פיקוד העורף התרעה במרחב

"הבעיה היא השיטה"

לימור פנחסוב במאית תחקיר הבגרויות ואם לנערה בתיכון בעצמה בבלוג אישי

04/03/15 22:00הבת שלי התחילה תיכון, ואת המסע המפרך בעולם מבחני הבגרויות ממש בימים אלו.
התיסכול מכמות החומר ומהשינון האין סופי הפך חלק מהדיבור הקבוע בבית כך גם אצל חבריה וחברותיה.
בני הנוער של היום, חכמים, מוכשרים, מחוברים בכל רגע נתון לכל מקום שירצו בעולם. ועדין הם לא מצליחים להבין מה רוצים מהם בבחינות המיושנות האלו.
ואני כמו הורים רבים נוספים, מביטה מהצד, מזמינה עוד מורה לשיעור פרטי ואומרת לה "ככה זה".
ובעצם למה ? למה "ככה זה" ? זה הרי לא עובד ! בני הנוער בישראל כל כך מבריקים ועדין הציונים שלנו מול מדינות הOECD רק הולכים ויורדים. התלמידים במדינת ישראל מצטיירים בגרפים מול העולם, פשוט כחלשים.
עוד כאמא ובמיוחד אחרי התחקיר לסרט הזה, ואני מרגישה שיש פה טעות אחת גדולה ומאוד מרכזית, הבעיה היא לא בנוער, לא במורים ולא בהורים. הבעיה היא השיטה.
השיטה לא עובדת ואף אחד לא מספיק אמיץ כדי לעשות את השינוי המתבקש.

 

תמונה גדולה

שם הפריט: המערכת
קוד זיהוי:212792
המערכת
 


ובשורה התחתונה הבת שלי, כמו הילדים של כולנו, צועדת לעבר עולם שמחפש אינטליגנציה רגשית, יכולות חשיבה מקוריות וחדשניות אבל הדרך שמערכת החינוך בישראל מכתיבה הפוכה לחלוטין. מערכת החינוך הישראלית מבקשת מתלמידיה לשנן חומר ולהקיא אותו בבחינות אין סופיות.
בני הנוער שצילמנו בסרט ביקשו דברים מאוד פשוטים, תקשיבו לנו, תנו לנו להיות מקוריים, אנחנו יודעים לחשוב לבד.
אבל מערכת שמבקשת למדוד תפוקות וציונים מדויקים ללא הפסקה תמיד תאלץ לדרוש דרישות מובנות וסגורות. אי אפשר שלשאלה אחת תהיינה שתי תשובות, אחרת איזה ציון ניתן ?! לכן משננים, ונותנים את התשובה שהמורה אמרה בכיתה, את התשובה שכתובה בספר.
כאמא וכיוצרת בישראל, אני חייבת להגיד, לא ! זה לא מספיק טוב בשביל הילדים שלנו. הם אחרים מזה, העולם אליו הם גדלים פתוח, עגול, מקורי וחדשני.
אני חושבת שכולנו חייבים לצאת בקריאה לשר החינוך הבא, אל תעצור את הראש החושב של הילדים שלנו, תן להם להיות מה שהם. מקוריים, חדשנים, יצירתיים.