פיקוד העורף התרעה במרחב

מפרץ האהבה: הכירו את דנה מזרחי, הפרינססה עם הפיוז הקצר

גיל ונטורה נותן פרשנות פסיכולוגית - חברתית ל"מפרץ האהבה" וגם כמה טיפים למתמודדים

17/09/10 01:54אז מה היה לנו שם? קצת משחקי אסטרטגיה באוונטה, התנגשות מעניינת בין הנאיביות האירופאית והארסיות הישראלית, אקט אחד יפה ומדמם של נעיצת סכין בגב, ודנה, דנה, דנה.

"מפרץ האהבה" נמצאת כרגע בשלב הילדות שלה, ודנה היא המייצגת הבולטת שלו. כשקבוצת אנשים נפגשת לראשונה, המטרה הראשונית היא להיחרט בזיכרון, והמדד ההתחלתי שלפיו שופטים את האחר הוא החיצוניות. בדיוק כפי שהעיניים החטטניות של הצופים סיווגו במהירות את המשתתפים עפ"י רמת הכוסיות, ורק אחר כך התפנו לראות דברים שמעבר, כך גם דנה שמה את האטרקטיביות הפיזית בצורה כל כך בוטה על השולחן – "אני יותר יפה מכולם" (גם הבחירה שלה להכניס את XXX כמשתתף מהבית הסתמכה בעיקר על רוחב כתפיו של האדון). באיזשהו מקום נראה שהמיניאטורית הרמת אביבית הבינה שבשלב ההתחלתי הזה, כל הדיבורים על אסטרטגיה מתוחכמת עאלק הם חרטה – ברטה. אני נוטה להסכים. המשתתפים לא מכירים אחד את השני מספיק ובוודאי שלא צברו יחד מספיק חוויות משמעותיות כדי לכרות בריתות שיחזיקו מעמד.

נגן וידאו

ברמה הפסיכולוגית, דנה לקחה על עצמה את התפקיד הקבוצתי של הילדה המפונקת והצווחנית. אני מהמר שהיא מורגלת בתפקיד הזה עוד מראשית חייה – ילדה נמוכת קומה עם טמפרמנט סוער ודימוי עצמי בקרשים. בצר לה, היא שולפת כמובן את הנכס הבולט (אם כי לא היחידי) שלה – האטרקטיביות הפיזית. אפילו התחום שבחרה ללמוד (סטיילינג) מתמקד בשיפור מראה חיצוני.
נראה שגם הקבוצה, ובעיקר הבנים, מכניסים אותה בשמחה למשבצת הזאת – שימו לב שהביטוי "ברבי קטנה" חזר מספר פעמים והדהד – המשמעות היא לא רק "קטנה", אלא "קטנה בריבוע" או במילים אחרות – תינוקת. כרגע שם המשחק האמיתי הוא יצרים (התכנון האמיתי יגיע בשלב מאוחר יותר) ודנה שמה את שני הדחפים הפרימיטיביים ביותר על השולחן: סקס ("תן לי נשיקה בפה עכשיו!") ותוקפנות ("כולכן ג'יפות, אני אעיף אתכן אחת אחת")

גל זועמת בדיוק כמו דנה, תאוותנית בדיוק כמוה, אבל היא מציגה את הגרסה הבוגרת והמאופקת של הביצ'ית. ניתן לסכם את ההבדל בינה לבין דנה בשתי מילים: דחיית סיפוקים. היא שוקלת, מתכננת, לא ממהרת להתחרמן. יש לה זמן. יש לה כוחות. לא בכדי מתן, שלא ממש ידע איך לאכול את מתקפת ההורמונים הדו צדדית, טען שהיא מכניסה אותו לבלבלה.

רן הפתיע את מגלי. אני חושד שיותר משהיה פה חישוב קר, הייתה זו יותר הפתעה לשם ההפתעה, ניסיון להוכיח לעצמו שהוא אכן ביזנס-מן קלאסי שיודע לשלוח את היד לגרון ולהביא הפוכה מארץ ההפוכות. האם יש פה סכינאות אמיתית או רק קריקטורה של מישהו חזק? ימים יגידו. אני לא בטוח שהוא באמת היה רוצה לתפוס את משבצת המניאק.

והערה סימפטית אחרונה לקארין, המאמי התורנית של המפרץ: תיזהרי, נשמה. נכון שלתכנית קוראים "מפרץ האהבה" אבל אל תשכחי לרגע את אמירתה החכמה של טינה טרנר הגדולה: what's love got to do with it?


הכותב הינו פסיכולוג, יועץ קריירה ומומחה לחשיבה יצירתית