פיקוד העורף התרעה במרחב

"עבודה קשה תמורת תגמול מועט"

בלעדי: רבקה ויטינברג מספרת על העסקתה כעובדת קבלן בבלוג אישי

04/03/15 22:00
אני לא זוכרת איך נוצר הקשר בין אבי מ"המערכת" ואנוכי לגבי הסרט על עובדי קבלן, אבל זכור לי היטב שהסכמתי בשמחה ובהתלהבות. בפעם הראשונה נפגשתי עם אבי בבית שלי וישבנו בחוץ. הוא תיחקר אותי בשביל ההכנה של הסרט. הוא כבר בא מוכן עם כתבות שעשו על תופעת עובדי קבלן דרך הקואליציה להעסקה ישירה ומאמרים שכתבתי בבלוג שלי או במקומות כמו "המקום הכי חם בגיהנום" ו"עוקץ". קבענו שיבוא לצלם אותי אצלי בבית ביום שבו היה שימוע ציבורי על עובדי קבלן בכנסת. לקחתי יום חופש מהעבודה, כמובן בלי להגיד למה וכמובן לא שאלו אותי שאלות. ביום צילום הזה לא התרגשתי מהצילום עצמו וגם לא מהשימוע בכנסת. אני יותר מתרגשת שהמוני צופים יראו אותי ועוד עובדי קבלן כמוני בסרט דוקומנטרי.
לאחר מכן נפגשתי שוב עם אבי כמה פעמים להשלמות קטנות על הסרט. דווקא מאוד נהנתי לשתף פעולה.

 

תמונה גדולה

שם הפריט: המערכת
קוד זיהוי:212377
"עבודה קשה תמורת תגמול מועט"
 

 


הסרט הוא לא על סיפור אחד, על "רבקה". אלא על התופעה של עובדי הקבלן. בסך הכל מאוד שמחתי לתת את חלקי כדי לעורר מודעות לתופעה.
אז איך זה להיות עובדת קבלן? העבודה כעובדת קבלן היא עבודה קשה, תמורת תגמול מועט. הקבלן מעניק לי, במקרה הטוב, את התנאים המינימליים הקבועים בחוק, ובמקרה הרע, פוגע גם בהם ואני נאלצת לדרוש במפורש ממנו דברים שמגיעים לי כחוק. גם על דברים מינימליים - כמו למשל חופשה שנתית, הבראה ופנסיה, המגיעים לכל עובד בישראל - הייתי צריכה להתעקש לא פעם ולא פעמיים. על הפסקה לא משלמים. וגם כשההעסקה חוקית, הקבלן מנסה לעגל פינות על חשבוני. למשל, במקום עבודתי הנוכחי אין אפילו קפה שזמין לעובדים (בניגוד לרוב מקומות העבודה האחרים בארץ המספקים קפה לעובדיהם על חשבון המעביד), ועל ארוחות מסובסדות, שנהוגות בהרבה מקומות שבהם יש העסקה ישירה, אין בכלל על מה לדבר.

בתמורה לשכר מינימום ולתנאים מזעריים אני נדרשת לספק עבודה קשה במשרה מלאה. זוהי העסקה פוגענית שבה לא מתייחסים אליי כאל בת-אדם אלא כאל עבד שצריך לייצר רווח לקבלן. אם הייתי מועסקת באופן ישיר ולא דרך קבלן, גם המקום שמזמין את שירותו הניקיון היה מרוויח לפחות את העמלה שהקבלן לוקח, ואולי היה יכול לתת לי טיפה יותר משכר המינימום. בנוסף, אפילו אם זה חוקי להוריד חצי שעה על הפסקה, צריך להתחשב בזה שיש הבדל בין עובד שמרוויח מינימום ועובד שמרוויח נניח 30 שקלם לשעה. בשבילי גם הבדל של 200 שקלים הוא קריטי..