פיקוד העורף התרעה במרחב

הבלוג של מיקי חיימוביץ

"זמן טוב להסתכל קצת אחורה על מה שעשינו בתכנית..."

04/03/15 22:00שלום לכולם, הערב תשודר התוכנית האחרונה לעונה של ''המערכת'', זמן טוב להסתכל קצת אחורה על מה שעשינו. לאורך השבועות האחרונים ניסינו לטפל בבעיות שמלוות אותנו כבר שנים ומעולם לא נמצא להן פתרון. בעיות כמו אבטלה בגילאי הביניים, עוני של אנשים עובדים, מצב הדיור הציבורי, המחסור בתרומות איברים או בזבוז מזון וגם הבאנו סיפורים אישיים שדרכם שפכנו אור על תופעות חברתיות כמו הסרט על ''חוות השומר''. 


 לא, לא גילינו את הבעיות האלה, ויש בהן שנוגעות רק בחלקנו, אבל בהחלטה מודעת צללנו לעומקם של הנושאים, הבאנו בהן את כל העובדות וחשפנו את האמת. דרכם הבאנו את הדיון בשאלה - איך המדינה שלנו נראית כיום והאם זו המדינה שאנחנו רוצים שתהיה כאן?


המחאה של קיץ 2011 הזכירה לכולנו את כוחה של מחאה אזרחית. נכון שלכאורה אין הישגים ברורים אבל ישראל השתנתה בקיץ הזה, מי שעוסק בעשיה דוקומנטרית שואף להביא לשינוי, אני מאמינה שבהחלט ישנם מקומות ונושאים בהם השפענו ולא רק על השיח הציבורי.
ישנם נושאים שבהם יכולנו לראות שינויים שהבאנו באופן מעשי, ישנם אנשים שהשתתפו בסרטים והשינוי לו יחלו קרה בעקבותיהם אבל יש גם מקומות בהם אנחנו ממשיכים להסתכל בתסכול על מה שקורה ויודעים שצריך עוד הרבה חשיפות ומחאה עד שמשהו ישתנה. אחד הדברים הבולטים היה הסירוב של שרים להתעמת אחרי סרטים נוקבים עם האמת שהוצגה בהם. הם העדיפו להסתפק בתגובה לקונית כתובה.

הגיע הזמן שזה ישתנה אני יודעת שהיו סיפורים שנגעו, היו שריגשו והיו גם שהרגיזו, אנחנו ניסינו להביא מגוון של נושאים שמרכיבים את המציאות הישראלית המסובכת כל כך. אבל אין ספק שיש עוד נושאים רבים לטיפול.
ברמה האישית - אני מרגישה שזכיתי לעבוד כאן עם צוות מדהים שהחליט שאפשר וצריך לעשות טלוויזיה אחרת, לדבר ולהביא נושאים בצורה מעמיקה מקיפה ולנסות לשנות. ההחלטה לשוב למסך לא היתה פשוטה עבורי, אבל אם לחזור, אז לתוכנית כמו המערכת.
 

 אז תודה לכל מי שהתרגשו, בכו וכעסו אתנו. תודה לכל מי שפנו וביקשו לעזור לאנשים שאת הסיפורים שלהם הבאנו כאן, ותודה לבמאים, לצלמים, למקליטים, לעורכים, לתחקירנים ולמפיקים שעבדו כדי להביא את הסיפורים האלה - כל המערכת, גאווה גדולה להיות חלק מכם.