פיקוד העורף התרעה במרחב

אחריות ,עצמאות והתמדה בהכנת ש.ב

כיצד נחנך את ילדינו לאחריות ,עצמאות והתמדה בהכנת שיעורי הבית?

10/05/12 14:16
כיצד נלמד את הילד אחריות ,עצמאות והתמדה בהכנת שיעורי הבית?


נתח נכבד מהמריבות ומהמתחים בין הורים לילדיהם סובב סביב הכנת שיעורי הבית. לפחות שליש מההורים לילדים בבית הספר לא מצליח לחנך את הילדים לעצמאות ולאחריות בכל הנוגע לביצוע מטלות שניתנות בבית ספר על ידי המורים. בעת הניסיון למסד את הרגל הכנת שיעורי הבית נתקלים לא מעט הורים בבעיות, כשהבולטת מביניהן היא קבלת מידע חלקי ולא אמין מהילד לגבי קיומם וטיבם של שיעורי הבית. גם כשהמידע כבר מושג, לעתים קרובות מסרב הילד להכין את השיעורים בעצמו, בזמן שנקבע מראש וללא עזרת ונוכחות ההורים.
לא אחת מסתיים המאבק על שיעורי הבית בכך שההורים מבצעים את המטלות עבור הילד, כדי למנוע ממנו, וגם מעצמם, מבוכה בפני המורים. העובדה שחלק נכבד מההורים מגיע הביתה רק בשעות הערב המאוחרות, עייף לאחר יום עבודה עמוס, מקשה עליהם מאוד לחנך את הילדים ללמוד באופן עצמאי ואחראי ולבצע מטלות - הליך חינוכי שדורש מההורים לא מעט זמן, רוגע וסבלנות.


לפני שתחילו הרגלי למידה והכנת שיעורים בבית, נסו לקבל את שיתוף הפעולה של בית הספר והמורים. שיתוף פעולה זה יבוא לידי ביטוי בכך שהמורים יקפידו על מתן שיעורי בית באופן קבוע. שיעורי הבית צריכים להיות כאלו שהתלמידים מסוגלים לבצע ללא עזרת ההורים. על המורים לוודא זאת בטרם היציאה להפסקה, ולבצע התאמות אישיות במידת הצורך. בנוסף, על המורים לעמוד על כך שכל התלמידים ירשמו את שיעורי הבית ביומנם, ולבדוק את הכנתם באופן שיטתי וקבוע, תוך מתן חיזוקים ושבחים על מאמץ ועשייה. כדאי ששיעורי הבית יהוו מרכיב בהערכה ובציון חשובה, כאשר הדגש הינו על כך שהתלמיד מכין את שיעורי הבית באופן איכותי ועקבי.

