה כמובן על פי רוב בידיעתנו והסכמתנו המלאה – אף אחד אינו מכריח אותנו לקחת עמנו את הפלאפון לכל מקום אליו אנחנו הולכים או להתחבר לאינטרנט עשר פעמים ביום בממוצע.
אך האם אותו שיווק בלתי פוסק אשר הולך והופך יותר ויותר לשיווק אגרסיבי הוא אכן יעיל?
התשובה על כך אינה חד משמעית. מחקרים רבים שנעשו לאחרונה הראו כי כמות גדולה מדי מאותה פרסומת בפרק זמן קצר יחסית גורמת בקרב הצרכנים הפוטנציאליים הנחשפים לאותה פרסומת לתגובה ההפוכה ממה שהפרסומת מנסה להשיג. יותר מדי מאותה פרסומת מתפרשת על ידי רובנו כהצקה, ובעצם ממאיסה עלינו את המותג המפורסם גם אם באופן תת מודע.
סוגיה זו היא האתגר הבא של עולם הפרסום והשיווק. עד כה, ננקטה באופן כללי בעולם זה גישה הטוענת כי ככל שמשווקים ומפרסמים יותר, כך המכירות מאותו מוצר יעלו ומטרת מסע השיווק תושג. אך מאחר ואמצעי המדיה והתקשורת השונים הגיעו לרמת תפוצה גבוהה כל כך, כמעט בלתי הגיונית, כללי המשחק בעולם השיווק עשויים להשתנות.
גם כיום ניתן למצוא לא מעט אנשי מקצוע מתחום השיווק והפרסום אשר טוענים כי אין כאן שום שינוי, ולמרות שאולי נדמה לנו כי עודף פרסום מזיק אין כך הדבר, ולמעשה לא קיימת חיה כזו – "עודף פרסום". גם דעה זו לגיטימית כמובן, ונתמכת על ידי מחקרים משלה.
בשנים הקרובות כנראה שנקבל תשובה לשאלה זו, כאשר נוכל להביט ולבחון את הדרך בה מתנהל עולם הפרסום והשיווק – האם מגמת השיווק האגרסיבי בכל מקום ובכל זמן תימשך ואף תתעצם, או שמה יתחילו משרדי הפרסום לרסן מעט את מסריהם והתדירות בה הם מועברים.