פיקוד העורף התרעה במרחב

הבלוג של נאור: בין ריצה לכתיבה

ההשראה בכתיבה יכולה להגיח בכל רגע ואני משתדל להיות ערני אליה כל הזמן

25/02/14 22:00 הבלוג של נאור– הקשר בין ריצה לכתיבה של סדרה

את פרק חמש "האח של שונטל ", בחרתי לייחד לתכונה שיש לכולנו כל כך הרבה פעמים נטייה מגונה להשתמש בה -"הזילזול". כל אדם שזילזלו בו בפרק חמש יצא עם ידו על העליונה. לא מעט פעמים ניגשים אליי ברחוב אנשים ומנדבים איזשהו רעיון לפרק או סתם חולקים איתי סיפור מצחיק שקרה להם. אנשים שנמצאים איתי בזמן שזה קורה, מתפלאים תמיד על הסבלנות שאני מגלה כלפי אותם אנשים, ואני תמיד עונה שלעולם אסור לזלזל, כי גם מעובר אורח יכולה לבוא הברקה גדולה. ההשראה בכתיבה יכולה להגיח בכל רגע נתון ואני משתדל להיות ערני אליה כל הזמן.

 

תמונה גדולה

שם הפריט: נאור ציון
קוד זיהוי:203128
נאור ציון: קשר הדוק בין ריצה לכתיבה
 


סדרת טלוויזיה חייבת להיות מובלת על ידי היוצר/ים שלה לאופק של לפחות שלוש או ארבע עונות קדימה. במידה ואתם לא מאמינים באופק כזה, לא הייתי ממליץ לאף אחד מכם שרואה את עצמו כשיר לכך להשקיע מאמץ בחזונו . רעיון טוב לסדרה חייב בדנ"א שלו להיות בעל יכולת לרוץ למרחק ארוך ולאפשר לדמויות ולעלילה הפוטנציאלית שלו להתפתח כל הזמן. מבלי לציין שמות, לא פעם אנו רואים סדרות שמתחילות טוב, אך כשאתה מנסה לחשוב לאן הן יכולות להתפתח אתה לא באמת מוצא את התשובה. אולי זה רעיון טוב לסרט קולנוע, אבל לא פוטנציאל לסדרה.

חשבתי לנצל את ההזדמנות של פרק 5 ב"עממיות" כדי לספר ליוצרים שביניכם ולאלה שחולמים על כך את ה"אני מאמין" שלי לגבי יצירת סדרה. כדי לחדד את דבריי, אקביל את עולם הכתיבה לעולם הריצה, עולם שגם קרוב לליבי ואני רואה קשר ישיר בינו לבין אומנות הכתיבה.
כל אצן מנוסה יודע שבמידה והוא רוצה לקבוע תוצאה טובה, הוא חייב לתכנן היטב את קצב הריצה מול אלה שחולקים איתו את אותו מסלול.
במקרה של הסדרה, בואו נחלק את המתחרים שלנו לשלוש קטגוריות: 1) הרייטינג 2) ה"באז" שהיא יוצרת ושיחות בתי הקפה 3) המבקרים. החשיבות הגדולה ביותר בעיניי להצלחת סדרה היא לפני הכול ה"באז" ושיחות בתי הקפה למחרת. רייטינג טוב לא מזיק, אך רייטינג נובע מכל מיני גורמים שהם לא תמיד בשליטתך [התוכנית שלפניך ומה משודר מולך ].בנוסף, גם כמות הצפיות הנדחות במכשירי ההקלטה, v.o.d והאינטרנט משחקות תפקיד מרכזי ואם במקרה קרה גם הבלתי יאומן ובנוסף לכל אלה גם המבקרים איתך, אז אתה כנראה נחשב ללהיט פסיכי בתורנות מלאה.

אבל שלא תטעו, גם שקלול חיובי של כל אלה ביחד לא מבטיחים לך תוצאה טובה בסיומה של אותה ריצה שנקראת הצלחה של סדרה.

עונה אחת בישראל נמשכת בד"כ בין 12-13 פרקים, ובעיניי, ארבע עונות שוות ערך למרתון שהוא מבחינתי המטרה האמיתית ליוצר ותסריטאי של סדרה. כל פרק הוא קילומטר באותה ריצה וככל שאתה יותר מוכן אליה ומבין את אומנות הכתיבה, כך גדלים סיכוייך לנצח את שלושת המתחרים שמניתי למעלה. כמה פעמים ראיתם בקילומטרים הראשונים של ריצת מרתון בטלוויזיה כל מיני אצנים שנראו בתחילתה מצוין, אך ככל שהריצה נמשכה, לא עמד להם כוחם ולעיתים הם אפילו מפסיקים ופורשים באמצע. יוצרים של סדרה חייבים להבין שהקילומטרים הראשונים חשובים, אך הם רחוקים מלהכריע את הצלחתה האמיתית של הסדרה. כותב מיומן חייב לקחת בחשבון כל קילומטר וקילומטר, וככל שהריצה מתקדמת, ככה הוא צריך לרצות ולשאוף להגביר את הקצב .

 

תמונה גדולה

שם הפריט: נאור ציון
קוד זיהוי:203129
כשכתבתי את "עממיות", החלטתי מראש על קצב הסיפור שלה
 

 

כשכתבתי את "עממיות", החלטתי מראש על קצב הסיפור שלה, והבנתי שכושרן העלילתי של ארבע הבנות שלנו חייב לאפשר לי לפתח את עלילותיהן למרחק ארוך ולא לספרינט שיגמור את כולנו בלי אוויר. לעונה הראשונה כתבתי 20 פרקים, למרות שידעתי שנוכל לצלם 12, ותכננתי באופק לפחות עוד 20 קדימה. כל פרק, מבחינתי, חייב להיות שווה ערך לתוצאה של 3 דקות ועשרים שניות לקילומטר שבמרתון זו תוצאה מעולה .
בתחילת כל עונה, אתה גם חייב לקחת בחשבון שיהיו מבקרים שינסו להתאבד עליך בספרינט , אבל לא צריך להיבהל מהם. אם באת מוכן, אחרי 4-5 קילומטרים תנער אותם מעליך בלי שום בעיה.
כל מי שיישאר איתך במסלול הוא המתחרים הראויים היחידים שלך-"הקהל" ואותו "באז" מיוחל. בריצה המשותפת איתם, תמיד מומלץ להישאר צעד אחד קדימה, לפחות עד לעמדת רענון המים. משם, צריך לנסות להוביל לעוד 12 ק"מ כאלו , בהם צריך לתת הזדמנות מחודשת לאצנים שפרשו באמצע , ובאורח פלא הם יכולים להצטרף מחדש ולהבין פתאום את כיוון העלילה .

אבל גם 12 הקילומטרים האלה לא יהיו שווים כלום אם בעמדת הרענון הבאה לא תהיה מוכן להגברה מחודשת של הקצב בדרך לקו הסיום האמיתי, שאמור לקבוע סופית מה תהיה התוצאה .

מחזיק לכם אצבעות לעמוד בקצב, ועושה זאת רק בגלל שאני יודע שאתם מחזיקים לנו את אותן אצבעות חזרה ...

אוהב אתכם מאוד

נאור ציון

יוצר שהכין את עצמו לריצה ארוכה ...:)

 

 

תמונה גדולה

שם הפריט: נאור
קוד זיהוי:203228