פיקוד העורף התרעה במרחב

הוצאות בלתי מתוכננות בשיפוץ דירה

כך ניתן בכל זאת להיערך לעבודות שיפוצים ולהקטין את הסיכוי להוצאות

29/07/14 10:52עבודות שיפוצים הן אינן מדע מדויק. בין אם העבודות מבוצעות באופן עצמאי או באמצעות קבלן שיפוצים - לא פעם צצות ועולות הוצאות בלתי מתוכננות.?

כך, למשל, ייתכן שלפתע יתברר שמספר נקודות החשמל המתוכננות אינו מספיק, שהצנרת בקיר כבר עשתה את שלה ושיש צורך להחליף חלקים ניכרים ממנה, שהרצפה שוקעת במספר מקומות, או שנדרשת כמות גדולה יותר של אריחים לעבודות הריצוף. המשמעות של כל תוספת כזו: זינוק במחיר ועיכוב בלוח הזמנים.

אז כיצד ניתן בכל זאת להיערך לעבודות שיפוצים ולהקטין את הסיכוי להוצאות בלתי מתוכננות? כדאי להיעזר ב-10 הטיפים המועילים הבאים:

1.  חוזה עבודה
נקודת המוצא לצמצום הוצאות בלתי צפויות. החוזה מול קבלן השיפוצים צריך לכלול לא רק מחיר סופי כולל (חוזה פאושלי), אלא גם פירוט מדויק של העבודות שיבוצעו, כולל מפרט טכני, תיאור החומרים הדרושים ומחיריהם, לוח זמנים לביצוע, ועלויות מוסכמות של שינויים או תוספות (למשל, כמות גדולה יותר של אריחי חרסינה לאמבטיה, או נקודת חשמל מיוחדת למזגן). ככל שהחוזה יהיה מפורט יותר, כך קטנים הסיכויים למחלוקות עתידיות - ולהוצאות נוספות.

2.  שיטת התשלום
על החוזה לכלול התייחסות גם לנושא זה. כדאי להסכים על חלוקת הסכום למספר תשלומים, ולהצמיד אותם להליך התקדמות העבודות, כאשר התשלום האחרון ייעשה בסיום השיפוצים. תשלום בשלבים מהווה תמריץ לסיום השיפוץ ומצמצם את הסיכוי להעלאת דרישות כספיות נוספות, מעבר לתקציב שנקבע.

3.  עמידה בזמנים
עבודות שיפוצים נוטות לא פעם להתארך מעבר לזמן שנקבע מראש. מעבר לאי-נוחות, עיכוב בלוח הזמנים עלול להתבטא גם בכיס: אם, למשל, בעלי הדירה נאלצים להתגורר במהלך השיפוץ בדירה אחרת או בבית מלון - הרי שעיכוב בלוח הזמנים יביא להוצאות בלתי מתוכננות. לכן, כדאי לקבוע בחוזה פיצוי כספי מוסכם למקרה של איחור בהליכי השיפוץ.

4.   ייעוץ מקצועי
ייעוץ וסיוע מקצועיים של איש מקצוע, מהנדס או אדריכל, יצמצמו את הסיכוי להוצאות בלתי צפויות בעבודות שיפוצים. גורם מקצועי ינתח את צרכי הלקוח, ויגבש תוכנית עבודה מקיפה שתכלול גם התייחסות לאפשרות של שינויים ותוספות. כך, למשל, אם יתברר במהלך עבודות שיפוצים שיש צורך להרוס קיר - המחיר עבור העבודה הנוספת יהיה מוסכם מראש.

5.  פיקוח מקצועי
אם מדובר בעבודות שיפוצים בקנה מידה נרחב, ניתן לשכור את שירותיו של איש מקצוע לצורך ליווי צמוד של הפרויקט. השירות אמנם כרוך בתשלום נוסף - אבל מבטיח פיקוח בזמן אמת ומצמצם את האפשרות להוצאות בלתי מתוכננות. כדאי לזכור: המפקח על העבודות רשאי לקבל החלטות מיידיות ולחלק הוראות לקבלן השיפוצים. לכן, עבודתו צריכה להיות מעוגנת בחוזה העבודה.

6.  איכות החומרים
שוק חומרי הבנייה כולל מוצרים באיכות גבוהה (סוג א') הכוללים תו תקן של מכון התקנים; וחומרים באיכות ירודה (סוג ב'). שימוש בחומרים ירודים עלול להוביל - בטווח המיידי או בטווח רחוק יותר - להוצאות נוספות. כך למשל, התקנת צנרת באיכות ירודה עלולה לדרוש בעתיד פתיחה מחודשת של קיר  והשקעה כספית לא מבוטלת. הפתרון: רכישה עצמאית של האביזרים והחומרים הדרושים, למשל, אריחי ריצוף או כלים סניטריים לאמבטיה, או התחייבות מעוגנת בחוזה של קבלן השיפוצים לשימוש בחומרים סוג א' הנושאים תו תקן.

7.  תקופת אחריות
חוזה עבודה של עבודות שיפוצים צריך לכלול את זמן האחריות. זמן האחריות המינימאלי הוא שנה, כאשר לעבודות מסוימות ניתנת אחריות ממושכת יותר. לחלק מעבודות האינסטלציה, למשל, ניתנת אחריות למשך 3 שנים. כתב האחריות צריך להתייחס גם לפרק הזמן שבו יבוצעו תיקונים נדרשים. הקפדה על תנאי אחריות מפורטים תפחית את הסיכוי להוצאות עתידיות.

8.  פוליסת ביטוח
היעדר ביטוח מתאים של קבלן השיפוצים עלול להוביל להוצאה כספית בלתי צפויה בהיקף גדול, כתוצאה מנזק שנגרם לדירה, או מפגיעה של אחד מהעובדים או של מי מבעלי הדירה. לכן, יש לוודא שקבלן השיפוצים מחזיק בפוליסת ביטוח מתאימה (תביעות צד ג') ולצרף עותק שלה לחוזה העבודה.

9.  בוררות מוסכמת
כלי יעיל להתמודדות עם מחלוקת כספית הנובעת מהוצאות בלתי מתוכננות. כדאי לקבוע מראש בורר למקרה כזה. זה יכול להיות איש מקצוע פרטי או גוף מקצועי, דוגמת ועדת הבוררות של התאחדות קבלני השיפוצים).

10.  תוספת תקציב
רצוי להקצות מראש סכום נוסף לתקציב השיפוץ לצורך הוצאות בלתי מתוכננות. התוספת המקובלת היא כ-10%. הקצאה כזו תבטיח התנהלות כלכלית נבונה ושקט נפשי.

 

המידע במדריך זה אינו בבחינת ייעוץ ואינו מחייב את הבנק