פיקוד העורף התרעה במרחב

מדינת ישראל מפנה את העורף לים

דליה טל, רכזת הקמפיינים של עמותת צלול, על מצב הים בישראל

04/03/15 22:00 


הים התיכון, לאורכו חיה רוב אוכלוסיית המדינה, הוא אחד המשאבים החשובים ביותר שלה. למרות זאת אנו נוהגים בו זלזול והזנחה עליה נשלם כולנו נשלם ביוקר.
הים הוא משאב טבע ונוף, משאב נופש וספורט, נתיב תחבורה חיוני, נתיב תקשורת ומקור למזון. בשנים האחרונות הופך הים התיכון למוקד החיפוש הגדול של הכלכלה הישראלית: לאורך חופיו פועלים מתקני התפלה ותחנות כוח. בעומק הים פועלות אסדות לקידוחי גז ונפט, על שולחנות התכנון מצויות תכניות להקמת איים מלאכותיים, עליהם יוקמו מתקני תשתית ואולי גם מגורים.
למרות שלל תפקידים אלה, נראה כי מדינת ישראל טרם הפנימה את חשיבותו העצומה של הים ואת רגישותו הרבה והיא ממשיכה לנצלו ללא תכנון וללא מחשבה ולפגוע בו. נחלי הארץ מזרימים לים שפכים וקולחים, הגורמים לסגירת חופי רחצה, מפעלים מזרימים אליו שפכים ומתכות כבדות, קידוחי הנפט והגז מבוצעים ללא פיקוח ראוי ומבלי שהמדינה נערכה למקרה אסון. דייגים ומכמורתנים דגים ללא פיקוח תוך פגיעה קשה במגוון הביולוגי. הציבור משאיר על החופים אשפה הפוגעת בחי ובצומח בים.


על הים מופקדים 11 משרדי ממשלה הפועלים ללא תיאום וללא יד מכוונת ומבלי להתחשב ברגישותו הרבה, תוך הקצאת משאבים נמוכים וכוח אדם מצומצם לפיקוח. אגף הדיג במשרד להגנת הסביבה כולל שני אנשים בלבד. רשות הטבע והגנים מפעילה שני פקחים בלבד. על קידוחי הנפט והגז אחראי שני משרדי ממשלה המתקוטטים ביניהם כל העת על אחריות וסמכויות.
"צלול" קוראת למקבלי ההחלטות ובעיקר לאזרחים להתעורר לפני שיהיה מאוחר מדי. להקים רשות לניהול הים שתתאם בין כל משרדי הממשלה, הרשויות והרשויות המקומיות ותפקח על המשתמשים השונים. ללא תיאם ופיקוח הכאוס שמאפיין כיום את הים ימשך גם בעתיד. לעדכן את חוק נפט המיושן (1952), שחוקק הרבה לפני עידן הקידוחים, ולממן באופן דחוף ציוד מתאים באמצעותו ניתן יהיה לצמצם אסון דליפה כאשר תתרחש. ציוד כזה אינו קיים כיום.
דרישה נוספת היא למנוע הגעת מזהמים לים באמצעות הגברת הפיקוח והאכיפה על המזהמים וחיוב המפעלים לאימוץ טכנולוגיות מיטביות למניעת הזרמת מזהמים לים. על משרד החקלאות לנהל את הדיג בים, ובכך למנוע את ההפקרות הקשה המאפיינת את התחום שהביאה לדלדול הדגה ולהפיכת הים למדבר.


מהציבור הרחב ומהרשויות המקומיות נדרש למנוע את התופעה הקשה של זיהום החופים באשפה, ובעיקר אשפת פלסטיק הפוגעת בים ובעיקר בצבי הים.
רק שינוי התנהגותי של כולנו – הממשלה, הרשויות והאזרחים יצליחו להציל את מה שעוד נותר מאחד המשאבים החשובים ביותר לכולנו.
רוצים לעזור ל"צלול" לשמור על הים – לחצו כאן
 

לאתר של עמותת צלול לחצו כאן