לפיד הציג את תכניתו ללוחמה בשחיתות: "מושחתים לא יוכלו להיות בכנסת"

יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד הציג מחוץ לכלא מעשיהו את תכניתו למאבק בשחיתות. "מי שהורשע בעבירה עם קלון לא יוכל לחזור למשרה ציבורית", אמר לפיד ושלל בכך ישיבה משותפת בממשלה לצד ש"ס ואריה דרעי

"מושחתים לעולם לא יוכלו לכהן במשרה ציבורית": זהו העיקרון המוביל בתכניתו החדשה למלחמה בשחיתות של יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, שהציג אותה היום (שני) מחוץ לכותלי בית הסוהר מעשיהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנשים שהורשעו בעבירות שיש עמן קלון שיושבים פה כמו נשיא, שר אוצר, שר פנים ושר בריאות לשעבר - כל האנשים שהיו או עודם שותפים לחגיגת השחיתות, לא יוכלו לחזור לשירות ציבורי", הצהיר לפיד.

"יש אנשים שיצאו מהכלא וחזרו למערכת הציבורית - ואחרי 7 שנים שילמו את חובם לחברה. זה צריך להיפסק. הם לא יכולים לחזור. מושחתים נמאסתם! ביצעת עבירה שיש עמה קלון וישבת בכלא לא תוכל להיות שר, ח"כ או ראש עיר אף פעם!", קרא יו"ר יש עתיד בנחרצות מול כותלי הכלא.

"הצעת החוק הזו היא חלק מחבילת הצעה אגרסיבית שנניח בכנסת הבאה. אין מפלגה אחרת שיכולה לעשות את זה, כי יש עתיד היא המפלגה היחידה שאף אחד מראשיה או מחברי הכנסת שלה לא נעצר, נחקר, נחשד, בחר בזכות השתיקה, הורשע או ישב בכלא", הוסיף לפיד. 

"אני לא מאמין שאני אומר את זה בתור הישג. זה צריך להיות הסטנדרט. אבל אנחנו חיים במציאות שבה שומרי הסף שותקים כשראש הממשלה מתחבא מאחורי אשתו והופך את בית ראש הממשלה לארמון של קיסרות מנותקת ונהנתנית", הבהיר. "אנו נוביל את התוכנית הזו, ואנחנו נילחם עליה ואנחנו נעביר אותה כמו שהעברנו את השיוויון בנטל ואת הממשלה של 18 שרים", הבטיח לפיד.

לפיד פוסל ישיבה עם דרעי באותה ממשלה?

תכנית הלוחמה בשחיתות של יש עתיד, כוללת תשעה סעיפים עיקריים, בהם גם סעיף הקובע כי אדם שהורשע בעבירה שיש עמה קלון לא יוכל להתמודד לעולם לכל משרה ציבורית ואינו ראוי לכהן בתפקיד ציבורי. בכך, למעשה, פוסל לפיד ישיבה משותפת באותה הממשלה עם ש"ס, שהעומד בראשה אריה דרעי, שב לפוליטיקה לאחר שהורשע בקבלת שוחד, ריצה עונש מאסר - והושת עליו קלון.

פוסל ישיבה בממשלה עמו? דרעי (פלאש 90 מרים אלסטר)


עוד קובעת התכנית הגדרה חדשה לעבירת הפרת אמונים בחקיקה, הגברת השקיפות השלטונית, איסור העברת תקציבים לגופים לא מפוקחים ולא שקופים, הסדרת פעילותם של לוביסטים בכנסת ובממשלה והגברת השימוש במכרזים פומביים למשרות ולרכש ממשלתי.

עוד שואפים במפלגה להקים יחידה למניעת שחיתות מנהלית ומבנית, לחזק את ההגנה על חושפי שחיתויות - ולחזק את מעמדם של שומרי הסף בגופים ציבוריים וברשויות המקומיות.