פיקוד העורף התרעה במרחב

1

''דוגמניות מייד אין רוסיה''

עינת ארליך חודרת עם המצלמה אל תוך בתי הספר לדוגמניות ברוסיה

01/09/12 21:00"הסיפור" יביא השבוע למסך את סרטה של עינת ארליך, אשר עקבה אחר תעשיית היופי הרוסי – איך הפכה רוסיה למעצמת ייצוא של דוגמניות? מדוע הן מצליחות בכל העולם אך אינן פורצות בארץ?


ארליך חודרת עם מצלמה אל תוך בתי הספר לדוגמניות ברוסיה, ומנסה להבין מה עומד מאחורי החלום של עשרות אלפי ילדות ונערות סובייטיות לכבוש את תעשיית הדוגמנות. אל ארליך מתלווה למסע עופר רפאלי, סוכן דוגמניות ישראלי, המנסה לאתר את הפנים הבאות שיכבשו את עולם האופנה הישראלי.

"דוגמניות מייד אין רוסיה", סרטה של עינת ארליך, הוא מסע דוקומנטרי מטלטל שחודר אל העולם האמיתי המסתתר מאחורי התדמית הזוהרת של תעשיית היופי הרוסי והמזרח אירופאי, וחושף את חבלי הלידה הקשים של דוגמניות ממוצא רוסי המנסות להשתלב בתעשיית הדוגמנות בישראל. מה המחיר שהן משלמות, ומדוע הן לא מצליחות לפרוץ כאן באמת.


מאז 1991, עם פתיחת שעריו של מסך הברזל, יותר ויותר נשים מזרח אירופאיות עוזבות את ארץ מולדתן ומנסות את מזלן בשוק האופנה העולמי. שם, הן מקוות למצוא את המפלט לאורח החיים הקשה שחוו בארצות מולדתן.
 

בשנים האחרונות, הדוגמניות הרוסיות מתחילות להשתלט גם על השוק המקומי בישראל. עבור חלקן, זו הזדמנות להתחבר לזהות היהודית שלהן, לעלות ארצה ולהשתקע פה, והדוגמנות מהווה קלף מנצח במלחמת הקיום היומיומית. או כך לפחות הן מקוות.
3 גיבורות הסרט עלו לישראל מרוסיה כשהן בטוחות שכאן הן יגשימו את החלום- לכבוש את תעשיית הדוגמנות המקומית ובד בבד להכות כאן שורשים. הן קיוו שבזכות היופי שלהן הן יצליחו מצד אחד לחלץ את משפחותיהן מקשיים כלכליים ולבנות לעצמן עתיד טוב יותר, ומצד שני, לגבש לעצמן זהות ישראלית ולהרגיש, אחרי שנים רבות של תלישות- תחושת שייכות.


בדרך להגשמת החלום, האם הן ישרדו? ומה המחיר האישי, הנפשי, והמקצועי שתשלמנה? הסרט מלווה שלוש גיבורות במסען האישי והמשפחתי וחושף את המורכבות בחייהן: האחת – מתמודדת ניתוק הקשר עם אביה הביולוגי שנטש, השנייה, עושה את צעדיה הראשונים בעולם הדוגמנות וצריכה לדאוג לאחיה הקטן במקום אמה שהתאבדה, והשלישית, "עשתה את זה" כדוגמנית מצליחה, אך הדרך להצלחה שלה היתה רצופה מכשולים: הפרעות אכילה, בולמיה ובעיית סמים. אחרי שהתנוססה בשלטי ענק בניו יורק, מילאנו ופריז, עכשיו היא רוצה להתבסס בישראל.


מי שמגלה את הדוגמניות הרוסיות ונותן להן הזדמנות הוא עופר רפאלי, אחד מעמודי התווך של עולם הדוגמנות בארץ. רפאלי, דוגמן לשעבר וכיום, מנהל סוכנות דוגמנות mc2.
המצלמה מתלווה למסעו של עופר על קו ישראל - סיביר, במסע לאיתור דוגמנית פוטנציאלית חדשה, אל מול דוגמניות רוסיות שמייחלות לאנשים כמוהו, שרק יתנו להן הזדמנות לצאת משם.


מנחה ועורכת ראשית: עינת ארליך
במאית: יפעת קידר
הפקה: גלית בנגלס, עדו צוקרמן – באזז טלוויזיה