פיקוד העורף התרעה במרחב

מפרץ האהבה: נפרדים מדנה מזרחי

הפסיכולוג גיל ונטורה נפרד מדנה מזרחי, המתמודדת מעוררת הפרובוקציות של מפרץ האהבה והאותנטית מכולם

17/09/10 01:59כשאתה מייעץ לאנשים לאורך זמן בבעיות אישיות, אתה קולט לפעמים כמה גלונים של "הפוך על הפוך" יש בתוך הנפש שלנו – המילים אומרות דבר אחד, וההתנהגות הולכת בכיוון שני.

תופעה אחת שנצנצה בי חזק מאוד השבוע היא משהו שאני קורא לו "פרדוקס האותנטיות". במילים פשוטות, ככל שבן אדם מתאר את עצמו במילים כמו "אמיתי", "אותנטי", "ישר" – יש יותר סיכוי שהוא זיוף, מלא חרטא. מצד שני, דווקא אלה שמרשים לעצמם להשתולל, לשנוא, להיות קטנוניים, להתקיף, לכעוס – בקיצור, לשים קצוץ על הפוליטקלי קורקט – דווקא הם אלה שמפגינים את הרגשות הכנים, הרכים והנוגעים ללב ביותר, קחו למשל את דנה.

בעוד שכל מבולבלי המפרץ מדברים על, מנתחים את, מתכננים לקראת - דנה עשתה וחייתה. שאר המשתתפים השקיעו ימבה אנרגיה בניסיון להיות בסדר, נחמדים, לא מרגיזים, וסיפקו לנו מוצר פרווה מעורר פיהוקים. דנה הביאה את חדוות המשחק, העונג שבתחמון (התרגיל שלה עם מתן היה ילדותי וחמוד בו זמנית) - ואת שיא הרגש נכון לנקודה זו. אותי היא שכנעה בכנות רגשותיה למתן, והצדעת ענק מגיעה לה על האופן שבו נפרדה – בחיוך, בלי טיפת מרירות, תוך שהיא מדגימה לכל הסבונים שהודחו לפניה איך נראה אדם ששלם עם דרכו ועם בחירותיו. היא ארזה את כל מיכליות הרייטינג שהביאה איתה, ונעלמה אל האופק. התחושה שלי? היא עוד תחזור. אם לא למימי המפרץ, אז לחלקה אחרת בביצה התקשורתית.

נגן וידאו

השיחות בין המשתתפים ובייחוד הספיד דייטינג המחישו עוד תופעה טראגית ומצחיקה כאחד – כשאתה מדבר עם האחר, אתה לא רואה אותו או מקשיב לו באמת, אלא מתרכז בעיקר במה שאתה רוצה לראות. אנחנו כל הזמן מפספסים את האדם שלידינו, כי אנחנו עסוקים בעיקר בלהריץ את הסרט הפרטי שלנו, וגל הייתה מלכת הפספוסים בשטח הזה. היא פספסה את הכוונות של מתן, של נדב ולמען האמת – לא ממש ברור מה היא רוצה. גל יקרה, כשבני אדם קולטים מישהו שלא סגור על עצמו, הם מתרחקים ממנו כמו מאש. לא שמת לב שעדיין לא הצלחת להידבק ממש למישהו במפרץ?

איילה מנסה להיכנס לחלל שהותירה דנה, בעדינות של בולדוזר ובדיפלומטיות של בעל באסטה. איילה שלנו היא דוגמה קלאסית למה שאנשי חינוך קוראים משיגן-יתר (או באנגלית פלצנית over-achiever) – מישהו שנולד עם פוטנציאל בינוני למדי, אבל מצליח להפיק ממנו את המקסימום בחיפוי של מוטיבציה אדירה. רגשי הנחיתות הסמויים שלה משמשים כאבק שריפה שדוחף אותה להסתער קדימה. לא נראה לי שמתן יצליח להחזיק את זה...

שלב ההתלבטות בין המצטרפים החדשים סיפק לנו את הקרב האולטימטיבי בין הילד הטוב והילד הרע. למען האמת, הקרב די הוכרע מראש, ברגע שרועי חשף בפנינו שהוא עדיין מאוהב באימא. בחייך רועי, פרויד היה צולב אותך מיידית. לא הגיע הזמן לגדול? למרות הניצחון במשימה, הבהירו לך הבנות שתינוק מגודל הוא טרן-אוף רציני. הרוע האפל של שרון עשה להם את זה הרבה יותר.

ונסיים שתי סטטיסטיקות מעניינות ששמתי לב אליהן, ומלמדות אותנו משהו על הא-ב של המשיכה המינית: האם הבחנתם שעד עתה כל המודחים היו נמוכים וכל המודחות היו כהות שיער? מתן, יאללה, הגיע הזמן לשבור את הסטטיסטיקה!


הכותב הינו פסיכולוג, יועץ קריירה ומומחה לחשיבה יצירתית