פיקוד העורף התרעה במרחב

להיות חלק ממשפחת התקווה

חיה יוסוביץ, נציגת הקרן הקנדית בישראל, על חוויתה בבית היתומים באודסה

04/03/15 22:00שמי חיה יוסוביץ, נציגת הקרן הקנדית בישראל ואחראית בארץ על רשת החינוך "שמע ישראל" שמטרתה הענקת חינוך יהודי במדינות חבר העמים ובמסגרתה פועל בית היתומים באודסה. המפגש עם בית יתומים אינו פשוט. כאם לתשעה ילדים, שמנסה לתת את הטוב ביותר לילדיה בכל פעם שאני מגיעה לבקר אני נפעמת מצד אחד מהטיפול המסור שנועד לתת לכל ילד שם תחושה כאילו היה בן יחיד ולא אחד מעשרות. ועדיין, הלב נחמץ.
בסוף אוגוסט קיבלתי טלפון מהרב בקשט, הרב הראשי והמנהל של "תקווה אודסה". הוא העביר לי מעטפה עם מכתבים וציורים שהילדים בגן חובה ציירו לקראת עלייתם לכיתה א. חשבתי על ילדיי שמעולם לא החמצתי את היום הראשון שלהם ללימודים. חשבתי על ההתרגשות הגדולה, על הרגעים האלו בהם אתה נכנס לשערי בית ספר שילווה אותך שנים. כולנו זוכרים את היום הזה.

 

תמונה גדולה

שם הפריט: המערכת
קוד זיהוי:214084
בית היתומים "התקווה" באודסה
 

 


החלטתי לארגן משלחת עם אמהות, וללוות יחד איתן את הילדים ליומם הראשון. באותו הרגע התקשרתי לאורלי לוק חברה טובה שלי ואמרתי לה: בראשון לספטמבר אנחנו באודסה מלוותלכיתה א' ילדים שאין להם אמא שתלווה אותם. אורלי כמו אורלי לא חשבה פעמיים למרות שהיה לנו פחות משבוע להתארגן, היא שאלה כמה ילדים יתומים עולים השנה ואמרתי לה 7. אז ניסע 7 אמהות, אמרה.
ואכן בתוך שעות קיבלנו תשובות חיוביות ונלהבות מרונה רמון, הדסה פורמן ועדינה בר שלום, ומיקי חיימוביץ החליטה שזה סיפור שיש לספרו. ההתרגשות מהפגישה הראשונה עם הילדים והלווי לכיתה א' היו חוויה עצומה ומטלטלת. הילדים התרגשו מהמחווה ומהליווי האישי שהגיע במיוחד, והנשים שחיבקו ונתנו יד (וכמובן המון ממתקים ומתנות..) שמחו לשמח. היה לי חשוב שהילדים לא ישכחו את היום הראשון שלהם בבית הספר וזכרון מתוק ילווה אותם. נראה לי שהצלחתי...
אני בטוחה שהחום, האהבה והתקווה שנותנים בבית היתומים בתקווה מצליחה, אפילו במעט, להמתיק את הרקע ממנו מגיעים הילדים, ובראותי את בוגרי המוסד אני רואה אנשים מצליחים, גאים ומוכשרים השמחים להיות חלק ממשפחת תקווה ולספר את סיפורם. 
 

רוצים לעזור, לשמוע, להשתתף, או להגיע לביקור בבית היתומים? צרו קשר עם חיה במייל:
chayajo@gmail.com