פיקוד העורף התרעה במרחב

הראיון המלא של גלנט לגדי סוקניק

יואב גלנט מדבר על ההתמודדות עם ההאשמות נגדו - ראיון בלעדי ל- "360"

מערכת רשת 02/02/11 22:00האלוף יואב גלנט מונה לפני כחצי שנה לרמטכ"לות בחודשים האחרונים עבר חפיפה ארוכה, היום היועמ"ש הודיע שאינו יכול להגן על המינוי בבג"ץ. בעקבות מה שקרוי "פרשת עמיקם".
ליקטנו עבורכם את מרבית הדברים שאמר הערב האלוף יואב גלנט לגדי סוקניק מתוך התוכנית 360
 

ש: האם זהו הרגע הקשה בחייך?


עברתי כבר דברים יותר קשים בעברי, בתור סגן משנה צעיר בן 21 אי שם בחופי לבנון, פשיטה 18 מחבלים הרוגים המפקד שלי בחוף נפצע, מפקד השייטת אומר לי יואב קח פיקוד על הכח, אני לוקח פיקוד מוביל אותו ומוציא את הפצועים תחת אש. זיכרון שני מפקד אוגדת עזה שנת 97 טלפון באישון לילה על הקו ארז צוקרמן אז סגן מפקד השייטת ובפיו בשורת איוב, כח השייטת נתקל באנצריה יש הרבה הרוגים, קורקין מפקד הכח הרוג. ותחשוב מה עובר לך בראש כל הדרך מעזה עד עתלית ולנגד עינייך חולף הסרט של כל החברים והפקודים ואתה שואל את עצמך מה קרה להם?
היום זהו מבחן אחר אך אני רגיל לאתגרים.


ש: מדוע רק אתה החלטת למסור את גרסתך?


האמת שלא דיברתי שנים בתקשורת ועשיתי את עבודתי, בחצי שנה האחרונה, הרבה חברים ייעצו לי לדבר בעיקר אחר פרשת מסמך גלנט שלימים הפך למסמך הרפז ולדעתי יקבל שם נוסף בעתיד הקרוב. בחרתי לא להתייחס בפומבי לדברים כי אני מאמין במוסדות המדינה וצה"ל יקר לליבי, אבל בפרשה האחרונה הגיעו מים עד נפש והעיזו לומר שאני לא דובר אמת, ואומר זאת בצורה הפשוטה והנחרצת ביותר, לא שיקרתי לא הטעתי ולא הולכתי שולל, כל חיי אני מוליך לוחמים בשדה הקרב אין דרך שלוחמים ילכו אחרייך בלי שיאמינו לך אתה לא יכול להיות מפקד ולשלוח אנשים לאין סוף מבצעים ללא אמון מהפקודים שלך. מצפוני נקי ובאתי הנה לומר לחיילי צה"ל אני דובר אמת.

אני חי עם האמת שלי ויש רק אמת אחת, אני לא פורש אני לא עוזב אני מצפה שהתהליך הזה ימשך ואני מוכן להגיע לכל מבחן ודיון ולהוכיח את האמת שלי, אינני אומר שלא היו טעוית ושגיאות במה שעשיתי. בין הסערה המקומית הפרטית שלי ובין כשירותי לרמטכ"ל אין קשר.
אני לא קובע את סיכויי, אני מאמין במוסדות המדינה ובממשלת ישראל, 34 שנים אני מגן על המדינה אני מצפה שהמדינה עתה תגן עלי.

