פיקוד העורף התרעה במרחב

1

לינוי תחכה לכם בפורום בתום הסרט

סרטה העוצמתי של לינוי בר גפן – לראשונה בתולדות מדינת ישראל

מערכת רשת 09/08/12 12:17";השובה מדמשק"; -  ";הסיפור"; יביא השבוע למסך את סרטה העוצמתי של לינוי בר גפן – לראשונה בתולדות מדינת ישראל, מפגש בין א'- מתורגמן בשירות הבטחון הסורי, לבין השבויים אותם תחקר בימי השבי

בר גפן מביאה למפגש נדיר וטעון בין השבויים הישראלים ממלחמת יום כיפור ושלום הגליל, לבין מי שהשתתף בחקירות שלהם, ראה אותם ברגעי ההשפלה, ונטל חלק בכוח שהופעל נגדם.

";הסיפור";, יום חמישי , ה-9 באוגוסט בשעה 21:00, ב";רשת";

 

עשרות שנים חלפו מאז שחזרו מהשבי בסוריה. שלושה קצינים אשר נשבו במלחמת יוה";כ, וטייס קרב שנשבה במלחמת לבנון, חוזרים כעת לימים המסויטים ההם, כשהם פוגשים את א', ישראלי ששימש כמתורגמן בשירות המודיעין הסורי, בסרטה העצמתי של לינוי בר גפן ";השובה מדמשק";, שישודר במסגרת רצועת ";הסיפור";, ביום חמישי ה9/8 בשעה 21:00.

א' היה נוכח בחקירות הקשות שעברו בדמשק, הוא ראה את השבויים שלנו במצבי השפל הגדולים ביותר שלהם וכעת הוא יושב מולם כאן, בישראל, חושש, כמותם, מהמעמד הטעון ומנסה לענות לשאלות הרבות שמטרידות אותם מאז ימי השבי: מי היו החוקרים שעינו והפחידו אותם כל כך? מה עלה בגורלו של חברם אבי לניר ז";ל? היכן המכתבים המנחמים שנשלחו מהבית ומעולם לא הגיעו אליהם? כיצד הרגיש בשעה שחשמלו ועינו אותם כמעט עד מוות? מדוע הצטרף למסכת המכות שעברו וכיצד הוא חושב לחזור ולחיות כאן, בישראל, לאחר שפעל בשירות האויב במהלך רוב חייו הבוגרים?

דרך המפגש בין השובה לשבויים, שרובם עדיין לא השתחררו לגמרי מטראומות השבי, מובא סיפורו הבלתי אפשרי של א', ד";ר לשפות, שברח בנעוריו לסוריה כדי לסייע למאבק לשחרור פלסטין.

במסגרת עבודתו בשירות המוח'בראת הסורי, כמתורגמן של שבויים ישראלים, הוא  חקר את השבויים שלנו במלחמת ששת הימים, מלחמת יום הכיפורים ובמלחמת לבנון. לאחר שירות ארוך בסוריה הוא הצטרף לליגה הערבית להחרמת ישראל, שימש כמתורגמן בועידת השלום ב- 91' והתקדם בתפקידיו עד שהפך לסגן שגריר פלסטין בליגה הערבית.

למרות המידע הרב שצבר, הרי שמנגנוני הבטחון בארץ מעולם לא תחקרו אותו כשביקש לשוב לישראל ואף סייעו לו לקבל בחזרה את דרכונו הישראלי.

";השובה מדמשק";, סרטה של לינוי בר גפן , יום חמישי, ה9/8 בשעה 21:00, רשת

בסוף הסרט לינוי בר גפן תחכה לכם בפורום של הסיפור