פיקוד העורף התרעה במרחב

1 2

אהבה היא סם החיים

אך מהו בעצם אותו רגש חמקמק, בלתי ניתן לתיאור, לו אנחנו כה כמהים?

מערכת רשת 19/05/13 21:00 

חיפוש אהבה מגדיר אותנו, ושידוכים, אתרי היכרויות בחינם, פאבים – כל האמצעים כשרים. אך מהו בעצם אותו רגש חמקמק, בלתי ניתן לתיאור, לו אנחנו כה כמהים?
 
מאז שחר הימים, החיפוש אחר אהבה העסיק את בני האדם, ואובדנה היה מקור לסבל ולמלחמות אכזריות. כיום, אולי האמצעים השתנו – אנחנו מחפשים אהבה דרך אתרי הכרויות בחינם או בתשלום, שדכנים, הכרויות בפייסבוק ועוד – אבל המטרה זהה. כולנו זקוקים לאהבה ולא יכולים בלעדיה. מחקרים רבים תהו על משמעות המושג ";אהבה"; ומשמעותו, האם אהבה היא רגש בלתי נשלט או שהיא צורך קיומי, הישרדותי, של הגזע האנושי בעולם בו רק המצליחים ביותר ימשיכו הלאה?
 
מדענים מסוימים טוענים כי מה שאנו מתרגמים כרגש, הוא למעשה מצב שנגרם עקב אינטרס הדדי. האם כל השירים, האגדות, הסרטים והחלומות שלנו מבוססים בכלל על מנגנונים במוח, שהקשר בינם לבין רגש הוא פרשנות אנושית ותו לא?
 
אהבה היא חשבון משותף בבנק?
 
כמו שאר היצורים על פני האדמה, גם אנחנו פועלים מתוך הצורך הבסיסי ביותר של הישרדות. קיימת זוגיות ללא אהבה, אבל ללא אהבה קשה לקשר לשרוד ולגדל יחד את הצאצאים בהצלחה. כיום אנחנו יודעים היטב שקל יותר להתחלק בשכר הדירה מאשר לשלם את כולו לבד ולשקוע בחובות. זה אולי נשמע מחושב, אבל זהו בסך הכול אינסטינקט טבעי. ככל שהזמן עבר, אותו גן הישרדותי ראשוני, שקיבל טוויסט ";רגשי"; הפך לגן מן המניין, וכיום קוראים לו ";אהבה";.
 
אם כן, מהי אהבה? אהבה היא מה שנזקק מאיתנו כיחידים ליצור מערכת יחסים זוגית בצורה שתסייע לנו כאינדיבידואלים להעביר הלאה את הגנים שלנו לדורות הבאים. בני האדם פירשו מחויבות זו כחיבה, חמלה, אינטימיות ורומנטיקה, שאמורה להוות את הדבק שמחזיק את החצי השני איתנו.
 
מכורים לאהבה
 
והחלק הכי כיפי עוד לפנינו. יש המעדיפים לפרש אהבה במונחים פיזיולוגיים לחלוטין. חוקרים מצאו כי רגש האהבה כרוך בשחרור חומרים כימיים במוח, המגרים את מרכזי העונג. שחרור כימיקלים שונים הופכים את הרגש הבלתי מוסבר לחוויה חיובית, הגורמת לנו לחשוב שאנו תלויים בבן זוג מסוים, שבזכותו אנחנו נהנים עכשיו ממנת סמים טהורה הישר למוח.
 
השאלה החשובה היא מה קורה אחרי שהשפעת הסמים נעלמת ואנחנו כבר ";לא מאוהבים";, אז נכנס הגן האחראי על הרגש לפעולה ומחזק את המחויבות ההדדית של הזוג, מעבר לתשוקה. מטרת הרגש היא שבן הזוג לא יסטה הצידה וימצא מושא אהבה אחר ובכך יהרוס את הסיכויים להמשכיות.
 
בני אדם יעשו כמעט הכול כדי למצוא אהבה. כיום אנחנו מבינים כיצד שילוב בין חומרים כימיים חזקים, גנים, צורך קיומי ותהליכים פסיכולוגיים הולידו רגש חדש, שרק בני האדם באמת מסוגלים להבינו. או שאנחנו רק עובדים על עצמנו. אתרי הכרויות בחינם, דייטינג – למצוא אהבה זה תהליך שאמור לעזור לנו למצוא את החצי השני, עליו מוטלת אחריות כבדה מנשוא – עתיד הגזע האנושי (לא מומלץ להשתמש בשורה הזו בדייט ראשון... בכל זאת). מסיבה זו חיפוש ומציאת אהבה זהו תהליך ארוך ולעיתים מתסכל, אך התמורה שווה את הכל, כי אהבה היא באמת סם החיים.