אני בטוח שהממשלה תכריע לטובתי.
מה שקרה הוא דבר מינורי , לא אני מחליט על מינויים.
לא קיבלתי התחייבות מהממונים על מינויי, וזה לא על הפרק.
אני לא מתכוון לוותר כי אמירה שאני מוותר פירושה הסכמה עם דברים שאומרים עליי וזה לא נכון.
אם עשיתי טעיות הם היו בתום לב, לקחו 18 שנים של אירועים מהימים שבנו לחפש לנו חבל ארץ שקט במושב, והפכו אותם למבחר של ראיות. לפני כשבוע אני מקבל טלפון שתוך 48 שעות אני צריך להגיב לדוח של מבקר המדינה, 30 דפים ועוד ששת אלפים מסמכים בקבצים. בסוף מתוך מאות המסמכים נשארו 2 אי דיוקים קטנים על הדבר הזה מוצאים דוח מתפרעים בתקשורת ומפקירים את דמי.
אני מרגיש שאני נמצא בשטח והבן שלי שהוא קצין ולוחם ובתי הלוחמת. בזמן הזה מסוקים חגים לי מעל הבית (כולל תקשורת ערבית) צלמים מסתערים לי לתוך הבית, ואני מרגיש ניצוד, בדומה למבצעים שאני הייתי עושה כדי למצוא רוצחים שפגעו בתושבי ובמדינת ישראל, ומפה אני קורא בואו נשים גבולות.

 

לגבי הנחלה: ביקשתי לטעת זיתים על מנת להראות שאפשר להפיק שמן זית לא רק מהמדף בסופר, קבלן שנטע את העצים נטע אותם במרחק שאינו נאמר לו מה שהכפיל את השטח.
הדברים נודעו לי חודשים לאחר מכן, קיבלתי מכתב מהמנהל, כאשר קיבלתי את המכתב עניתי בקצרה שאני בודק את זה. עליתי למקום ראיתי שאכן יש בעיה, הרמתי טלפון לעו"ד וביקשתי 2 דברים: לפצות בכסף ודבר שני שינסה להגיע להסדר עם המינהל שנשכיר את השטח ודבר שני לוותר על הזיתים ומלבד שלא ייעקרו אותם.
למה זה לקח לי 4 שנים? זאת הייתה שגיאה כאב לי לעקור נטוע זאת תפיסתי. כאשר באנו לצופף את שורות הזיתים התברר שזאת שנת שמיטה ואם נצופף כל המטע הופך ללא כשר.
עברה עוד שנה ובסופה עקרנו את הזיתים ונגמר הסיפור.
לגבי סלילת הדרך לחנייה: בנינו בית ותוך כדי הבנייה המגרש הוסט מזרחה כתוצאה משינוי תיכנוני. ולכן דברי המבקר לגבי הדרך הלא סלולה הם הטעייה והולכת שולל.

 

ש: האם מישהו עומד מאחורי התעמולה נגדו?

 

השימוש במנגנונים לגטימיים (תקשורת, ומבקר) בזמנים לא לגיטימיים (המינוי לרמטכ"לות) הוא בעיה שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו מי היד שמסובבת את הדברים? 
 

ש: לגבי היחסים בינו לבין הרמטכ"ל אשכנזי?


האם יכול להיות שמפקד מחזיק מסמך שמופנה נגד פקודו במשך מספר חודשים ואינו מראה לו אותו? אילו אני הייתי מחט ו2 מגדים תחת פיקודי היו פועלים באופן הזה אז הייתי קורא להם לסדר ואם מישהו מהם היה כותב משהו מזוייף אז הייתי מדיח אותו אי אפשר להסתיר את הדבר הזה. אבל להשתמש בדבר הזה כמטען צד בדרך לקריירה זה דבר חמור ביותר.
אשכנזי נהג לא כפי שמפקד אמור להתנהג לפקודו. ואמרתי לו את זה.
אם ניקח כל אחד ונבחן אותו 18 שנה אחורה אני מבטיח שאני אצא יותר טוב מכל אחד, יותר ממבקר המדינה, יותר טוב מהיועמ"ד ויותר טוב מאותו שר שכינה אותי מאפיונר.
אני שלם ושקט עם מצפוני ועם מה שעשיתי
אני מאמין שאהיה רמטכ"ל.
34 שנים אני מגן על מדינת ישראל אני מצפה שברגע הזה מדינת ישראל תגן עליי.

נגן וידאו

שם הפריט: 360 ראיון עם יואב גלנט
קוד זיהוי:179618