לפיד מציג: תכנית דיור בלי מילה על מע"מ אפס

שר האוצר לשעבר לפיד הציג לעיתונאים את עיקרי תכנית "יש עתיד" להורדת מחירי הדיור שעיקרה בנייה נרחבת. תכנית הדגל שהובילה בין השאר לפירוק הממשלה לא הוזכרה. יש עתיד: התכנית נכללת במצע‎. "נתניהו פחד שנצליח", האשים לפיד, "הציבור צריך לדעת שהוא אחראי"

שר האוצר לשעבר יאיר לפיד הציג היום (ראשון) את התכנית של מפלגתו, יש עתיד, למאבק במשבר הדיור וגם הפנה אצבע מאשימה לעבר מי שהוא רואה כאחראי לו - ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הדבר היחיד שיוריד את מחירי הדיור במדינה ישראל זה לבנות, לבנות ולבנות", הצהיר לפיד במהלך מסיבת עיתונאים שקיים באתר בנייה בראש העין. מישום מה, צמד מילים מרכזי נעלם מההצהרה הזו - "מע"מ אפס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באופן מפתיע, לא התייחס לפיד לתכנית שאותה הוביל במהלך כהונתו כשר האוצר, תכנית שהייתה בין הגורמים לחילוקי הדעות עם ראש הממשלה נתניהו, שהביאו לפירוק הקואליציה. ביש עתיד הסבירו מנגד כי לפיד הציג הבוקר רק את הצעדים החדשים של תכניתו. "תכנית מע"מ אפס נכללת במצע של המפלגה במסגרת התכנית הרחבה להורדת מחירי הדיור שכוללת צעדים רבים", אמרו במפלגה בתגובה.

לפיד בירך על כוונתו של מבקר המדינה יוסף שפירא לפרסם דוח, עוד לפני הבחירות, על האחריות של ממשלות אולמרט ונתניהו למשבר. "לנתניהו יש סיבה טובה לחשוש לפני פרסום הדוח", טען יו"ר יש עתיד. "המבקר צריך לבדוק לא רק מה הסיבה לעליית המחירים, אלא גם אילו מכשולים הציב ראש הממשלה להצלחת הורדת המחירים".

הפתרון למשבר הדיור? (AP)

לפיד המשיך וטען כי נתניהו פעל לסיכול מאמצי מפלגתו משום שחשש מהצלחתה. "הציבור צריך לדעת מי אשם בעליית המחירים המטורפת הזו", אמר. "נאבקנו במשבר הדיור במשך שנה ו-8 חודשים מול ראש ממשלה שניסה כל הזמן לתקוע לנו מקלות בגלגלים".

"ההזנחה של נתניהו גרמה לעלייה של 80% במחירי הדירות", הוסיף השר לשעבר לתקוף. "המבקר צריך לבדוק לא רק את עליית המחירים, אלא למה נתניהו עשה הכל כדי להפריע לנו להוריד את המחירים. למרות זאת, המדיניות שהובלנו התחילה להוכיח את עצמה. נתניהו הלך לבחירות כי הוא פחד שנצליח".

ואלה עיקרי התכנית שהציג הבוקר לפיד:

• העברת רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון במשרד הפנים לאחריות קבינט הדיור.

• הכפלת ועדות התכנון והערר בכל רחבי הארץ ושילושן באזור המרכז.

• שיווק ותכנון נוסף של יחידות דיור.