פיקוד העורף התרעה במרחב

הביטוח הלאומי: בלוג הבמאית

מתי בפעם האחרונה בקרתם במוסד הביטוח הלאומי? הבלוג של הבמאית שרון קרני

04/03/15 22:00מתי בפעם האחרונה הרמתם טלפון למוקד של הביטוח הלאומי? ביקרתם בסניף של המוסד? אם התשובה היא: "אממ לא זוכר/ת אולי אף פעם?" זכיתם. אפילו פעמיים. למה? קודם כל כי לא קרה לכם שום דבר שמחייב פניה אליו, וזה כבר מצוין. וחוץ מזה, כי לקבל סיוע מהמוסד הזה, לעיתים קרובות מדי, זה תהליך לא פשוט שתוצאותיו לא מובטחות מראש.
בחודשים האחרונים הסתובבנו מיקי חיימוביץ', אילן שיזף התחקירן ואני בין עשרות ישראלים שפנו למוסד הזה רק כדי לגלות שהוא לא יעזור להם בכלל, או יעזור, אבל רק אם ממש יאבקו על זה. אנשים שבאמצע החיים, משהו קרה להם. משהו שעלול לקרות לכולנו: מחלה או אבטלה או גירושים לא מוצלחים או תאונה בעבודה. אנשים שפנו לביטוח הלאומי, כי זה בדיוק התפקיד שלו, ונענו בשלילה.
פגשנו את נועה שהשכנים שלה עוזרים לה להתלבש ומכינים לה אוכל כי הביטוח הלאומי החליט שהיא לא מספיק נכה בשביל סיוע סיעודי. פגשנו את זיווה ושלומי ההורים של עדי המתוק שחולה במחלה קשה שפשוט לא נכנסת באף סעיף בספר של הביטוח הלאומי. פגשנו את רבקה שאבטלה ממושכת הביאה אותה אל הביטוח הלאומי רק כדי לגלות שמישהו החליט שם שאם המשפחה עוזרת לך, את לא זכאית להבטחת הכנסה (ואיך חיים בלי עזרה מ 1500 שקל לחודש? זה כבר לא מעניין את המוסד הזה). פגשנו את קובי שנאבק בביטוח הלאומי כבר עשרה חודשים כדי להבין איך מישהו שם החליט שההורים שלו חייבים להם 18,000 שקל. והם ממש לא לבד.
 

 

נגן וידאו

שם הפריט: "לא זכאית"
קוד זיהוי:237439
 

 

 

אבל הכי עצוב היה לגלות שאף אחד מעשרות האנשים שפגשנו אישית והעשרות הרבות שדיברנו איתם בטלפון, לא הופתע מכך שהמוסד הזה הכזיב אותו. התרגלנו כנראה. התרגלנו לחיות במדינה שלא יודעת ואולי גם לא רוצה לדאוג לאזרחים שלה כראוי, ולכן לא מפתיע אותנו שהמוסד שאמור לדאוג לנו באופן הכי בסיסי, לא ממש מבצע את תפקידו. וכשהוא לא עושה את זה, כשהוא לא פורש לנו את רשת הביטחון שהוא אמור לספק לנו, הוא שומט אותנו לקרקע.
למה זה קורה? מהמון סיבות שחלקן תלויות במוסד הזה ובמנהליו וחלקן תלויות במדיניות הממשלה והאוצר. למה זה נמשך? כי אנחנו נותנים לזה להימשך. ממש ככה. כי עד שלא נקום ונדרוש מהמוסד הזה להתנהל כראוי, כי עד שלא נתבע מהמדינה לתת לו את האמצעים לכך, שום דבר לא ישתנה. כולנו, ביחד, צריכים להחליט שמדינת ישראל צריכה לא רק להמשיך להתקיים, אלא גם להפוך למקום שאפשר לחיות בו חיים טובים יותר.