פיקוד העורף התרעה במרחב

האיש שמאחורי הסדרה

חיים יבין על קצה המזלג

21/09/10 14:04נגן וידאו

חיים יבין הוא ממיסדי הטלוויזיה בישראל, מגיש, מנחה, מראיין, עורך, במאי ומפיק טלוויזיה, שדרן רדיו, עיתונאי ומרצה אקדמי, חתן פרס ישראל לתקשורת התשנ"ז ובעבר מנהל החדשות ומנהל הטלוויזיה הישראלית.

יבין נולד בגרמניה בשנת 1932 ושנה לאחר מכן עלה לישראל. יבין גדל והתחנך בחיפה, הוא בעל תואר ראשון בספרות עברית וספרות אנגלית וכן למד לתואר שני חינוך וספרות השוואתית.
יבין החל לעבוד ב'קול ישראל' בשנת 1956, היה קריין חדשות, עורך מוסיקלי, ממיסדי הגל הקל ובמשך שנים עורך ומפיק תכניות תעודה ברדיו.

מה- 23 ביוני 1968 ועד ל- 5 בפברואר 2008, הגיש חיים יבין את 'מבט' - מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 1. הוא מייסדו ועורכו הראשון של 'יומן' , מעצבו של מבט לחדשות, הגיש את 'מבט שני', ניהל את חטיבת החדשות של ערוץ 1, וכן שימש ככתב הרשות, רדיו וטלוויזיה, בארה"ב בשנים 1971-1975. בזכות מפעליו הטלוויזיוניים זכה לכינוי 'מר טלוויזיה', הממשיך ללוות אותו גם כיום.

יבין שידר את כל האירועים ההיסטוריים מאז כינון הטלוויזיה ב-1968, ביניהם הסכמי השלום עם מצרים ועם ירדן, ליווה את כל מערכות הבחירות וטבע בבחירות 1977 את המונח "מהפך" שהפך במשך השנים למטבע לשון.

במקביל להגשת המהדורה המרכזית, ביים והפיק לא פחות מ- 80 סרטי תעודה לטלוויזיה, בינהם 'שאלה של זהות' על יהודי ארה"ב, 'גחלת לוחשת' על יהודי רוסיה לאחר נפילת המשטר הקומוניסטי, 'הנבחרים' ו'המהפך השני' על מערכות הבחירות לכנסת ישראל, ו'ארץ המתנחלים' על המצב בשטחי יהודה ושומרון והתנהלות המתנחלים שם. סדרה זו זכתה בפרס האקדמיה לטלוויזיה לשנת 2006 כסדרת התעודה הטובה ביותר.

ב- 2008 ביים 5 סרטי תעודה על הערבים בישראל, סרטים אלה קובצו לסדרה בשם 'תעודה כחולה', המשודרת בימים אלה ב'רשת'.

מר יבין מגיש תכנית רדיו שבועית במאה ושלוש FM וכן מוציא השנה אוטוביוגרפיה. הוא פירסם שני ספרים, 'גחלת לוחשת' ו'כתב טלויזיה'.
יבין נשוי ליוספה, חי בתל אביב, אב ל- 4 וסב ל- 3.