פיקוד העורף התרעה במרחב

הפנים של האנטישמיות היום

כיצד באה לידי ביטוי האנטישמיות בימינו?

טל בן- ציון 04/04/13 14:05 

68 שנה עברו מאז הסתיימה מלחמת העולם השנייה. 68 שנים חלפו מאז הסתיימה התקופה הקשה ביותר בהיסטוריה של העם היהודי וכנראה תקופת השפל הגדולה ביותר של האנושות כולה. ביום הזיכרון לשואה והגבורה הנערך בישראל מדי שנה בכ";ז בניסן אנו נזכרים באותם אירועים מחרידים בהם נרצחו בדם קר שישה מליון יהודים.
בכל שנה שעוברת אנו מצווים לזכור ולא לשכוח. עם זאת, כאשר ניצולי השואה ביננו הולכים ומתמעטים, לא ניתן לחשוב על כך שיום אחד יגדל כאן דור שהשואה עבורו תהיה ";היסטוריה"; במלוא מובן המילה כפי שאירועי האינקוויזיציה  וגירוש ספרד הם היסטוריה בשבילנו.
מזל מפוקפק ביותר הוא, שכאשר אנו מעיזים לשכוח, כאשר אנחנו חושבים שהאנטישמיות היא מושג השייך למאה שעברה, שקיים בעולם חופש דת אמיתי וש";אפילו"; היהדות היא לגיטימית, אנו מקבלים תזכורות חוזרות ונשנות שהיא, האנטישמיות, עומדת בעינה גם היום ומסכנת יהודים ברחבי העולם.
רק בשבוע שעבר, ב..2.4.13 הונחו אבני זיכרון רבות ברחוב בברלין, אשר מנציחות את קורבנות ההגליה של הנאצים. בלילה של יום המחרת נמרחו האבנים בציורים על ידי אלמונים. ב- 4.4.13, צעירים ממוצא ערבי, תקפו  בית כנסת בבורו פארק בארה";ב ויידו לעברו אבנים.
אתר האינטרנט AFCA (הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות) מעדכן מדי יום ידיעות לגבי אירועים אנטישמיים ברחבי העולם. כמות האירועים והאופן התדיר בו מתרחשים, מטרידים ביותר.
בשנים האחרונות התרחשות עשרות אירועים אנטישמיים במידה זו או אחרת. אלו המרכזיים שבהם:
07.11.11- סרט אנטישמי הופך ללהיט באירן. הסרט ";צייד של שבת"; שם במרכזו סב יהודי המלמד את נכדו איך לרצוח פלסטינים. כוונת הסרט היא ברורה, להציג לכאורה את המפלצתיות שבציונות.
נגן וידאו

שם הפריט: סרט אנטישמי הפך ללהיט באירן
קוד זיהוי:193295

 
21.8.11- במוזיאון השעווה מאדאם טוסו בלונדון, תיירים הצדיעו במועל יד לבובה בדמותו של הצורר הנאצי אדולף היטלר. עצם קיומה של הבובה במוזיאון שנוי במחלוקת אך קשה להתעלם מהרוח ההומוריסטית המיוחסת לה מצד התיירים המבקרים באתר.
נגן וידאו

שם הפריט: תיירים מצדיעים במועל יד להיטלר
קוד זיהוי:189610

 
12.1.12- גל אנטישמיות בארה";ב: במהלך שלושה שבועות התרחשו שלוש מתקפות אנטישמיות בניו ג'רזי. רוססו כתובות אנטישמיות במחוז, היה נסיון להצית בית כנסת ונזרקו בקבוקי תבערה אל עבר בית כנסת נוסף שקומתו העליונה עלתה באש. למרבה המזל לא היו אבידות בנפש.
תמונה גדולה

שם הפריט: אנטישמיות
קוד זיהוי:153550

 
19.3.12- מתקפה רצחנית על בי";ס יהודי בצרפת. מחבל הגיע אל בית הספר היהודי ";אוצרות התורה";; בטולוז שבצרפת ופתח באש לעבר הנוכחים. בפיגוע נורו למוות הרב יונתן סנדלר ובניו אריה בן ה-6 וגבריאל בן ה-3 וכן, בתו של מנהל ביה";ס מרים מונסונגו בת ה-8. המצוד אחר הרוצח מוחמד מראח, צעיר בן 23 ממוצא אליג'ראי, הסתיים במותו.
נגן וידאו

שם הפריט: מתקפה רצחנית על בי";;ס יהודי בצרפת
קוד זיהוי:200717

 

 

28.3.12- שוב תקיפה אנטישמית בצרפת. שבוע וחצי אחרי הטבח בטולוז, בביה";ס של אותה הרשת- ";אוצרות התורה";, קבוצת נערים תקפה ילד יהודי בן 12 רק בגלל שחבש כיפה.
 
נגן וידאו

שם הפריט: שוב: תקיפה אנטישמית בצרפת
קוד זיהוי:201326

 

 

אירועים אנטישמיים, מהקטנים עד הגדולים שבהם קורים גם היום, עשרות שנים אחרי שהאנטישמיות הגיעה לשיאה המחריד. נוכל לשאוף לכך, שיום אחד נוכל לזכור לבד מבלי שינסו להזכיר לנו כל הזמן את אירועי הזוועות באירופה של שנות ה40. נזכור כמה צדדים מכוערים יש בעולם הבאמת יפה שלנו ושהביטחון שלנו כעם לעולם לא יהיה דבר מובן מאליו. לזכור ולא לשכוח זה חשוב, ניתן לקוות שאם הזיכרון שלנו יתחיל להתעמעם, תתעמעם יחד איתו גם השנאה החלמאית של אלו הרואים בנו מטרד.