פיקוד העורף התרעה במרחב

הפסייבוק ככלי למציאת עבודה

חיפוש עבודה היא עבודה בפני עצמה, שאולי כבר אינה דורשת כיתות רגליים פיזי, אבל דורשת עבודה מרובה מול המסך עם העכבר

ג'קי סויקיס 18/11/10 21:52בין שלל החיפושים ואינסוף האפשרויות במרחב הוירטואלי, ניתן לנצל פלטפורמה אחת שמרבית האנשים שוהים בה, או יותר נכון "גרים" בה – כרטיס הפייסבוק. אם ממילא אתם שוהים בו מידי יום, מה יותר טבעי מלנצל את פרופיל הפייסבוק שלכם למציאת עבודה? קיימות לא מעט דרכים לכך. קונבנציונליות ויצירתיות כאחד.

שורת הסטטוס, הציוץ היומי שלכם לחברים, בו אתם מספרים על מצב הרוח, מזג האוויר, או משתפים בשורת הברקה, היא המקום בראש ובראשונה לבשר לחבריכם שנכנסתם ל"שוק". שורת הסטטוס שלכם נגישה, קריאה, ותגרום לכם להיכנס לתודעה של החברים, גם הרחוקים. דרך השורה הקטנה אנשים כבר מצאו דירות, עבודות, ושלל פריטים שחיפשו, כמו מקרר לדירה החדשה או דיסק נדיר של אמן שחיפשו.
במקביל, עקבו אחר שורות הסטטוס של חברים. לפעמים הם יפרסמו על משרה פנויה בחברה שלהם, או כזו ששמעו עליה בדרך אחרת.

רשימת החברים שלכם היא נכס. בנוסף, כמו תמנון רב זרועות, אתם מתוודעים דרכה לאנשים אחרים, לחברים של החברים. כגולשים פעילים בפייסבוק, התחושה היא שאתם כבר חצי מכירים את החברים של החברים, דרך תגובות, תמונות ועוד. בחנו מי קשור לתחום שלכם. החבר יכול לתווך ביניכם לכאלו, ולסייע לכם במציאת העבודה.

קבוצות היא נישה מצוינת לאתר מקומות עבודה. ראשית, ישנן קבוצות של חברות בתחום ההשמה וכוח אדם המעדכנות מידע לגבי "דרושים" מדי יום. במקביל, ישנן לא מעט קבוצות הנוגעות לתחום עיסוקכם. הקישו מילות חיפוש רבות ככל הניתן כדי להגיע אליהן. לדוגמה: משרות הייטק, עבודה במשאבי אנוש ועוד. אם אתה, לדוגמה, עורך דין מקרקעין המחפש עבודה, חפש בפייסבוק גם חברות וקבוצות מתחום המקרקעין והנדל"ן. קבלנים, משרדי תיווך, ועוד. הסוד הוא כאן לחשוב לאורך ולרוחב. קבוצות שיש בהן נגיעה לתחומי עיסוקכם, הן הבמה בה מעסיקים המחפשים עובדים יפרסמו מידע בנושא. התעניינו, בקרו ואתרו את הקבוצות החזקות והמתעדכנות לעיתים תכופות.

מלבד הדרכים המקובלות, היתרון היחסי שלכם יכול להיות ביצירתיות. מחפשי עבודה יצירתיים לא מסתפקים בסטטוס קצר. נפרוש בפניכם מספר דרכים יצירתיות למצוא עבודה דרך הפייסבוק.

הראשונה, יצירת EVENT. כמו שיצרתם איוונט ליומולדת האחרון, למה שלא תיצרו איוונט פתוח לקהל הרחב, המזמין את כולם לסייע לכם בחיפוש עבודה? למשל קראו לאירוע: "שירה מחפשת עבודה במכירת בגדים". ברגע שחברים שלכם מאשרים בואם, האטנדינג שלהם, עם שם האירוע, מופיע על הקיר של חבריהם. מי שהכותרת רלוונטית עבורו – מכיר בעלי חנות בגדים או אנשים מתחום האופנה - כבר יעשה את הלינק המתבקש.

שדה מעניין נוסף הקיים בפייסבוק הוא ה-NOTES. לא רבים משתמשים בו, אבל גולשי הפייסבוק הרגילים לשורות סטטוס קצרות, מגלים עניין בסיפורים ותיאורים מפולפלים יותר מ - "היי. אני מחפש עבודה". ברשימות, שהן מעין בלוג, תוכלו לפרט יותר, לכתוב יומן בדרך מקורית, שנונה ומשעשעת, שתסחט תגובות ולייקים ותעלה לתודעה את העובדה שאתם מחפשים עבודה.

ואיך אפשר בלי ה-LIKE? היום לא רק אמנים וחברות זוכות לדף מעריצים. היום כמעט לכל תרחיש נפתח דף מעריצים. "המירוץ של אייל אחר ג'וב החלומות בהייטק", או כל שם משעשע אחר, הוא עמוד שבו יכול אייל לשתף את גולשי הפייסבוק בחיפוש העבודה. ניתן להכניס שם שורות, קישורים ולינקים רלוונטיים, כמובן לעדכן שם את הבלוג שנוצר ב-NOTES, ואפילו לזכות בתהילה קטנה. דף מעניין ויצירתי מספיק יתגלגל ככדור שלג, ובסופו של דבר אולי יגיע לידיים הנכונות שיפנו אותו למקום העבודה המתאים. אם לא בהייטק, אולי בקופירייטינג...

חברות רבות בפייסבוק מתייגות חברים לתמונות של המוצרים שלהן ככלי פרסומי. אם כבר יצירתיות, אחת האופציות היא ליצור פוסטר קטן ומעוצב ויזואלית, הכולל את פרטי חיפוש העבודה שלכם. לתמונה זו תייגו חברים, דבר שיגביר חשיפה.

ועוד רעיון מקורי - אולי חלמתם על מקום עבודה מסוים שלא הצלחתם להגיע אליו. ניסיתם להגיע למנהל הבכיר כדי להרשים אותו, אך נתקלתם בחומת הגנה של מזכירות ומענה קולי בטלפון. ישנם לא מעט כרטיסים של מנהלי חברות ובכירים בפייסבוק. זו הזדמנות ליצור עימם מגע בלתי אמצעי ולנסות להרשים אותם באופן אישי. את הפניה אליהם עשו בנימוס, תוך התנצלות קלה על ה"התפרצות" הקלה, ועברו לעניין שלשמו נתכנסתם. מנהלים רבים יאהבו את התעוזה, ואולי מכאן תצמח ההצלחה.

בכל מקרה, בתקופת חיפוש העבודה השתדלו להיות פעילים ובולטים בפייסבוק. דאגו לפרופיל ציבורי הפתוח לכולם. ובכל מקרה, חישבו על התדמית שהנכם רוצים לשדר לאנשים רבים שלא מכירים אתכם וייחשפו לפרופיל, ובהתאם לכך בנו את המהלכים שלכם בפייסבוק בתקופה זו.