יעלון: בנט משקר כדי לקושש מנדטים

בריאיון מיוחד לחדשות 2 הודף שר הביטחון את הביקורת שמתח יו"ר הבית היהודי על תפקוד מערכת הביטחון בצוק איתן ומאשים: "יש פה שקרים ושימוש מניפולטיבי במידע". יעלון תקף גם את ההדלפות מהקבינט שלטענתו גרמו נזקים ותרמו להתארכות המבצע. בנט בתגובה: "מוכן שיפתחו את הפרוטוקולים - דייקתי בכל פרט"

הסערה בעקבות הפרסום בחדשות 2 Online על הביקורת במערכת הביטחון נגד בנט עולה מדרגה: שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הגיב היום (ראשון) בחריפות למתקפה של נפתלי בנט נגדו. בריאיון ל"שש עם" אמר יעלון כי ההדלפות מהקבינט, בהן הדיונים על ה"קרדיט" לחשיפת המנהרות, גרמו להתארכות מבצע "צוק איתן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יעלון השיב לביקורת שמתחו עליו בימים האחרונים השרים בנט וליברמן וגם האלוף במיל' גלנט: "צר לי שקצינים לשעבר - ויותר חמור מכך, שרים בקבינט  - מנסים תוך כדי מבצע לקושש מנדטים על בסיס הפצת מידע שקרי ומעוות, שאם אני נכנס לפרטיו אני חושף את דיוני הקבינט". יעלון הבהיר כי כל מערכת הביטחון, ובראשה ראש הממשלה והקבינט, "עסקה בזה עוד טרם המבצע - גילינו מנהרות עוד לפני המבצע".

"יש פה שקרים ושימוש מניפולטיבי במידע כדי לקושש מנדטים - אין לי הסבר אחר", הוסיף יעלון. השר סירב להתייחס מפורשות לבנט או לפקודו לשעבר גלנט: "אני לא רוצה להיכנס לרמה האישית - ביטחון זה נושא עם הרבה היבטים ושיקולים".

יעלון: ההדלפות גרמו לנזקים ולהתארכות המבצע

יעלון התייחס גם לטענות של בכירים במערכת הביטחון, לפיהם בנט ירד לשטח ללא אישור במהלך המבצע: "מותר לשרים וחברי ועדת חוץ וביטחון לרדת לשטח, הם צריכים לעשות את זה בתיאום. אין כאן מצב של טיול בשטח. אני לא מכיר מקרה אחר שהשר המדובר הגיע לשטח באופן רשמי ופגש מפקדים - ההסתובבות פה היא הסתובבות שווא, ולדעתי זה לא דבר רציני". 

"ככה לא מתנהגת ממשלה אחראית וככה לא מתנהג קבינט אחראי, ואני מקווה שזה לא יקרה בפעם הבאה", הוסיף יעלון,  "יש פה נזקים בוודאות תוך כדי מבצע, לצאת עם הודעות כאלה. חלק מהתארכות המבצע נבעה מכך שהם ראו את המחלוקות בקבינט וחשבו שאנחנו מתפרקים. זו לא התנהלות בזמן מבצע".

מספר גורמים במערכת הפוליטית, בהם שר החוץ אביגדור ליברמן, טענו כי ארגוני הטרור אינם לוקחים את יעלון ברצינות. "שישאלו אויבינו אם הם מתייחסים אלינו ברצינות - אם לא, הם היו יורים רקטות כל יום. אני חושב שמתייחסים אלינו ברצינות, והם מקבלים את נחת זרוענו. ביטחון זה לא עניין לססמאות ומניפולציות - זו עבודה קשה".

"מציע לבנט לגלות ענווה". ילין (חדשות 2)

בנט בתגובה: מוכן שיפתחו את כל הפרוטוקולים

יו"ר הבית היהודי בנט אמר בתגובה לריאיון עם יעלון: "בניגוד לדבריו של שר הביטחון, חברי הקבינט המדיני-ביטחוני לא ידעו על קיום מנהרות תקיפה מעזה לישראל עד סמוך לצוק איתן, ובטח לא ידעו על קיום מבצע אפשרי להשמדת אותן מנהרות. אני מוכן בכל זמן ובכל עת לבדוק ולפתוח את הפרוטוקולים - כל העובדות מצויות שם ודייקתי בכל פרט".

לביקורת על בנט הצטרף גם חיים ילין, ראש מועצת אשכול ומתמודד לכנסת מטעם "יש עתיד". לדבריו, "סוגיית המנהרות מעזה היתה ידועה לצה"ל ולכל גורמי הביטחון המדיניים כבר משנת 2005, כשגלעד שליט נחטף. בשנת 2011 אותרו 4 מנהרות באשכול ואף התקיימו בהם סיורים של שרים וגורמי צבא שידעו גם על הניסיונות להמשיך ולבנות עוד מנהרות".

"האמירה של בנט לפיה לא היה ידוע על המנהרות משולה לתלמיד שנעדר מהשיעור ואחר כך מתלונן שנכשל במבחן", הוסיף ילין. "הטענה בדיעבד של השר שניתן היה לסיים את המלחמה בחמישה ימים מזלזלת בצה"ל, שניהל את המערכה הצבאית ופעל להגנה על התושבים. אני מציע לשר לגלות קצת ענווה ובמקום להתלהם באולפנים נגד תפקוד צה"ל בצוק איתן, מן המתבקש להשקיע את המאמצים כעת בזירה המדינית ולמנף את הישגי צה"ל לכדי הסדר ארוך טווח שיביא ביטחון אמיתי לתושבים".