פיקוד העורף התרעה במרחב

פינוק בונה והורס בחינוך ילדנו

היכולת לפנק בחכמה ובתיזמונים ראויים עשויים להשפיע משמעותית על ילדנו

מערכת רשת 09/02/12 11:17הטיפ השבועי: על פינוק בונה ופינוק הורס בחינוך ילדינו פרופ' עמוס רולידר מתוך ";הורות ללא רגשות אשם"; – (הוצאת אגם)

הצורך והרצון שלנו ההורים לפנק את ילדינו הינו מולד, טבעי וחשוב ביותר להתפתחותם התקינה של הילדים. הרצון לחבק, לנשק, לתת, להקל, להתמסר, לתמוך ולגרום להם אושר, שמחה וסיפוק מהווה גורם חשוב ביותר בהוויה החינוכית של ילדינו ובבנין מערכת יחסים בריאה ותקינה בינם לבינינו ההורים. במידה רבה התנהגויות פינוק הוריות אלה משמשות כמעטפת ביטחון וכדלק ההכרחי להתפתחותם המאוזנת וליכולתם של הילדים לממש את הפוטנציאל הגלום בהם. אם וכאשר ביטויי הפינוק ההורי מורעפים על ילדינו ברגישות ובחוכמה )ולא באימפולסיביות כצורך הורי ( קיימת סבירות גבוהה שהילדים יגדלו ויתפתחו כאשר מלווה אותם התחושה החיונית כל כך של היותם נאהבים ונתמכים על ידי הקרובים להם ביותר, התחושה שיש על מי לסמוך בלא מעט רגעים קשים ומורכבים אליהם הם נחשפים בסביבות השונות מחוץ לביתם לאורך כל שלבי ההתפתחות והגדילה ולכן, יש בהחלט לדבר בשבחה של התנהגות מפנקת כזו של ההורים. אך אליה וקוץ בה, שומה עליה להינתן ברוב שכל, בזהירות ובעיקר בתזמונים נכונים. על התנהגות פינוק נכונה ,חכמה , רגישה ,כזו היוצאת מהלב של ההורים ניתן לומר ללא חשש כי כל המרבה הרי זה משובח!. סוג כזה של פינוק ניתן לכנות - פינוק בונה,המסייע לבניין אישיות בוגרת, בטוחה,רגועה ויציבה. אולם כאשר התנהגויות פינוק אלו אינן ניתנות בחוכמה ובעיקר ניתנות בתזמונים הלא נכונים וללא שיקול דעת, התוצאות קשות וכואבות לילד אשר ככל הנראה יסבול מכך כל חייו. האמת) המעצבנת ( היא שהרצון לפנק ולגרום לילד הנאה, סיפוק ואושר אינו עולה לעיתים קרובות מדי בקנה אחד עם הצורך ההורי לחנך את הילד לדחיית סיפוקים, להתחשבות בזולת, לקבלת סדרי עדיפויות נכונים ועם ההבנה כי בחיים לא את כל מה שרוצים ניתן לקבל. הורים הנותנים לילדיהם כמעט את כל אשר יחפצו רק מכיוון שהם מאוד רוצים )בוכים, כועסים ומתלוננים (, הורים המוכנים לעשות עבור או במקום הילד כמעט את כל אשר יאבה בעיקר משום שקשה לו או פשוט ";לא בא לו";, הורים המוכנים לקחת את הילד כמעט לכל מקום אליו הוא חפץ להגיע למרות שאינו יודע להגיד תודה, הורים הנענים לבקשותיו של הילד גם כאשר אלה נאמרו בטון כועס, בלשון ציווי ובהבעת פנים האומרת ";מגיע לי";, הורים המסדרים לילדיהם את החדר כי ";אין לו זמן"; או פשוט משום שהוא אינו חושב כי החדר לא מסודר, הורים המוכנים לתת לילד שלהם לנצח ";בכל מחיר"; מכיוון שאינו אוהב להפסיד, הורים אשר קונים לילדם מיד חלופה לחפצים שאיבד או שבר, הורים כאלה המפנקים את ילדיהם בגלל הסיבות הלא נכונות בתזמונים אומללים גורמים לילדיהם נזק רב. סוג כזה של פינוק מהווה מרשם בטוח לגידול ילדים מפונקים הנעשים )בגלל הוריהם( לא סימפטיים לסביבתם )האוהבת(, ילדים שבמידה רבה לעולם לא מסופקים ואשר לא יודעים שובע והנאה מכל אשר ניתן להם והמבקשים עוד ועוד כלומר ילדים לא מאושרים, למרות שהסביבה האוהבת אותם פועלת ללא ליאות למען אושרם. סוג כזה של התנהגות הורית מפנקת ניתן לכנות – פינוק הורס , הפוגע בילד ובסיכוייו כאמור לממש את הפוטנציאל הגלום בו. איך תדעו באם התנהגות הפינוק שלכם הורסת ולא בונה והילד שלכם מפונק? האם הילד שלכם :

1. תובע ודורש ואף פעם לא מבקש : ילדים מפונקים נוטים לדרוש, לתבוע תוך הרמת קולם לעיתים הם אף צועקים במלוא גרונם תוך הבעת פנים וטון כועס ורוטן ואף פעם אינם מבקשים. כאשר ההורים לא מגיבים מיד ומספקים את רצונם, רמת הכעס של הילדים המפונקים והמבט התובע והדורש עולים ומחריפים.

