דגן בעצרת בתל אביב: "חושש מההנהגה שלנו"

בכיכר רבין בתל אביב התכנסו רבבות לעצרת שקראה להחליף את השלטון ולשנות את סדר העדיפויות הלאומי. ראש המוסד לשעבר מאיר דגן תקף: "נתניהו הוא מנהיג שנלחם רק על שרידותו הפוליטית"

בכיכר רבין בתל אביב התכנסו הערב (מוצ"ש) עשרות אלפים לעצרת תחת הסיסמה "ישראל רוצה שינוי", בקריאה להחליף את השלטון ולשנות את סדר העדיפויות הלאומי. במוקד העצרת עמד נאומו של ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, שתקף את מדיניותו של ראש הממשלה נתניהו: "יש לנו מנהיג שנלחם רק במערכה אחת - המערכת להישרדות הפוליטית של עצמו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מפגן כוח לקראת הבחירות (בני דויטש)

"ישראל היא מדינה מוקפת אויבים, אבל האויבים אינם מפחידים אותי. אני חושש מההנהגה שלנו", האשים ראש המוסד לשעבר. "אני מפחד מהיעדר החזון ומאובדן הדרך, אני מפחד מההססנות והקיפאון, ואני מפחד מעל הכל ממשבר המנהיגות שהוא החמור ביותר שהיה כאן עד היום".

עוד הוסיף דגן, שנראה נרגש ואף מחה דמעה מספר פעמים במהלך דבריו כי "אני לא רוצה מדינה דו לאומית, אני לא רוצה שנהפוך למדינת אפרטהייד...האם לא הגיעה השעה להתפכחות?". ראש המוסד לשעבר התייחס גם למשבר ביחסים עם ארה"ב כשאמר: "צריך לטפל בסכנה האירנית בשכל, לרתום למשימה את בעלות הברית שלנו ולא להילחם בהן".

צפו בדברי ראש המוסד לשעבר (חדשות 2)

העצרת מתקיימת עשרה ימים בלבד לפני שאזרחי ישראל הולכים לקלפי לבחירות 2015, ומהווה למעשה את המאמץ האחרון של מפלגות השמאל להביא לשינוי משמעותי בדעת הקהל. לדברי מארגני האירוע, "אחרי 6 שנים של כישלון, אנחנו דורשים להחזיר את התקווה, התקווה לחיים טובים יותר במדינת ישראל".

מיכל קסטן-קידר, אלמנתו של סא"ל דולב קידר ז"ל שנהרג בצוק איתן נשאה גם היא דברים ואמרה: "מתנהל כאן קמפיין שלם שלא מזכיר את הדם שנשפך כאן בקיץ. באתי לכאן כדי לבקש מכם - כשאתם הולכים לקלפי, תצביעו למי שהולך למנוע את המלחמה הבאה, למי שמוכן לעשות כל מה שאפשר כדי לחסוך הרוגים נוספים. כן אדוני רה"מ, מה שחשוב הוא החיים עצמם. אי אפשר להמשיך לדבר רק על אירן כשהסכסוך עם הפלסטינים עולה לנו בכל כך הרבה דם".

אלפים בכיכר, היום (חדשות 2)

המפגינים בכיכר, הערב (בני דויטש)

את ההפגנה מובילות מפלגות השמאל - מרצ והמחנה הציוני, אך מי שעומדת מאחוריה היא עמותת "מיליון ידיים", שקמה במטרה לדחוף את הממשלה להסדר מדיני עם הפלסטינים וקוראת לשים את המו"מ בראש סדר העדיפויות הציבורי.

"רוצים שינוי", העצרת (בני דויטש)

עצרת המונים בת"א (בני דויטש)

דרור בן עמי, אחד המארגנים, סיפר לחדשות 2 Online על המאמצים הרבים לקראת העצרת: "זו הפגנת כח וכעס, אני רוצה שהאנשים בבית יסתכלו ויחליטו שלא להישאר אדישים וילכו להצביע בעוד שבוע וחצי".

עצרת ההמונים, הערב (חדשות 2)

לדבריו, "האנשים שיגיעו לכאן מראים כמה שהם רוצים שינוי, אלה שלא יצאו מהבית יראו את מאיר דגן וישמעו את דבריו ואולי ישתכנעו. יהיו כאן עוד הרבה אנשים שידברו מהבמה הזו לליבם של מרבית הישראלים, אנשים שמהווים נתח מרכזי בחברה הישראלית".

בהכנת הידיעה השתתפו עזרי עמרם ודפנה ליאל.