קרי: מקווה שהנבחרים יקדמו שתי מדינות

מזכיר המדינה האמריקני כינס מסיבת עיתונאים בקהיר ונשאל לקראת סופה על הציפיות שלו מהבחירות הקרבות בישראל. "אני לא רוצה להביע תמיכה באף אחד", הדגיש קרי אך הוסיף: "מקווה שמי שייבחר יהיה מוכן לקדם את המאמצים על מנת להגיע לפתרון שתי המדינות"

קרי, ארכיון (חדשות 2)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מסרב לתמוך במי מהמועמדים לראשות הממשלה, אבל הוא מביע תקווה שלאחר הבחירות ניתן יהיה להתניע מחדש מהלך מדיני במטרה להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"העמדה של ארה"ב, ואני מתכוון לכולם - דמוקרטים ורפובליקנים - כולל הרבה נשיאים בעשרות השנים האחרונות - תמיד הייתה בעד שלום", אמר קרי במסיבת עיתונאים שכינס הבוקר (שבת) בקהיר.

"הנשיא אובמה תומך בפתרון שתי מדינות לשני עמים, ואני מקווה שכל מי שייבחר על ידי העם הישראלי, ויהיה זה מי שיהיה, יהיה מוכן לקדם את המאמצים האלו על מנת להגיע לכך", הוסיף קרי.

"לא אגיד דבר מעבר לכך, אני לא רוצה להביע תמיכה באף אחד מהמועמדים", הוא הדגיש. "אבל אנחנו מקווים שהבחירה של הישראלים לא רק תביא תקווה לחיים טובים במדינתם, אלא גם תקווה לשלום עם שכניהם".

על אירן: "מוכנים לאפשרות שלא נחתום על הסכם"

קרי דיבר במסיבת העיתונאים גם על המשא ומתן הנמשך בין המעצמות לבין אירן. לדבריו, "יש עדיין פערים מהותיים והחלטות חשובות שצריכות להתקבל על ידי אירן כדי שנוכל להתקדם".

"אנחנו מוכנים לאפשרות שלא נחתום על הסכם עם אירן ויש אופציות אחרות למקרה כזה", ציין קרי, "אבל אני מזהיר שהאופציות האלו לא ישיגו את התוצאה שיוכל להשיג הסכם. יכול להיות שאירן פשוט לא תוכל להגיד כן לעסקה שאנחנו מצפים לה, אבל אנחנו מקווים שנצליח להשיג אותה".

"מלכתחילה השיחות האלו היו קשות ואינטנסיביות", הדגיש קרי. "אני רוצה להיות ברור: שום דבר לא מוסכם עד שהכל מוסכם. הכל במטרה להשיג את העסקה הנכונה. הנשיא אובמה חזר והתחייב שאירן לא תוכל להשיג נשק גרעיני".

"אירן אומרת שהיא לא רוצה נשק גרעיני, וזו הצהרה רצויה מאוד", הוא הוסיף. "מה שאנחנו מנסים לעשות זה לתרגם את ההצהרה הזאת לחוזה חוקי. רק סנקציות לא יכולות להשיג זאת".

בכך, ביקר קרי במרומז את ראש הממשלה נתניהו הדורש הטלת סנקציות. "כשהמדיניות האמריקנית הייתה לא לדבר עם אירן, מספר הצנטריפוגות עלה", טען קרי. "בכל פעם שהמשא ומתן נכשל עם אירן, מספר הצנטריפוגות עלה. כעת אנחנו צריכים להתמקד בהשגת העסקה הנכונה".