פיקוד העורף התרעה במרחב

מי אתה, יפתח רון-טל?

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל עבר כברת דרך וכבש יעדים רבים בדרכו למעלה

09/06/15 21:00 יפתח רון-טל (במקור רוזנטל) נולד ב 15 באפריל 1956 (בן 58) בקיבוץ נתיב הל"ה, בכור בין חמישה. הוריו, יהודית ואלימלך רוזנטל היו ממקימי הקיבוץ. אביו, יליד רומניה, היה בן למשפחה חרדית ששחה נגד הזרם והתעקש להמשיך ולהחזיק אורח חיים דתי בקיבוץ החילוני בו חי.
את שירותו הצבאי החל וסיים רון-טל במאבק: הוא הצהיר על האסטמה שממנה סבל ובהתאם לכך שובץ בתפקיד של כושר לקוי, אך שום דבר באופיו ובחינוכו לא אפשר לו להשלים עם הגזירה והוא נלחם על העלאת הפרופיל. רון-טל גויס לבסוף לשריון בשנת 1974. במהרה יצא לקצונה ואף זכה להדריך בקורס קצינים.

 

 

תמונה גדולה

שם הפריט: בוס בהסוואה
קוד זיהוי:218249
יפתח רון טל
 


בגיל 22 נישא לורד, נערה שהגיעה לקיבוץ כבת גרעין "מחנות העולים".
הוא המשיך בחיל כמ"פ בעת מבצע ליטני, והיה למג"ד הצעיר ביותר בצה"ל בגיל 26. בימי האינתיפאדה הראשונה 1989-1990 שירת כמח"ט באזור יהודה ושומרון הסוער. בשנים אלו יצא להשלים את תעודת הבגרות שלו והגשים יעד שקבע לעצמו - לסיים תואר ראשון במשפטים.
במהלך העשור הראשון לנישואיהם, החלה אשתו ורד תהליך של חזרה בתשובה ובמובנים רבים, יפתח הצטרף אליה. אורח החיים של המשפחה הוא דתי לכל דבר ועניין, שבעת ילדיו למדו במוסדות דתיים, ולמעט אחד מהם – כולם שומרי מצוות. יפתח אמנם אינו חובש כיפה אך שומר שבת, כשרות ומשתדל להניח תפילין, ובעיקר – רואה את עצמו כיהודי מאמין כערך יסודי בחייו.

 

 

תמונה גדולה

שם הפריט: בוס בהסוואה
קוד זיהוי:218250
רון טל בעבודתו כיו"ר חברת החשמל
 


רון-טל המשיך לטפח את הקריירה הצבאית שלו, כשהוא עובר בין תפקידים ומינויים, ביניהם מפקד המרכז הלאומי לאימונים ביבשה, ולזרוע מפקדת זרוע היבשה – תפקידים בהם הוביל מהלכים רחבי טווח המערבים אסטרטגיה מבנית מורכבת. הוא נחשב למפקד קשוח וקפדן, שאינו מהסס לומר את אשר על לבו לפקודיו ולמפקדיו. בשנת 2001 הועלה לדרגת אלוף, ושירת כמפקד זרוע היבשה.
עם פרישתו מצה"ל השתקעה המשפחה במודיעין, לאחר שנים ארוכות של נדודים בעקבות תפקידיו השונים בצבא.
במעבר לחיים האזרחיים למד הקצין הקפדן והקשוח להגמיש את סגנון הניהול שלו, והפך ממפקד שנשען על סמכות למנהל קשוב. המעבר היטיב עמו ,הוא מעיד, והיווה עבורו הזדמנות לבטא צדדים נוספים, רכים ומורכבים יותר באישיותו. במהלך תפקידו הוביל שינויים ארגוניים מהותיים בחברה ובתום שלוש שנות הקדנציה שלו, רשם לעצמו הצלחות רבות בתפקיד.
בהיותו האסטרטג שהוא, גם את תפקידו הנוכחי סימן לעצמו כמטרה - סימן וכבש - ובאוקטובר 2010 מונה ליו"ר דירקטוריון חברת החשמל. 
בתפקידו הנוכחי הוא ניצב מול אתגרים עצומים שעיקרם רפורמה מבנית יסודית בהתנהלותה של חברת החשמל הן ביחס למשק הישראלי המתפתח לכיוון של תחרות עם חברות פרטיות לייצור חשמל, והן ביחס למבנה הפנימי של החברה והצורך הדחוף בהתייעלותה.