פיקוד העורף התרעה במרחב

המדריך המלא למירוץ למיליון

מה המירוץ כולל? מה צריך לעשות? לפניכם המדריך המלא, של חוקי וכללי המירוץ

21/09/10 10:31המירוץ למיליון, The amazing race, היא תכנית מציאות בה משתתפים צוותים בתחרות מסביב לעולם עם צוותים אחרים. המתחרים שואפים להגיע ראשונים לסוף "קטע המירוץ" כדי להימנע מאפשרות של הדחה. בכל קטע מירוץ (למעט "קטעי מירוץ ללא הדחה") מודח הצוות שהגיע אחרון, עד אשר נשארים שלושה זוגות במשחק. בנקודה זו, הצוות שמגיע ראשון לסוף קטע המירוץ זוכה ב- 1,000,000 ₪!.

התכנית המקורית נוצרה על ידי ברטרם ון מאנסטרו ואשתו אליס דוגניירי, מופקת על ידי ג'רי בורקהיימר ומשודרת בארצות הברית משנת 2001. התכנית זכתה בפרסים רבים והוכתרה כ"תחרות המציאות הטובה ביותר".

הצוותים
הצוותים עוברים בין המדינות שונות במגוון צורות, כולל מטוסים, מוניות, מכוניות מושכרות, רכבות, אוניות ואף פילים. הרמזים בכל קטע מירוץ מכוונים את הצוותים ליעד הבא ומנחים אותם על ביצוע משימה. כל אחת מהמשימות מציגות את הגיאוגרפיה של האזור או את תרבות ומנהגי המקום. אם צוות מגיע למקום האחרון בסוף קטע המירוץ, הוא עלול להיאלץ להפסיק להתחרות או לקבל עונש משמעותי בקטע המירוץ הבא.

הצוותים מייצגים קשת דמוגרפית של גיל, גזע, נטייה מינית, ומערכות-יחסים שונות. מערכות-יחסים כוללות זוגות נשואים לאורך זמן, אחים (כולל תאומים), הורה/ילד, חברים (שותפים, אחוות אחים, ידידים, חברים מהתיכון, חברי ילדות ועוד), בני-זוג בעלי קשר רומנטי (גם הטרוסקסואלים וגם הומוסקסואלים), וזוגות שיוצאים זה מכבר.

מערכות-היחסים בין הצוות תחת לחץ התחרות, הוא אחד הדברים העומדים למבחן בתכנית. חברי-הצוות חייבים להתחרות בכל התחרות ביחד: הם לא יכולים להיפרד (מלבד כאשר מונחים לעשות כך על ידי רמז, אף כי זמנית בלבד) או להמשיך לבד. אם חבר-צוות נפצע ואינו מסוגל להמשיך במירוץ, הצוות חייב לפרוש ביחד. שני חברי הצוות חייבים להגיע ביחד לנקודת סוף קטע המירוץ כדי לעשות צ'ק-אין.

 

אורך היחסים
המירוץ מצריך את חברי הצוות למערכת-יחסית מוקדמת ולהיכרות של שלוש שנים לפחות לפני התחרות. אך, מתחרה מצוות אחד לא יכול להיות בעל היכרות מוקדמת עם מתחרה מצוות אחר.
לאף אחד מהצוותים אין מערכת-יחסים מקצועית - כמו מורה/תלמיד, רופא/פציינט או איש עסקים/לקוח - זאת על מנת למגר שוני ביחס בין חברי הצוות בגלל התואר ביחסים האישיים. במהלך המרוץ, מערכת-היחסים נבנית מקשר חזק אך פחות אישי, למשהו עז ואינטימי.
 

כסף במהלך המירוץ
בתחילת כל קטע-מירוץ, כל אחד מהצוותים מקבלים סכום כסף קצוב מזומן, ביחד עם הרמז הראשון שלהם. במשך המירוץ, כל ההוצאות (אוכל, נסיעות ותחבורה, לינה, דמי כניסה לאטרקציות, אספקה) חייבים להירכש על ידי קצבת הכסף, חוץ מכרטיסי טיסה שמסופקים ע"י ההפקה. כל כסף שנשאר אחרי קטע-המירוץ יכול לשמש בקטע-המירוץ הבא.
אם צוות מבזבז את כל כספו, או שהוא נלקח ב"קטע מרוץ ללא הדחה", הוא יכול לנסות לקבל יותר כסף בכל דרך שלא מפרה את החוקים המקומיים. זה כולל ללוות כסף מצוות אחר, להתחנן ממקומיים לכסף, או למכור את חפציהם.

חוקים ועונשים
אסור לקחת יותר ממעטפת רמז אחת מהתיבה, לדלג על המשימה, לקחת חפצים של צוותים אחרים ואסור לקבל טרמפ מהמקומיים. חובה על המתמודדים לנסוע במחלקת תיירות, צוות שלא ייסע במחלקת תיירות יפסל ו/או יקבל עונש. אם נהרס להם הרכב, מגיע להם רכב חלופי אבל לא יפצו אותם על הזמן שאבד.
כשמגיעים לשטיחון בנקודת הסיום, המנחה יודיע שהזוג עבר על חוק במירוץ ונותן להם עונש, שעלול לשלוח אותם למקום האחרון, כגון: המתנה של חצי שעה או ארבע שעות ליד קו הסיום, לחזור למשימה האחרונה ולהתחיל שוב.