כך תקנו הרגלים נכונים להכנת שיעורי בית
- צרו סביבה נוחה. יש לדאוג לסביבה פיזית מתאימה לעשיית השיעורים, סביבה שקטה ללא גירויים כמו טלוויזיה, מחשב או אחים שמשחקים ומשתוללים, המאפשרת ישיבה נוחה וארגון מסודר של החומרים. חשוב להקפיד שהסביבה הזאת תהיה קבועה, ולא תשתנה מדי יום.
- החליטו על מועד קבוע. יש להקפיד על מועד קבוע לעשיית שיעורי הבית. אפשר לדבר על מועד זה כבר במוצאי שבת, בזמן הישיבה המשפחתית שבה משתתפים כל בני הבית, ושבה קובעים את המטלות השוטפות של כל אחד להמשך השבוע. חשוב מאוד שמועד הכנת שיעורי הבית יהיה קבוע בכל ימות השבוע, כדי למנוע ויכוחים ודחיות בסגנון ";עוד מעט";, ";אחר כך"; וכדומה. הימנעו מגישה של ";לא משנה לי מתי, העיקר שתעשה";.
 עיקרון מועיל בהקשר זה יהיה ";אחרי המנוחה, לפני הכיף";: אפשרו לילד מנוחה קלה בין החזרה מבית הספר להכנת השיעורים, אך עמדו על כך ששיעורי הבית יוכנו לפני שהילד פונה לכל עיסוקי הפנאי שלו. בטח ובטח שאין לאפשר לו לגרור את הכנת שיעורי הבית לרגע האחרון, לפני השינה.
- הקפידו על ";שעת למידה";. יש לבסס את המועד הקבוע כזמן שמכונה ";שעת למידה";. חשוב לקיים את ";שעת הלמידה"; גם אם לא ניתנו שיעורים. במקרה כזה יכול הילד לעבור על החומר שנלמד בכתה, לשנן, לקרוא קריאה שקטה, לארגן את הילקוט למחר, לוודא שיש לו את הציוד הנדרש וכדומה.
- החליטו על אות קבוע. יש לקבוע לילד סימן ברור לגבי זמן הכנת שיעורי הבית. חשוב שהסימן יהיה כזה שיאפשר לילד לדעת אותו בעצמו, ללא תלות בכם ההורים. סימנים ברורים כאלה יכולים להיות שעה קבועה בשעון, סיומה של ארוחת הצהריים, סיום של תוכנית טלוויזיה בה צפה בזמן מנוחת הצהריים הקצרה וכדומה.
- עזרו בהתארגנות. יש לסייע לילד בהתארגנות לקראת הכנת השיעורים, אבל לא בהכנת השיעורים עצמם - כל עוד אפשר להימנע מכך. עזרו לילד להתיישב, לארגן את הדברים שהוא צריך (מנורת קריאה, סרגל, עפרונות או כל דבר אחר) ועזרו לו בקביעת סדרי עדיפויות. זאת מיומנות שאפילו מבוגרים רבים אינם שולטים בה: מה דחוף למחר, מה קשה ולכן לוקח יותר זמן וכך הלאה. הנחו אותו להתחיל בקל ולעבור לקשה, והסבירו לו כיצד מתמודדים עם קשיים: הסבירו לו שעליו לקרוא בעיון את ההוראות, להסתכל על דוגמאות בספר או במחברת, ובמידת הצורך לסמן שאלות לא מובנות.
- סייעו במידה. אם הילד זקוק לעזרתכם עזרו לו, אבל שמרו על העיקרון ששיעורי הבית הם של הילד - לא שלכם! אתם ההורים אינכם מורים פרטיים. אין ";לשבת עם הילד על שיעורי בית";: אל תשבו לצדו, אלא הגיעו אליו לעזור לו עזרה נקודתית בלבד, ואז חיזרו למקומכם ולעיסוקכם. וכמובן, לעולם אל תעשו במקומו את השיעורים – הרי אין בכך תועלת. במידת הצורך, הנחו את ילדכם לפנות למורה בבקשה לקבל סיוע והנחיות נוספות להכנת מטלות קשות ומאתגרות.
- חזקו את הילד. אל תשכחו לעודד את הילד ולתת מלה טובה כאשר הוא מגלה בגרות ואחריות אישית בכל הקשור לשיעורי הבית, וכאשר הוא מתמודד ברצינות עם הקשיים שהתעוררו במהלכם.


ומלה אחרונה להורים שחוזרים מאוחר. עבורכם יש בשורה לא פשוטה: אינכם יכולים לחייב את הילד להכין את שיעורי הבית לפני שאתם חוזרים, לא בשלב ראשון כאשר הילד עוד לא רכש את ההרגל להכין שיעורים עצמאית. זאת, משום שכדי לחנך ילדים לערך ולהתנהגות מסוימים, אין מנוס מלהיות נוכחים. המלצתי לכם היא לנסות לכוון את הילד להכין את שיעורי הבית בשעות המוקדמות, אך לא להציב זאת כתנאי, משום שהאכזבה כמעט בלתי נמנעת. עם הגיעכם הביתה, חשוב כי תבדקו את מצב הכנת שיעורי הבית, ואם לא נעשו יש לקבוע שיעשו מיד, ולא לפתוח בריבים בסגנון ";אבל הבטחת";.