פיקוד העורף התרעה במרחב

הפרעות קשב - טיפים להתמודדות - שיעורי בית

נושא שיעורי הבית הוא אחד הנושאים המעוררים חיכוכים רבים במשפחות בהם ילדים עם הפרעות קשב. דר' בועז רפפורט, מומחה ברפואת ילדים ומנהל מרפאות קשר, מציע עשרה טיפים לשיפור הכנת שיעורי הבית

21/09/10 11:00שיעורי הבית מהווים קושי מיוחד עבור ילדים עם הפרעות קשב וריכוז. המוטיבציה שלהם להכינם נמוכה מאוד והם נתפסים בעיניהם כמשעממים ומיותרים. בכל פעם יש לגייסם מחדש למטלה. אז הנה עשרה טיפים לשפר התמודדות זו:


1.שליטה על הנעשה - עליכם הההורים לדעת ישירות מבית הספר מהם שיעורי הבית.

2.תוכנית עקבית- יש להכין תוכנית עקבית אשר בה תיבחר שעה נוחה וקבועה לילד להכנת השיעורים (להשתדל לא להגיע לשעות הערב). אין דחיות.

3.מיקום וסביבת הכנת השיעורים - ישנה חשיבות רבה לסביבת הלמידה. ילדים עם הפרעת קשב וריכוז מוסחים בקלות. לעיתים שקט עוזר להם ולעיתים דווקא מוזיקה או המולה עוזרים להם. כדאי ללמוד מה עוזר לילד להתרכז ולהקפיד על כך.

4.כמות השיעורים - אין טעם לנסות ולהעמיס ואפשר להקל על הילדים בכמות שיעורי הבית אם חשים שמתפתחת התנגדות. מומלץ לקצר או להימנע ממטלות של העתקה או של תרגולים החוזרים על עצמם, כמו תרגילים חוזרים ונשנים בחשבון.

5.חיזוק חיובי - חשוב לזכור לא כדאי לאיים אלא לנסות לצייר יחד עם הילד, יש לעודד אותו מה יקבל אם כן יכין שיעורים. הילד יצבור נקודות זכות (למשל מדבקות) עבור ביצוע המשימות. צבירת סך מסויים של נקודות זכות תזכה אותו, אחת למספר ימים, בפעילות כייפית.

6.לא להשאיר את הילדים לבד עם השיעורים: הילדים זקוקים לליווי בהכנת השיעורים (לעיתים עדיף שזה לא יהיה אחד ההורים). הנוכחות של מישהו נוסף ממקדת אותם.

7.יש לחשוב באופן יצירתי, כיצד הופכים את המטלות למעניינות יותר.

8.רצוי לנהל עבור הילדים את הכנת השיעורים. איזה מקצוע עושים קודם ואיזה אח"כ. זאת במידה והילדים לא עושים זאת לבד.

9.הילד צריך לראות משימות קטנות בכל פעם, זאת כדי שלא יחווה את שיעורי הבית כמשהו אינסופי.

10.יש לשלב דקות של משחק והוצאת אנרגיה בין המקצועות.

במידה וכל אלה לא עוזרים, יש לקבל הדרכה של מאמנת קשב אישית.