פיקוד העורף התרעה במרחב

אז איך יוצאים מהמינוס?

מומחי ארגון "פעמונים" מייעצים איך ניתן להתגבר על המינוס בבנק

04/03/15 22:00 

• להסתכל למציאות בעיניים- השלב הראשון והחשוב ביותר בדרך אל הפלוס היא ההכרה במצב. עצרו רגע וחשבו, האם הגדלת המינוס, הגדלת מסגרת האשראי בבנק או לקיחת הלוואה יקדמו אתכם כלכלית או שמא יחמירו את מצבכם הכלכלי?. קיומו של מינוס בתדירות גבוהה בחשבון הבנק, גם אם הוא מופיע רק מאמצע החודש או רק כמה ימים לפני שנכנסת המשכורת, מלמד על התנהלות כלכלית בלתי מאוזנת. למעשה זוהי התנהלות שבה יש יותר הוצאות מאשר הכנסות.


• להחליט שעושים שינוי – בכדי שתוכלו לצאת לדרך חדשה צריך לשנות את אופן החשיבה. בחנו עם עצמכם: האם הגעתם לשלב בחיים שאתם מוכנים לקחת אחריות על שינוי מצבכם הכלכלי? האם אתם מאמינים שאתם יכולים לשנות את הדרך בה אתם מקבלים החלטות פיננסיות? האם אתם יכולים לזהות תועלת אחת לפחות אותה תוכלו להשיג באמצעות שינוי אופן התנהלותכם?


• לרשום- בטבלה (מומלץ אקסל) רשמו את כל ההוצאות וכל ההכנסות שלכם- מצד אחד את מה שאתם מכניסים מידי חודש ומצד שניאת הוצאותיכם: מההוצאות הגדולות (משכנתא או שכר דירה ועד הקפה בדרך לעבודה. רשמו את כל החוגים לילדים, את חדר הכושר, את החשמל, מים, ארנונה, ועד בית , בייביסיטר, ביטוח סכמו את שני הטורים ותוכלו להבין את הפער בין ההוצאות להכנסות.


• לחיות ממה שיש הפתרון היחיד האמתי לבעיה של התנהלות כלכלית בלתי מאוזנת, היא התנהלות כלכלית מאוזנת: אין מנוס מהכלל הפשוט ש"חייבים לחיות ממה שיש", כלומר להקפיד ללא פשרות שההוצאות לא יהיו גבוהות מההכנסות. כן, זה אפשרי.


• לזהות מוקשים כלכליים– זהו את המקומות שגורמים לכם לאבד את השליטה על ההוצאות . בחנו האם המקומות האלו בהם הכסף הולך לאיבוד הם המקומות שחשוב לכם באמת להוציא את כספיכם. האם זהו צורך אמִתי?


• לוותר ולהתפשר ברגע שאתם רואים על מה אתם מוציאים תחשבו על מה אתם מוותרים. הוויתור יכול להיות זמני עד לאיזון- מנוי לעיתון, ויתור על חבילות בכבלים/לווין, מסעדות, תליית בגדים על חבל במקום מייבש ועוד. תתחילו ליישם את השינוי ותראו לאן אתם מתקדמים.

 

 

 

תמונה גדולה

שם הפריט: איך יוצאים מהמינוס?
קוד זיהוי:215483
?איך יוצאים מהמינוס
 

 

 


• ללמוד להגיד לא. אנחנו לא רוצים הלוואה, לא רוצים להגדיל את המנה, לא רוצים מבצע 1+1 . קונים רק מה שצריך, חיים רק ממה שיש.


• להבין- מרביתנו לא פותחים חשבונות, לא קוראים את תלוש המשכורת וההודעות על פנסיה וקופות גמל. תתחילו להבין על מה אתם משלמים וכמה. בררו כמה אתם משלמים בחודש על עמלות? כמה אתם משלמים עם המינוס? מה הריבית שגובים מכם על ההלוואה שלקחתם? האם מסלול המשכנתא שלכם הוא המתאים לכם? האם אתם מקבלים את כל הזכויות המגיעות לכם כחוק?


• להתמקח ולמחזר לא רק משכנתא. לכו לבנק. שבו עם הפקיד. כמו בשוק שהמוכר מציע לכם מוצר במחיר מסוים ואתם באים אליו עם הצעה נגדית זולה יותר- גם בבנק. התווכחו על גובה הריבית, אחדו הלוואות, צמצמו עמלות. הסכומים יכולים להגיע למאות רבות של שקלים בשנה.


• אל תיקחו הלוואות- תחסכו. הריבית על ההלוואות גדולה ומינוס הוא הלוואה בריבית גרועה במיוחד . לא צריך לוותר על החלומות צריך לתכנן אותם. במקום לקחת הלוואה לנסיעה לחו"ל ולשלם עליה שנה א"כ, תחסכו לקראת הנסיעה.


• לתכנן – בלת"מ היא מילה נרדפת לחוסר תכנון. אם יש לכם אוטו צפוי שמתי שהוא תהייה עליו הוצאה גדולה (חוץ מטיפולים קבועים, טסט שנתי וביטוח). אתם יודעים מתי הילד/ה יחגגו בר/בת מצווה, מתי החייל/ת יתחיל ללמוד באוניברסיטה ומתי צריך לסייד את הבית. אם תתכננו את כל הדברים האלה מראש, תשימו כל חודש כסף "בצד", ההוצאה, גם אם תהיה גדולה, לא תיפול עליכם, לא תגרע מההוצאות השוטפות, לא תכניס אתכם למינוס ולא תחייב אתכם להלוואות מיותרות.


• ילדים זה שמחה ערבו את הילדים בתהליך. הסבירו להם שהמשפחה בצמצום. עודדו אותם לתת רעיונות במה הם יכולים לחסוך. – בילויים, קניות, מתנות, דמי כיס ועוד