פיקוד העורף התרעה במרחב

שיווק העסק ברשתות חברתיות

בכדי לסייע להגדיל את רווחי העסק, ממשיכה התרחבות המודעות בקרב עסקים וגופים לחשיבות שימוש ברשתות חברתיות לחיזוק המודעות למותג, הגדלת אחוז החשיפה ועוד

ג'קי סויקיס 20/09/10 11:43כיום לעסקים קטנים ועד גדולים יש פייסבוק וטוויטר, אליו גם מפנים את קהל הגולשים באתרי הבית שלהם (עקבו אחרינו בפייסבוק...בטוויטר). לחברות משפחתיות (למשל חברות המציעות מגנטים לאירועים או בלונים) ולחברות מסחריות גדולות (רשתות אופנה גדולות, חברות בתחום המזון, דרושים וכן הלאה) יש כיום פייסבוק עם כמות מרשימה יותר או פחות של אוהדים.
כשמדברים על שיווק במדיה חברתית, המהווה חלק בלתי נפרד מהתחום הגדול של שיווק ומיתוג באינטרנט, מתכוונים לשיווק ברשתות חברתיות, הכולל שיווק בפייסבוק, טוויטר, זירות דיון כמו פורומים, קהילות (לדוגמא בדה מרקר קפה, תפוז), בלוגים, טוקבקים וזאת לצרכים מסחריים עסקיים. המטרה הינה שיווק המותגים והבאת תנועה (טראפיק) לאתר המותג, כאשר הרעיון הכללי מאחורי שיווק מסוג זה הוא לא להיות יותר מידי שיווקי, כי בסך הכל מדובר ברשתות שמטרתן שיחות חברתיות ובכל זאת, הן מאפשרות פלטפורמה לפעילויות החורגות מלהיות נטו חברתיות.
אנשים שמבלים זמן רב בפייסבוק מעניקים יותר אמון במותג של הרשת החברתית וזה משפיע על אופן תפיסתם מותג שנחשף בפניהם דרך הרשת. חלק לא מבוטל באוכלוסיה מרגיש נוח יותר להיות חלק מרשתות כמו פייסבוק וטוויטר, ועולם המסחר באינטרנט צפוי להתפתח משמעותית בעקבות זה.
בשונה משיטות שיווק נפוצות אחרות באינטרנט כמו למשל פרסום (באנרים, Adwords או קידום אתרים), השיווק ברשתות חברתיות מחייב פעולה מעודנת במטרה למקסם את היעילות. מאחר ושיווק מוחצן אינו מתקבל באהדה בקרב משתתפי הרשת החברתית, יש חשיבות גדולה לביצוע הפעולות כך שיהיה מחושב ושקול. יתרון בולט לשימוש ברשתות חברתיות לעומת שימוש במודעות כתובות הוא בכך שהראשונות מאפשרות דיאלוג online בין העסק והלקוח הפוטנציאלי ומאפשרות לו קבלת מידע נרחב ומענה לשאלות.
עסק המעלה קמפיין שיווק ברשתות חברתיות מאפשר אפקט בולט בנראות המותג ברשת וגישה קלה יותר אליו דרך מנועי החיפוש, כאשר המטרה העיקרית היא ניתוב תנועת הגולשים לפלטפורמה המרכזית כדי שיבצעו שם פעולה. עסק המעלה קמפיין ברשתות חברתיות, יציג בו מבצעים לשירותים שמציע.למשל עסק בתחום הדרושים יעלה קמפיין שיכלול הנחות עבור שירותי האתר כמו למשל שירותי שדרוג קורות חיים, אימון אישי, מנוי במחיר מבצע באם האתר הינו בתשלום וכן הלאה.
יתרונות השיווק ברשתות חברתיות כוללות חשיפה לקהל לקוחות צעירים המבלה זמן רב באינטרנט יותר מאשר בטלוויזיה ונגישות לקהל לקוחות מפולח, הפועל בקבוצות ממוקדות בתוך הרשתות החברתיות.
עסקים וגופים שקהל הלקוחות שלהם אינו בפייסבוק, בטוויטר או בכלל באינטרנט, מוטב שיסתפקו בנוכחות ברשתות חברתיות ברמת דף אוהדים ושישקיעו את המשאבים שלהם בתחום השיווק במוקדים אחרים. לעומתם, עסקים וגופים שקהל הלקוחות שלהם כולל חברה צעירים ואקטיביים, מומלץ שישקיעו בשיווק מסוג זה, שמבחינתם זו דרך להנעת קהל הגולשים לפעולה באמצעות הכוונה לאתר העסק או לדף נחיתה ייעודי לטובת הקמפיין. בכל מקרה, מומלץ שפעילות השיווק תהיה משולבת ותכלול במקביל שיווק בפייסבוק, בטוויטר, Youtube וערוצים נוספים.