2. רוצה ורוצה רוב הזמן: קשה מאוד לספק ילד מפונק, מיד לאחר קבלת מבוקשו, הוא מבקש שוב את הדבר הבא. קשה מאוד עד כמעט בלתי אפשרי לספק את רצונו של המפונק אשר אושרו האמיתי בא לו מהעובדה שההורים מספקים לו כל אשר ידרוש.

3. לא רוצה רוב/כל הזמן: ילדים מפונקים נוטים לסרב כמעט באופן מידי לכל בקשה,הנחיה או הוראה של הוריהם. לעיתים נראה כי הם אפילו לא שומעים את ההוראה ו ";הלא רוצה"; נפלט כמעט באופן אוטומטי. לאחר הסירוב מגיע שלב המשא ומתן בו הילד מוכן להתרצות ולמלא אחר רצון ההורה אבל בתנאים מסוימים ,"; אני מוכן ללכת לישון אבל בתנאי שתשכבי לידי..";. ההורה של המפונק מנסה בדרך כלל להשיג ";דיל"; יותר נוח ,"; בסדר אני אשכב לילדך אבל רק לחמש דקות בסדר?"; ומתפלל שהילד יסכים לתנאים היותר נוחים..

4. מגיע לו: הילד אשר חונך להתנהגויות פינוק מטפח אופי מאוד אגוצנטרי ,הוא מכיר ורואה רק את הצרכים שלו, אינו נוטה לשתף את חבריו ואחיו בחפציו ולהתחשב ברצונותיהם . ניתן לשמוע מהילד המפונק את משפטים אופייניים האלה בשכיחות גבוהה "; זה שלי!"; ";מגיע לי!"; , "; תקני לי!"; ,";גם אני רוצה )לא מבקש";.

5. התנהגויות קנאה לא ראויות : לילד אשר חונך לפינוק קשה מאוד לראות ילדים אחרים המשחקים במשחקים אותם הוא אוהב, קשה לו מאוד לראות ולעכל תשומות לב וביטויי חיבה הניתנים לאחר על ידי הוריו. לעיתים אף לא ישים לב לחפץ מסוים עד אשר אחיו או חבר יחפוץ בו ואז יבקש לעצמו מיד את החפץ, יכעס ולא יאפשר לילד אחר לשחק באותו חפץ.

6. אינו מוכן להתאמץ: הילד המפונק נוטה לא להתאמץ יתר על המידה ויבקש/ידרוש תכופות כי ההורה ,ילביש, ינעל,יפתח, יסדר, יערבב, יתקשר, יביא, ייקח עבורו למרות שהוא מסוגל לבצע את כל הפעולות ללא קושי באופן עצמאי.

אם עניתם כן ללא היסוס שתיים או יותר מהשאלות הנ";ל,המשיכו לקרוא. מדוע הורים מפנקים? האמת היא שרוב ההורים המפנקים את ילדיהם פינוק הורס מודעים להתנהגותם הבלתי נאותה ועדים לנזקים הנגרמים לילדם עקב התנהגות זו. אם כך נשאלת השאלה מדוע הם ממשיכים בהתנהגות זו, התשובה העצובה היא שמרביתם משלימים עם כך שהם אינם יכולים לשאת בצערו ,התנגדותו, כעסו ותוקפנותו של הילד בשעה שהם מנסים לחנכו לדחיית סיפוקים וללמדו שליטה עצמית ויכולות איפוק וסובלנות. הורים אלה פשוט נכנעים ללחץ המופעל עליהם מילדם וחשים הקלה )רבה( (מהעובדה שהילד חדל מלהתישם, מכך שנרגע ולעיתים אף הוקיר להם תודה על כי נכנעו וסיפקו לו את מבוקשו. לעיתים יפנק ההורה את ילדו ויספק לו את כל מבוקשו אף בטרם יבקש זאת על מנת למנוע עימות עם הילד )"; בשביל השקט";(. חלק אחר של ההורים ירגיע את מצפונו וינמק את חוסר יכולתו לעמוד בלחצים אותם מפעיל הילד בתירוצים מתירוצים שונים ) ";הוא היה חולה";, ";הוא לא ידע"; , "; זוהי הפעם האחרונה"; ,";הוא מאוד רוצה...";, ";לא קרה כלום, כאשר יהיה גדול הוא יבין.."; ,"; לי לא היה כאשר הייתי ילד ..";ועוד ועוד...(. לסיכום הורים יקרים, אל תפסיקו לפנק את הילדים שלכם ואם עוד לא התחלתם ,אף פעם לא מאוחר להתחיל אך בבקשה פנקו פינוק בונה ולא הורס. אין מה לעשות המרשם הנכון לחינוך ילדינו חייב לכלול גם עמידה איתנה )רגועה אך נחושה( בלחצי הילדים וגם פינוק אוהב וחם. רק שניהם המשולבים יחדיו והניתנים בחוכמה וברגישות יביאו בעקבותיהם ילדים מחונכים ואיכות חיים נעימה למשפחה , ואם במקרה אתם שייכים לאותם הורים האומרים לעצמם כי אין מה לעשות ולרוע המזל נולד להם ילד מפונק כדאי שתחשבו שוב ותפנימו כי בידיכם הדבר!