פיקוד העורף התרעה במרחב

שיווק בבלוגים- אין עושים את זה?

אנשים פרטיים שאוהבים לכתוב ניתנת הצצה לעולמם. אנשי מקצוע משתמשים בבלוג כאמצעי שיווק עסקי, אשר ביכולתו לקדם ברשת חברות ועסקים.

ג'קי סויקיס 18/11/10 21:53היופי בבלוג, המייחד אותו בהשוואה לתכנים אחרים ברשת, הוא בסגנון כתיבה הטבעי, סוחף ולא משעמם. השפה אינה מתנשאת או מתיימרת להיות גבוהה. הדיבור בגובה העיניים. הנימה אישית ומאפשרת להעביר מסרים שיווקיים, חוויות, דעות ורעיונות יחד עם מסרים שיווקיים. בעצם לתקשר וליצור אינטראקציה עם קהל הלקוחות הקיים והפוטנציאלי לצורך הסברה ושיווק.
שיווק בבלוגים מתייחס לשיווק באינטרנט באמצעות ניהול בלוג של אתר חברה או בלוג עצמאי מקצועי. להבדיל מאתר חברה, בלוג מתעדכן לעתים תכופות ופוסט חדש המתרכז בנושא ממוקד עולה מידי יום או בתדירות של אחת לשבוע. באמצעות הפוסטים ניתן לשתף בפרויקטים עתידים של החברה, לשמוע הערות, ביקורות ומשובים ובאמצעות כך לייעל את התאמת השירות או המוצר ללקוחות קיימים.
לשימוש בבלוג כאמצעי שיווקי יתרונות כמו למשל אפשרות להעניק לקהל היעד תחושה של אמינות ושקיפות של הארגון או האדם אותו מייצג, אפשרות לשווק מוצרים בצורה מהירה וקלה בעלויות נמוכות מאוד וגם אפשרות של הקניית תחושת שיתופיות לקהל שמרגיש שמקבל זכות הצצה למה שנעשה בחדרי חדרים.
יש אפשרות לפתוח בלוג חברה, בלוג מקצועי מחוץ לאתר או פרסום פוסט אורח בתוך בלוג קיים ופופולארי. בלוג חברה הוא בלוג שלרוב מוטמע באתר הבית של החברה ולו שני תפקידים עיקריים: הפצה של המסרים השיווקיים לציבור הלקוחות באופן מעניין וקידום אתר החברה באמצעותו. לעומת זאת, בלוג מקצועי מחוץ לאתר נפתח על ידי פרסונה המזוהה עם ערכי המותג, הסוחפת אוהדים מתוך קהל היעד של החברה. הבלוג בעצם אינו משויך לחברה, אך העובדה שמככבת בו הפרסונה המזוהה עם החברה, יוצרת אפקט שכן באמצעות הבלוג מועברים מסרים שיווקיים או הנעה לפעולה תוך שיבוץ בתוך הפוסטים לדפי נחיתה אסטרטגיים. אפשרות נוספת לשיווק באמצעות בלוג היא על ידי השתלבות בבלוג פופולארי, שפונה לקהל יעד דומה ולו קהל אוהדים גדול. ניתן לבקש מכותב הבלוג לפרסם פוסט אורח שיכלול הפנייה לאתר החברה או לבלוג המקצועי או לבקש ממנו להמליץ במסגרת הבלוג על מוצרי ושירותי החברה. לדוגמא, חברה העוסקת בתחום של הכרויות יכולה לבקש לכתוב פוסט בבלוג פופולארי בתחום הזוגיות/ אהבה שיכלול טיפים ועצות ובתוכו הפנייה לאתר הבית של החברה.
שיווק באמצעות בלוג מקצועי נעשה בצורה מתוחכמת וסמויה, כאשר התכנים עוסקים בנושא שמסביב באופן עקיף ומטרת העל הינה בניית מערכת יחסים בין כותב הבלוג והגולש לטווח ארוך. כשמקימים בלוג מקצועי בוחרים נושא ממוקד המייחד את החברה וקרוב לפעילותה, את המוצר או העיסוק של כותב הבלוג. יש אפשרות גם לפתוח בלוג לכל תחום עיסוק של החברה. לאחר בחירת הנושא, בוחרים האם הבלוג ידבר מתוך הסתכלות מקצועית או אישית, האם יעסוק רק בטיפים, , טרנדים חדשות, שאלות ותשובות. מומלץ גם להעניק לבלוג צביון ייחודי באמצעות עיצוב שיהיה תואם לצבעי המותג או להשתמש בלוגו החברה. החשוב ביותר מבחינת הבלוג הוא להראות שהוא חי וקיים באמצעות עדכון שוטף של פוסטים כל מספר ימים כדי למשוך גולשים קבועים ולהצליח להתקדם בגוגל. רצוי שהבלוג יהיה פתוח לתגובות במטרה לקבל משובים ולייצר תקשורת אישית בין הגולשים לחברה. במידה ומטרת הבלוג הינה קידום מוצרים, מומלץ להפנות למוצר באתר החברה. אם לדוגמא כותב הבלוג הוא בעל חברה המציעה סיורים בתל אביב, הוא יכתוב בלוג מקצועי בנושא סיורים או טיולים בארץ, בו יעדכן באופן שוטף תכנים בנושאי סיורים שערך, חוויות אישיות, סיורים חדשים שהוא מציע ורעיונות לסיורים חדשים ויצפה למשובים מגולשים שיסיעו לו להחליט האם הרעיונות שהעלה אכן כדאיים ליישום והאם הסיורים שכבר קיימים אכן מקבלים משובים חיוביים או שכדאי לשנותם. יותר מזה, מעבר לעובדה שבלוגים אכן מהווים אמצעי לשיווק המוצרים והשירותים של החברה, הם בעצם מהווים תחליף לסקרים ולקבוצות מיקוד בנושאים אלו.