המחנה הציוני: "הליכוד מטעה, הכל עוד פתוח"

בעקבות תוצאות מדגם חדשות 2, במחנה הציוני התנערו מהטענות לפיהן מפלגת הליכוד היא המנצחת בבחירות: "הכל פתוח עד תוצאות האמת, הימין ממשיך בספינים". יחימוביץ': "ממשלת אחדות אינה מצב אידיאלי, סביר להניח שיחל מסע שכנועים מול משה כחלון, שעמדותיו דומות לשלנו"

בחירות 2015: תוצאות המדגמים התקבלו במעט אכזבה במטה המחנה הציוני, שם עדיין מקווים שתוצאות האמת יעידו על הפרש גדול יותר מהליכוד מכפי שנחזה. "הליכוד ממשיך להטעות. גוש הימין הצטמצם", טענו במחנה הציוני. "הכל פתוח עד תוצאות האמת. הנתונים הסופיים הם אלו שלפיהם נוכל לדעת אילו מפלגות עברו את אחוז החסימה ואיזו ממשלה נוכל להקים. כל הספינים והאמירות מוקדמים מדי. צוות המשא מתן הוקם במטרה להרכיב ממשלה בראשותו של הרצוג".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זמן קצר לאחר פרסום תוצאות המדגמים בערוצי הטלוויזיה השונים שוחח יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג עם כל ראשי המפלגות. בסביבתו של הרצוג טענו כי הם "דוחים אפשרות לאחדות בשל החיבור הימני קיצוני בין בנט לנתניהו". 

דברים ברוח דומה אמרה ח"כ שלי יחימוביץ' שטענה כי האפשרות שתקום ממשלת אחדות היא בלתי רצויה. "קיימת חובה להקים כאן ממשלה שיש לה סדר יום אחר, חברתי".

בריאיון לחדשות 2 הבהירה יחימוביץ' כי "המשחק ממש לא גמור בבחירות האלו. אני רואה 57 ממליצים בטוחים ואין ספק שהרצוג יהיה ראש הממשלה הבא, ויש דרכים להבטיח זאת. אני מציעה לנתניהו ולדובריו שכבר נראים זחוחים להמתין. יש תסריטים מורכבים יותר בפוליטיקה הישראלית. הניצחון לא בכיס שלהם".

בהקשר לאפשרויות העומדות בפני מפלגתה להקמת ממשלה חדשה טענה יחימוביץ' כי "אין ספק שבקרוב יתחיל מסע שכנוע בסביבתו של אדם חשוב - שהוא משה כחלון, שהשקפותיו החברתיות דומות לשלנו". "כחלון ייצג את הדגל החברתי ושב והדגיש את זה במערכת הבחירות", המשיכה יחימוביץ'. "ננסה לשכנע אותו שיוכל לממש אותו בממשלת הרצוג. אני בטוחה שהוא אינו מונח בכיס של נתניהו ואין לו עניין לחבור אליו על רקע ההבדלים בתפיסת העולם הכלכלית".

"נשכנע את כחלון", יחימוביץ' (עזרי עמרם)

"לנתניהו אין גוש חוסם"

גם ח"כ סתיו שפיר קראה להמתין לתוצאות הבחירות הסופיות ולהימנע מהכרעות: "אנו מסתכלים על התוצאות, יש פי אי אמון בנתניהו ורצון אדיר לשינוי, נחכה להמשך כדי לראות מה יהיו התוצאות בהמשך. בריאיון לחדשות 2 טענה כי כי "במידה ונקבל תוצאות טובות יותר הרצוג ירכיב את הממשלה על הצד הטוב ביותר".

"האפשרות הזו נראית ריאלית מתמיד ", המשיכה שפיר. "לנתניהו אין גוש חוסם ולא נראה שהוא יצליח להרכיב ממשלה, אבל צריך לחכות ולראות מי עובר את אחוז החסימה".

מנגד, האלוף (במיל') עמוס ידלין, מי שהוכרז כמועמד המחנה הציוני לתפקיד שר הביטחון טען אף הוא כי "לנתניהו לא יהיה פשוט להרכיב קואליציה. וזו לא תהיה קואליציה טובה לעם ישראל. גם הוא יבין שהוא צריך אחת אחרת". יחד עם זאת, ידלין טען כי הוא לא מבטל את האפשרות שתקום ממשלת אחדות. "יש פה תיקו ברור", אמר.

"משווקים תיקו כניצחון"

ח"כ איציק שמולי, שדורג במקום החמישי ברשימת המחנה הציוני לכנסת, טען כי "עצם העובדה שלוקחים תיקו ומשווקים אותו כניצחון מראה מה מצבו של הליכוד. מערכת הבחירות הזו לא נגמרה בעשר, רק התחילה - המצב קשה ומורכב, אבל אם יש מישהו שיודע ליצור את האלכימיה הזו זה הרצוג".

באשר לטענות בדבר כניסתו של כחלון לממשלה בראשותו של הרצוג, אמר שמולי כי "כחלון לא בכיס של אף אחד. הוא לא ירוץ כל כך מהר למי שקרא לו בוגד. הוא יודע שכל מה שהוא יעשה באוצר בממשלה כזו זה לתת להתנחלויות ולחרדים. הוא יודע מה נתניהו עשה ללפיד - הוא לא נתן לו לזוז".