ועדת הבחירות המרכזית פסלה את מועמדותם של זועבי ומרזל

בתום דיון סוער החליטו חברי הוועדה, ברוב של 27 מול 6, כי חנין זועבי לא תוכל להתמודד לכנסת. "אני בטוחה שבית המשפט יהפוך את ההחלטה", אמרה בתגובה. פעיל הימין ברוך מרזל נפסל על חודו של קול

בתום דיון סוער בכנסת הצביעו חברי ועדת הבחירות המרכזית על פסילתה של חברת הכנסת חנין זועבי מהתמודדות בבחירות לכנסת ה-20. 27 חברי ועדה הצביעו בעד פסילתה, לעומת 6 בלבד שהתנגדו לה. זמן קצר לאחר מכן פסלה הוועדה גם את מועמדותו של ברוך מרזל, ברוב של 17 תומכים מול 16 מתנגדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אמשיך להגיע באויבי ישראל ולהגיד מה שאני חושב, איך שאני חושב", אמר מרזל, המתמודד ברשימת "יחד" במהלך הדיון. "אני מוחה על ההשוואה ביני לבין המחבלת זועבי שיושבת בכנסת וחותרת להרס מדינת ישראל".

קודם לכן כבר הודיעה חברת הכנסת חנין זועבי כי בכוונתה לערער לבג"ץ על פסילת מועמדותה. "אני משוכנעת שבית המשפט יהפוך את ההחלטה", אמרה בצאתה מהדיון. "מדובר בהחלטה פוליטית של ועדה שאמורה לשמור על הדמוקרטיה וכללי יסוד אבל שומרת על דעות ימניות וגזעניות".

השר ישראל כץ, אחד ממגישי העתירה נגד זועבי, בירך על פסילתה. "זועבי פועלת באופן אקטיבי נגד ישראל בארץ ובעולם, היא תומכת בטרור ולכן מקומה לא בכנסת ישראל", אמר. "ניתן רק לקוות שהפעם שופטי בג"ץ לא יבטלו את החלטת ועדת הבחירות".

גם יו״ר ״ישראל ביתנו״, שר החוץ אביגדור ליברמן, הביע שביעות רצון: ״כמו שברור שהשמש זורחת במזרח ושוקעת במערב ושאחרי יום ראשון בא יום שני, כך גם הכי ברור שמקומה של חנין זועבי הוא לא בכנסת ישראל. מקומה של זועבי הוא אפילו לא ברשות הפלסטינית, אלא יחד עם הטרוריסטים של החמאס בעזה. אני שמח שועדת הבחירות קיבלה את עמדתה של ״ישראל ביתנו״ ומקוה שהפעם בית המשפט העליון לא יחזור על הטעות שנעשתה עם עזמי בשארה ולא יאפשר לתומכת המחבלים וסייענית הטרוריסטים מהמרמרה להתמודד בבחירות לכנסת של המדינה היהודית״.

הדיון בוועדה בפסילת מועמדות זועבי התנהל תחילה על מי מנוחות, אך מיד עם עלייתה של זועבי לדוכן על מנת להשיב לעתירה, פרצה באולם מהומה."לא הבנתי במה מאשימים אותי בדיוק, אני באמת לא יודעת מה אני עושה כאן", פתחה זועבי בחיוך את דבריה, ומיד ספגה אש ממועמד ישראל ביתנו שרון גל שצעק לעברה: "נכון, את צריכה להיות בכלא".

"בין אלו שביקשו את פסילתי נמצאים אנשים ששמחו אל מול הרג של המוני פלסטינים, שהסיתו וקראו להחרים עסקים של אזרחים", אמרה זועבי. דבריה הופרעו פעם אחר פעם על ידי קריאות ביניים קולניות של הנוכחים, בהם חברי הכנסת אלי ישי ויריב לוין. "בחרתי במאבק פוליטי נחוש וברור ולא בהתרפסות מול הכוחנות המכוערת. לא הצליחו להביא ולו ציטוט אחד שבו אני קוראת למאבק מזוין", הוסיפה.

"מקומם אותי שחברת כנסת עם חסינות עומדת פה ותומכת בהרג ילדים", צעק לעברה חבר הכנסת אלי ישי. " לכל אורך נאומה ספגה זועבי אש מהנוכחים באולם, שצעקו בין היתר: "מקומך בפרלמנט בעזה", "דם חיילינו על ידייך ואת עומדת ומחייכת".

"בחרתי במאבק ולא בהתרפסות"

"פסילת מועמד היא חריג בחריגים"

טרם עלייתה של זועבי לדוכן, דיברה נציגת היועץ המשפטי לממשלה, שפרסם אתמול חוות דעת ולפיה אין לפסול את מועמדותה של זועבי. "פסילה של מועמד היא חריג שבחריגים וצריכה להיעשות רק במקרים שבהם הדמוקרטיה נעדרת כלים אחרים להתמודד עם המועמד או הרשימה", אמרה.

"הספק צריך לפעול לטובת זכות היסוד לבחור ולהיבחר. זו זכות חשובה ובסיסית", הוסיפה. "מבחינה קפדנית עלה שחלק מההתבטאויות של זועבי הן קשות ומטרידות מאוד, ואפילו עשויות להתפרש כתמיכה במאבק מזוין של ארגון טרור, אך בחינת הראיות העלתה שלא ניתן לקבוע שאלו פעילויות דומיננטיות של המתמודדת".

מתנגד לפסילה. היועמ"ש וינשטיין (מרים אלסטר, פלאש 90)

ח"כ יריב לוין (ליכוד), שהיה בין העותרים לפסילתה של זועבי, ביקש להסתמך על פסיקות קודמות של העליון כדי להצדיק את הפסילה. "מעולם לא היה חבר פרלמנט שעשה דברים כאלה בפרק זמן כה קצר", אמר. "אם נאשר לה להתמודד, אנחנו בעצם מוחקים סעיף בחוקי היסוד".