פיקוד העורף התרעה במרחב

"הוא לימד אותי לשחרר"

לאה סבן, שנפצעה בפיגוע והשתקמה באמצעות חברותה נדירה, מספרת על התהליך

05/08/15 21:00
לאה סבן, 31 ממושב בני ציון, גרה עם החבר הכי טוב שלה, הנר. מה שאולי לא ציפיתם לשמוע בהמשך למשפט סביר שכזה, הוא שהנר הוא סוס.

 

ביום הולדתה ה-18, לאה חגגה עם חברותיה במדרחוב בירושלים, באחד מבתי הקפה. היא חשה חסרת מנוחה וחושיה בישרו לה שדבר מה עומד להתרחש. לצערה, היא צדקה: מכונית תופת התפוצצה בקרבתן ולאה נכלאה בלהבות. כשהיא סובלת מכוויות קשות, החל תהליך החלמה מייגע.

 

הדרך להחלמה נפתחה באמצעות אמה של סבן, שזיהתה את אהבתה של בתה לסוסים ואת היכולות התרפויטיות שלהם. "כחלק מתהליך השיקום לאחר הפציעה, אמא דחפה אותי לרכיבה טיפולית. 'זה יעשה לך טוב, לאה. סוסים תמיד עשו לך טוב', היא אמרה".

 

איך הרגשת למשמע ההצעה?

 

לא הבנתי אותה. מאוד התנגדתי ואפילו התעצבנתי. חשבתי, איך את רוצה שאני ארכב על סוס? איך להחזיק מושכות כשהידיים שלי עם תחבושות לחץ? אני לא יכולה לתבל את הסלט, לא יכולה להתקלח לבד. את עושה הכל בשבילי. לא מבינה אותך, אמא.

 

אבל החלטת לנסות בכל זאת.

 

אתם יודעים, אין כמו אמא. אמא יודעת בדיוק מה הילד שלה צריך. היא לא ויתרה. עשינו טיול לחווה "בשביל הנשמה", כך אמרה. לימים מסתבר שהיא קבעה הכל מראש, תיאמה עם החווה, שילמה וציינה בפני מנהל החווה שאין צורך בפועל לעלות על סוס. היא אמרה לו, "תחבר אליה מדריכה קלילה, העיקר שיהיה לה טוב בלב, שלא תרגיש מוגבלת בגלל הפציעה". היא פתחה בפני את הדרך לעולם שכולו טוב וכל כך צדקה.

 

אז התחלת לרכוב ולהסתכל לקשיים בעיניים?

 

הסוסים העמידו אותי בחזרה על הרגליים, פיזית ונפשית. לא הייתי צריכה לרכוב על הסוסים בשביל לאהוב אותם. לא הייתי צריכה להחזיק בשום מושכה - ההיפך, הייתי צריכה רק לשחרר.

 

 

תמונה גדולה

שם הפריט: בא לחדש לכם
קוד זיהוי:221760
רק לשחרר. לאה סבן
 

 

 

ומכל הסוסים שם, מה חיבר אותך דווקא להנר?

 

את הנר פגשתי לראשונה כשהובל בקרון לבית החולים בשל פציעה ממנה סבל תקופה ארוכה. הנר היה סוס תחרותי, אלוף ישראל, ומעודף מאמץ נפצע ונשלח לטיפול. הצטרפתי לנסיעה עם חבר וליוויתי אותו לבית החולים. בלילה התעוררתי מחלום בלהות בו ראיתי את הסוס במצוקה, הוא נראה לי שחור מזיעה ונפוח מאוד, בעיניים שלו היו דמעות מתחננות אלי שאגיע לראותו. הרגשתי שהסוס חייב אותי. ארבע לפנות בוקר, אני נוסעת לבקר את הנר שנראה אחד לאחד כמו בחלום: רטוב, נפוח ודומע. התברר שפיתח רגישות לפניצילין, בדיוק כמוני, וכתוצאה מכך סבל מתופעות לוואי. ליטפתי אותו ולחשתי לו באוזן, "אני כאן בשבילך ולמענך תמיד. לעולם לא אעזוב אותך, סוס. אתה שלי, מבטיחה שלעולמים נהיה יחד". את המשך תהליך השיקום עברתי יחד עם הנר, צמודים אחד לשני, מצאנו נחמה מהעולם זה בזרועות זו.

