הבית היהודי: כשהספין קם על יוצרו

נראה שכולם די הופתעו מההתבטאויות של מתמודדים בבית היהודי בנוגע לקהילה הגאה ונגד גיוס נשים לצה"ל. אם נחליף לרגע את השם "הבית היהודי" בשמו בגלגול הקודם "המפד"ל" נגלה שאין באמת שום דבר מפתיע בכך שחברי מפלגה דתית מביעים דעות שתואמות את השקפת העולם הדתית

העשירייה הראשונה של הבית היהודי

תדהמה אחר תדהמה, טלטלה אחר טלטלה. מפלגה ליברלית, שחרטה על דגלה ערכים כמו הפרדת דת ומדינה, דאגה לזכויות מיעוטים בחברה, קידום תרבות חופשית וביקורתית, וסותרת שוב ושוב את אותם ערכים שבשמם היא פועלת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זה התחיל לפני כשבועיים, בווידוי אישי שחולץ מפיהם של כמה מהמתמודדים לשורות המפלגה, מרביתם תושבי תל אביב, על כך שאינם רואים בעין יפה כל כך נישואים בין בני אותו מין. זהבה גלאון הוכתה בתדהמה, ציפי לבני מיהרה לעשות להם אאוטינג.

ולפני שהספקנו להתאושש מההתנגדות לנישואים בין גבר לגבר ובין אישה לאישה כדת תל אביב וסן פרנסיסקו, סיפק מספר 13 ברשימת המפלגה לכנסת, פרופסור מן המניין באוניברסיטת תל אביב, עוד אמירה מפתיעה (שמנוגדת גם לעמדת משרד הבריאות) לפיה הוא, כמו רבים מחבריו באקדמיה, מפנים סטודנטים הפונים אליהם עם מצוקתם (כך במקור) לטיפולי המרה.

וזה נמשך: היום גילינו שמועמדת המפלגה (החילונית) לכנסת חושבת שצבא זו לא מסגרת שמתאימה לנשים. ועוד מטעמי צניעות, אתם קולטים? זו כבר תגלית שמצריכה את התערבות מבקר המדינה ואולי בהמשך המלצה לפתיחה בחקירה על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה.

יש להודות: התבלבלנו

אז פתחתי גם אני בתחקיר משלי על אותה מפלגה תל אביבית שלא מפסיקה להפתיע אותנו והעליתי כמה פרטי מידע מרעישים. המפלגה המדוברת היא בכלל מפלגה דתית! הם לא באמת הייטקיסטים שגרים בתל אביב ואוכלים בתרנגול הכחול וביפו-תל אביב ושומעים באוטו רונה קינן ושלומי שבן. לא. ואגב, אותו מועמד מדובר ששולח את התלמידים שלו לטיפולי המרה הוא בכלל רב ולא פרופסור.

צריכים להודות - התבלבלנו

הגברת שרה אליאש, כמו נשים רבות בציונות הדתית, מעדיפה לשלוח את בנות המגזר לשירות לאומי. מחצית מהמשרתים בשירות הלאומי הן צעירות דתיות שהצהירו בפני הרשויות כי מצפונן הדתי לא מתיישב עם שירות צבאי. ועוד סקופ: יש בספר החוקים של מדינת ישראל חוק שנחקק בשנת 1953 שמתיר להן לעשות את זה. זה נכון שבמקביל יש גידול עקבי במספר החצאיות בצה״ל, כולל בקורס טיס, אבל בשורות הציונות הדתית שירות לאומי זו עדיין האופציה המקובלת יותר. גם משיקולי נוחות, זה נכון, אבל לפחות באופן רשמי ההצדקה להתחמקות משירות על מדים הוא החשש שהבנות יתקלקלו.

מפלגת המפד״ל המחודשת והממותגת היא חלק ממחנה דתי, אורתודוכסי שיכול לספק לנו כותרות על בסיס יומי אם לא נבין שהוא כזה. למרות הסרטונים המגניבים, ולמרות רשימת היפים והנכונים של בנט שכוללת בערך את איילת שקד וינון מגל וזהו, רוב הרשימה מורכבת מחובשי כיפה, בוגרי ישיבות, שמרנים במידה זו אחרת. בקיצור, דתית-לאומית קלאסית. מי שניסה למתג אותה כמשהו אחר טעה והטעה והזמין לעצמו ״כותרות מרעישות״ כמו אלה שלא מפסיקות להכות בנו בשבועיים האחרונים וימשיכו לזרום כנראה ככל שנתקרב לבחירות.

לא היינו מופתעים אם גפני, דרעי או ישי היו מתנגדים לשילוב רפורמים במוסדות הדת של מדינת ישראל או למושג משפחה חדשה או לדחיית גיל הנישואין לטובת קידום הקריירה, אז אל לנו להתפלא שקולות דומים מגיעים גם ממפלגת הבית היהודי.