פיקוד העורף התרעה במרחב

הסרת משקפיים

כל מה שרצית לדעת על ניתוחי לייזר להסרת המשקפיים

מערכת רשת 15/12/09 15:30ניתוחי לייזר להסרת משקפיים הם הניתוחים האסטטיים הנפוצים ביותר בעולם. הניתוחים הם לא פולשניים ומבוצעים על ובתוך הקרנית שהיא הרקמה השקופה שאחראית ל60% משבירת קרני האור. קרן הלייזר משייפת (משמע מאדה שכבת קרנית) את פני הקרנית ובכך משנה את קמירות הקרנית. השיוף נעשה במרכז הקרנית לתיקון קוצר ראייה של משקפי מינוס ובפריפריית הקרנית לתיקון קוצר ראייה של משקפי פלוס. ישנן רק שתי שיטות ניתוח להסרת משקפיים הקרויות לאסיק lasik ו פרק PRK שההבדל המפריד בינם מבחינה ניתוחית הוא העומק בקרנית בו מבוצע הטיפול. בשתי השיטות משך הניתוח הוא כ3 -4 דקות לעין כשהטיפול לא מלווה בכאבים והרדמה עם טיפות ללא זריקות. בטיפול מניחים מכשיר שמפשק את העפעפיים ואז מבצעים את הטיפול כשהמנותח בהכרה מלאה. שתי השיטות שיטה אחת הקרויה לאסיק ובא מבצעים חתך בקרנית ומבצעים את טיפול הלייזר מתחת לפרוסה שנחתכה. בשיטה זו חוזרים לתפקוד מלא תוך מספר שעות. בשיטה השניה PRK הטיפול לייזר מבוצע על פני הקרנית ללא חתך מקדים. בטיפול זה משך זמן החזרה לתפקוד ראייתי ארוך יותר . משמע נדרשים 3 ימי חופש עקב רגישות עינית מוגברת ב72 שעות ראשונות מניתוח. ניתן לחזור לעבודה ולנהיגה אחרי 3-4 ימים אך יש קשיים קלים בעבודה מול מחשב וראייה עדיין לא אופטימלית תהליך שנדרש לו עוד שבועיים שלושה.


שתי השיטות בטוחות עם תוצאות זהות בסופו של דבר. בדיקת התאמה מקפת הכוללת קביעת המספר של תיקון הראייה, מיפויי קרניות, בדיקת מבנה הקרנית, בדיקת עובי קרניות ובדיקה אנטומית של העין מאפשרים לנו לקבוע לאיזו שיטה המטופל מתאים והיא גם המפתח להצלחת הניתוח.
שיטות הניתוח הינן בטוחות עם מעקבים של 15 שנה בשיטת הלאסיק ו 20 שנה בשיטת הפרק .
הסיכונים הינם מועטים וכוללים בעייה בחתך בקרנית במידה ושיטת הלאסיק מבוצעת , הילות וסינוורים בלילה , יובש בעיניים ודלקת לא חיידקית או זיהום בעין.
שימוש בטכנולוגיות מתקדמות וניסיון ניתוחי עשיר של מנתח מקטין עד מעלים סיכונים אלה.
גם אם מתרחש סיבוך בידיים מיומנות הניתוח אמור להסתיים לרוב ללא נזק עתידי.
קדמת הטכנולוגיה הניסיון המצטבר במהלך ה20 שנים האחרונות ואמצעי אבחון לאמידת שמירת יציבות הקרנית לאחר ניתוח מאפשרים ניתוחים בטוחים עם הצלחות טובות מאוד ברוב המקרים.