פיקוד העורף התרעה במרחב

כיצד ניתן לשפר את המצב הקיים?

עו"ד ריקי ישי עם תהיות ותובנות בנושא הטיפול הרפואי בחיילים

04/03/15 22:00 


השירות הצבאי הוא מסוג הדברים שמרתיעים כל הורה.
ישנו תמיד הפחד שבמהלך אימון או פעילות מבצעית עלולה לקרות תוצאה מצערת. אך זוהי מנת חלקנו ולמרבה הצער, לא נראה שמציאות אכזרית זו תשתנה בעתיד הקרוב. ילדנו מגינים בגופם על מדינתנו, על חיינו ושלומנו.
אך ישנן פציעות ותוצאות מצערות ביותר שאנו, כחברה וחיל הרפואה כגוף האמון על נושא זה, לא יכולים לקבל.
רק לאחרונה נחשפנו לשכר העתק אשר מקבלים רופאי מנהלה בשירות הצבאי. זהו לא המקום להתייחס להאם שכר זה ראוי או לא. מה שכן נכון הוא, שאם זהו שכר המנהלים, הרי שיש גם יש מקום לדרוש מהם לבצע את תפקידם על הצד הטוב ביותר. להקים וועדות, חקיקת פקודות ומחקרים רפואיים מקיפים על נזקים רפואיים בשירות צבאי ולעשות כל שנדרש כדי למנוע זאת.
ידוע לי, כמי ששימשה בייעוץ המשפטי לחיל הרפואה, שאכן נעשית עבודה בדרג המנהלי לצורך שיפור מתמיד. אך הדבר רחוק מלהיות מושלם. גם ובעיקר, בגלל מבנה מערכת הרפואה בצהל.
חיילים מגיעים עם תלונות חוזרות ולא מקבלים מענה ראוי. חיילים לא מופנים במהירות הנדרשת לבדיקות הדמיה על מנת לקבל תמונה אמיתית למצבם הרפואי. חיילים מופנים לבדיקות הדמיה אשר אינן מספיקות לצורך קביעת אבחנה – ועוד לא אמרתי מילה ביחס לזמן הארוך מידי שעובר בין בדיקה זו או אחרת, דבר הנובע באופן ישיר מהבירוקרטיה הקשה בצה"ל.
לא זו בלבד, כמי שמטפלת בערעורים על פרופילים עבור חיילים, אני נתקלת בלא מעט במקרים בהם חוות דעת רפואיות מלמדות על מצב רפואי בעייתי אשר שירות צבאי בהכרח יביא להחמרה שלו. צהל מרשה לעצמו, יותר מידי לטעמי, לקחת על עצמו את הריזיקה שבגיוס החייל. הבעיה כאן כפולה, ראשית, חייל מגיע למצב שבעייתו הרפואית מחמירה, ומאידך משרד הביטחון מקשה עליו לקבל הכרה לפיה השירות החמיר את מצבו הרפואי. מצב זה הוא מקומם.
במוסדות רפואה אזרחיים, בייחוד פרטיים, במקרים של רשלנות רפואית תמיד רופא יחשוש מתביעה בגין רשלנות. דבר שעולה כסף רב לגופים רבים (חברות ביטוח, רופאים, נטישה של חולים מקופת חולים ועוד) .לכן יש אינטרס מובהק של המערכת הרפואית האזרחית לעשות עבודה מאומצת של ניהול סיכונים. כך קופות חולים ומערכת הרפואה האזרחית מוציאות כספים רבים על רגולציה, הוצאת חוזרי מנכ"ל שקובעות בדיוק מתי מפנים לבדיקות הדמיה, אילו בדיקות, העברת חוות דעת, ביקורת שוטפת על רופאים ועוד.

 

תמונה גדולה

שם הפריט: צבא
קוד זיהוי:213278
 

 

 


לעומת זאת את צהל לא ניתן לתבוע ברשלנות רפואית ואין כל פיצוי על עגמת נפש. הדרך היחידה היא תביעה למשרד הביטחון ורק במקרים בהם נגרמה נכות חמורה (10 אחוזים ומעלה) , יתקבל איזשהוא פיצוי.
ומניין יוצא הפיצוי? ממשרד הביטחון. מהכיס העמוק והאמורפי הזה שאף בורג אינו מרגיש בכיסו הוא ושהוא בעצם הכיס שלנו. וכולנו יודעים שתקציבי הביטחון הם תקציבי עתק שאסור לאיש לערער עליהם.
אבל זה לא נגמר כאן. מי שיושב מחוץ למערכת, חושב לעצמו שמשרד הביטחון וחיל הרפואה הם אותו כיס. לכן גם חיל הרפואה, צה"ל, צריך, אמור, לחוש בעול הכלכלי שנגרם מרשלנות רפואית צבאית. בפועל, הדבר אינו מדוייק בלשון המעטה. חיל הרפואה יושב לו לבטח על תקציביו הוא ואינו תלוי בפיצוי משרד הביטחון.
אז נוצר כאן מצב בו לאף אחד אין אינטרס כלכלי מובהק לעשות עבודה מאומצת על מנת למנוע פגיעה בחיילים בשל רשלנות רפואית.
ראשית, הנזקים לרוב, אפילו שהם עצומים (5 אחוזים נכות משמעותם נזק קליני עם כאבים יומיים אך אינו מקנה אפילו שקל שחוק של פיצוי), לא עולים שקל למערכת. הכסף בלאו הכי לא יוצא מכיס חיל הרפואה, אף אחד לא עומד לדין בגין רשלנות רפואית ובמקרים הקיצוניים בלבד שכן, יקבל הרופא נזיפה. בנוסף, רופא שסרח בצה"ל, בדרך כלל לא ידווח עליו (חוץ ממקרים מאוד מאוד קיצוניים) למשרד הבריאות – כך שגם לרופאים אין סיבה לחשוש אם לא יטפלו היטב בחייל. וגולת הכותרת היא שהרופא הצבאי יודע היטב שהוא חסין מפני תביעה אישית ברשלנות רפואית, מאחר וקיימת אחריות שילוחית של הצבא עליו.
לכל האמור יש להוסיף את העובדה שישנו מחסור קשה מאוד ברופאים, בארץ בכלל ובצהל בפרט ולכן חיל הרפואה לא ממהר לסלק משורותיו רופאים.
כל עוד מערכת הרפואה בצבא איננה מאויימת כלל, לא כלכלית, לא אתית ולא משמעתית, קשה לראות כיצד הטיפול הרפואי בחיילים יהיה טוב יותר. אם חיל הרפואה יתחיל לבחון בצורה אפקטיבית טיפול רפואי בחיילים ויעמיד לדין רופאים שאינם עומדים בנהלים, יקים תיבת תלונות על רופאים, יעביר הנחיות ברורות לטיפול בחיילים ויטפל נקודתית בכל סטיה מהנחיות אלו, אז ניתן יהיה לראות שינוי אמיתי במצב הבעייתי הקיים היום.
 

  

הכותבת הינה עורכת הדין ריקי ישי בעלת משרד עורכי דין ישי-פז ושות', לשעבר יועצת משפטית בחיל הרפואה ויועמ"ש תביעות משרד הביטחון מטעם חיל הרפואה.