 

הוא ממש נגלה בפנייך בחלום. את מרגישה שיש משהו רוחני, אפילו אלוהי, בהיכרות שלכם?

 

לא סתם אני לוקחת איתי את הסיפור של אבא משולחן שבת לכל החיים. הוא סיפר על בתו של רבי חנינה בן דוסא שהדליקה נרות בערב שבת עם חומץ במקום עם שמן. אביה יצא לבית הכנסת וראה שהיא עצובה. שאל, "מדוע את עצובה בתי?" ענתה הבת, "אבא, הדלקתי נרות בחומץ במקום בשמן, עוד מעט הם יכבו ולא יהיה לנו אור בשולחן שבת". אמר רבי חנינה: "מי שאמר לשמן שידלק, יאמר לחומץ שידלק - את שניהם ברא האלוהים ושניהם יעשו את רצונו". וכך היה נס, והנרות דלקו עד מוצאי שבת.
מבחינתי הכל אפשרי בעולם שלנו, ואיפה שהשכל נגמר - שם מתחילה האמונה. הניסים שחוויתי מול האלוהים שלי, משום שהאמנתי בו שהוא כל יכול, מלווים אותי לכל אורך חיי. השיחות עם אלוהים הולכות איתי לכל מקום. אני מתייעצת איתו ומבקשת את עזרתו על הדבר הכי קטן ממש כמו על הדבר הכי גדול. הוא נלחם בשבילי באש, הצמיח לי עור חדש בידיים וכך ניצלתי מניתוחי השתלות מה שמחלקה שלמה של רופאים לא האמינה. הוא הכיר לי את נני אהבת חיי ומצא לנו בית משותף יחד.


מה למדת מנני?

 

במהלך ההחלמה הוא עמד שעות בשקט בתא שלו בפינה, לא ביקש דבר. התיישבתי לצידו, הסתכלתי עליו ואמרתי, איזה מלך! כזו חייה גדולה ואצילית, חיית החופש, עומדת בשקט ומחכה שגם זה יעבור - מי אני שאתמרמר, שאתלונן שלוקח לי מלא זמן להחלים, שכואב לי עדיין?
נני המלך לימד אותי סבלנות ועזר לי להבין, בעזרת השקט הפנימי שלו ובאורך רוח שלו, שבשביל לא להישבר צריך לדעת גם להוריד את הראש כשמגיע גל, לעמוד בשקט, לחכות, לקחת נשימה, לתת לדברים להגיע בקצב שלהם ולא בהכרח להילחם עם כל דבר. זו אצילות נפש בעיניי ויכולת הכלה אדירה!
הנר החזיר לי אהבה כפל כפליים, היה שווה לעבור את כל התופת הזו כדי לפגוש אותו, הוא החבר הטוב ביותר שלי ושותף פעיל בכל הצלחותיי.

 

מה המשמעות של החידוש מבחינתך? מדוע זה חשוב?

 

הנר אוהב מאוד את הבית, ולמרות החצר הגדולה וחבריו באורווה, הוא בוחר להיות לצידי רוב הזמן בסלון. רציתי שנחדש לו וניצור יותר מרחב תנועה וספייס, שיוכל לנוע בכיף שלו. כשמושיק בא לחדש לנו את הבית, אמרתי לו, "הנר בעל הבית. תעשה קודם כל נוח בשבילו".

 

 

תמונה גדולה

שם הפריט: בא לחדש לכם
קוד זיהוי:221762
הנר בעל הבית. לאה, הנר ומושיק
 

 

 

אילו תגובות קיבלת מאז ששודר הפרק?

 

מאז התכנית אני צמודה למחשב ולטלפון, חוזרת לפניות, תגובות, מחמאות ושיחות שמגיעות ללא הרף - אני כל כך עמוסה שנני לא מפסיק ללקק אותי. צריך בין לבין להתייחס לילד - אחרי הכל, זה בזכותו!

 

מה את מאחלת לך ולנני?


אני מודה לאלוהים ומבקשת ממנו להישאר הכי צמוד אלינו, ולהיות כל יום מאושרת עם נני הנסיך שלי, ולשמוח בחלקי.

 

 

נגן וידאו

שם הפריט: מתחילה מחדש
קוד זיהוי:241050