פיקוד העורף התרעה במרחב

מהי אהבת חינם?

לימור פנחסוב, הבמאית שליוותה את דורון אלבז במהלך המבצע, מספרת על החוויה

04/03/15 22:00זאת היתה בכלל אחותי ובעקבותיה אחי הקטן שהגיעו ראשונים כמתנדבים לתחנת הריענון של דורון במושב מסלול. שניהם חזרו משם נפעמים מהעשייה וכן, מעם ישראל. הסיפורים שלהם הצליחו לשכנע שנמצאה לה נקודת אור בתוך הייאוש הגדול שאפף אותנו בזמן המלחמה.
בתמיכה חזקה של המפיקה שלנו, לילך קדוש ידעתי שחייבים לתעד את מה שקורה שם, אבל את דורון אי אפשר היה לתפוס בטלפון לתיאומי הפקה שבאותה עת נראו לו, אני מנחשת, הדבר הכי שולי שאפשר להעלות על הדעת, אז פשוט נסענו לראות מה קורה שם בתחנת הריענון וחזרנו אחרי יומיים רצופים. אתם מכירים את זה שיוצאים ממועדון רועש ויש צליל כזה מהדהד באוזניים שלא עוזב אותך שעות ארוכות אחרי שיצאת מהמועדון ?!, ככה הרגשנו.
חזרנו למרכז הארץ עם שעות ארוכות של חומר מצולם ואין סוף מחשבות ושאלות. בעיקר שאלתי את עצמי האם באמת זה סיפור אופטימי או שאולי בכלל זה סיפור מייאש. דבר אחד מרכזי הדהד לו ללא הפסקה, המילה תודה. אני חושבת שבימים הראשונים שהיינו שם, שמעתי את המילה תודה מלווה בחיבוקים כנים, הכי הרבה ששמעתי בחיי.

 

תמונה גדולה

שם הפריט: המערכת
קוד זיהוי:213071
 


המשכנו להסתובב בתחנת הריענון של דורון אלבז, לבוא וללכת לפי קצב אירועי מלחמת צוק איתן. מנסים לפענח את חידת האיש הזה, את חידת ה"אהבת חינם" שהוא מטיף לה ללא הפסקה. מה היא בכלל ה'אהבת חינם' הזאת, יש לה מקום בחיים שלנו פה בישראל המחולקת, המפולגת. הרי זאת בכלל טענה ישועית שכזאת, אמונה תמימה שאפשר לתת ככה אהבה בחינם.
הימים הארוכים ליד דורון וחבורת האנשים הטובים המקיפה אותו, לימדו אותי שיעור גדול של אמונה תמימה באנשים. ראיתי שהכוח נמצא אצלנו, "האנשים הרגילים" והם הוכיחו לי, ולכולנו בסרט הזה, שלא צריך להיות מנכ"ל של עמותה שבעה, או טייקון עשיר בשביל לתת. אפשר להיות פשוט, איש משפחה מבאר שבע, מובטל, עני, עם חמישה ילדים, בהם ילדה אוטיסטית ותינוק בן חודשיים שנותן את כל הלב והנשמה שלו באהבת חינם ואפילו מצליח להדביק בנתינה עוד ועוד אנשים.
לצערי האפילוג של הסרט מאכזב אבל אולי צפוי. חודש אחרי המלחמה יחד עם התחושה של כל תושבי עוטף עזה שהמדינה נטשה אותם הגיע טלפון נסער מדורון, רוצים לפנות אותו, לנתק את המים, חזרנו לתעד הפעם במצב רוח אחר לגמרי, כמה מאכזב, כמה כואב.
הלוואי ומדינה ישראל היתה יודעת להחזיר אהבה לדורון ומשפחתו, הלוואי ומדינת ישראל היתה יודעת לראות אותנו האזרחים הפשוטים שלה שלפעמים יכולים ללמד אותה, אהבת חינם אמיתית וכנה.