לפיד תוקף: "נתניהו, די להסתתר מאחורי אשתך"

יו"ר יש עתיד מנצל את פרשת הבקבוקים ומחזיר לסדר היום את קמפיין המפלגה שלו שקורא להיאבק בשחיתות של ההנהגה הישראלית. "אני לא מבין איך המערכות לא דורשות מנתניהו דין וחשבון נוקב יותר", אמר לבריאיון ל"פגוש את העיתונות". לשכת רה"מ: קונים רק בקבוק יין אחד ביום בממוצע

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד ממשיך לתקוף את ראש הממשלה בנימין נתניהו. בריאיון ל"פגוש את העיתונות" עם רינה מצליח הוא התייחס לפרשת הבקבוקים: "ההתקפה הייתה על שרה נתניהו, וראש הממשלה אמר 'אל תתקפו את אשתי'. אז נתניהו, תפסיק להסתתר מאחורי אשתך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הבקבוקים זה הוא, הגלידה זה הוא, המים בבריכה זה הוא, הרהיטים בגן זה הוא", פירט לפיד. "אני לא מבין איך המערכות לא דורשות מנתניהו דין וחשבון נוקב יותר. ביום שהצביעו על המטוס שאלתי למי עלה הרעיון שבמדינה שבה יש את הפערים הגדולים ביותר בעולם המערבי ראש ממשלה יאמר לעצמו 'חיי לא יהיו חיים אם לא יהיה לי מטוס פרטי'. זו הפרת חוזה עם אזרחי מדינת ישראל".

"אני לא אבקר את היועץ המשפטי ואת מבקר המדינה", הבהיר לפיד, "אני רוצה להאמין שכולם שווים בפני החוק, כי כך צריך להיות. צריך לחקור כל פעם שיש אפילו שביב של אי טוהר מידות. הבקבוקים זה כסף קטן, אבל זה סימפטומטי. יש ג'ובים למקורבים ואף אחד לא יודע לאן הכסף הולך. כסף שחבר'ה מעבירים מאחד לשני, לא שקוף. כל המערכת הושחתה וצריך לתקן אותה. אנחנו המפלגה הגדולה היחידה שבה אף אחד לא נחקר, נחשד או נעצר, ואני מספר את זה בתור הישג, מדהים שזה לא הסטנדרט".

ימים אחרים. לפיד ונתניהו (פלאש 90)

"ראיתי מערכת שהושחתה באופן מוחלט"

"אני היום הרבה יותר חרד אחרי מה שראיתי בשנתיים האחרונות", שיתף לפיד. "בתוך השנתיים האחרונות ראיתי מערכת שהושחתה באופן מוחלט. זה מפעיל גם אותי וגם את האנשים שסביבי. זו חרדה קיומית גדולה.

לטענתו, נתניהו לא דואג לאזרחים, גם כשמדובר בסוגיה האירנית. "ראש הממשלה הוזמן בפברואר לנאום בקונגרס", הוא ציין. "בפברואר יש את המשא ומתן. אם אתה באמת רוצה להשפיע על המשא ומתן, סע בפברואר כשיש הזדמנות לשנות. אבל נתניהו ביקש לדחות את הנאום למרס כי זה קרוב לבחירות. אם ראש הממשלה ניסה לייצג את האינטרסים הישראליים בקונגרס הייתי מצדיע ומנופף בדגל, אבל פה זה כדי לקושש קולות".

לפיד אף הוסיף לבקר את התנהלותו המדינית-ביטחונית של ראש הממשלה. "לישראל אין שום תכנית", הוא טען. "יושב ראש ממשלה כמה וכמה וכמה שנים, ואיש לא יודע מה התכנית שלו לגבי עתידה. הוא רק אומר שהוא מר ביטחון. מצבנו הביטחוני פחות טוב ואף אחד לא יודע לאן אנחנו הולכים. ישראל עושה מדי פעם קולות כאילו היא רוצה להגיע להסדר מדיני, אבל מהר הוא נבהל ובורח. זה מסוכן".

"לישראל אין שום תכנית". ארכיון (AP)

"הצלנו את 'ריקי כהן' מצרה גדולה"

יו"ר יש עתיד הגיב גם לביקורת שהושמעה כלפי פעילותו כשר האוצר בממשלה האחרונה. "'ריקי כהן' ניצלה מצרה גדולה", הוא השיב. "נכנסתי למשרד האוצר אחרי שנתניהו השאיר שם בור תקציבי של 40 מיליארד שקל, גירעון של 4.5% ואבטלה של 6.5%. כשיצאתי הגירעון הוא 2.6% ואין 40 מיליארד שקל חוב. ישראל ניצלה מהתפרקות כלכלית בגלל חוסר אחריות נוראה".

לפיד הדגיש כי גם בתחום מחירי הדיור - האצבע המאשימה לא צריכה להיות מופנית כלפיו. "באוקטובר האחרון, בפעם הראשונה מאז 2007, ירדו מחירי הדיור באחוז אחד, כי עשינו את הדברים הנכונים", הוא טען. "יש עבודה קשה. חוק מע"מ אפס היה רק פריט בתכנית דיור גדולה ושלמה שמטרתה לבנות ולבנות ולבנות".

ומדוע גם הפעם הוא לא התאחד עם מפלגות השמאל-מרכז כדי ליצור "גוש חוסם"? "מפלגת העבודה היא מפלגת שמאל", הסביר לפיד, "המפלגה של הוועדים הגדולים, ההסתדרות, העלאות מסים, אנחנו לא. אנחנו מפלגת מרכז".

עשינו דברים גדולים בזכות הברית". לפיד וב (יוסי זמיר)

לעומת זאת, עם מפלגת הבית היהודי לפיד כן כרת ברית אחרי הבחירות, ולדבריו הוא לא בטוח כיום שההחלטה שקיבל בזמנו הייתה ההחלטה נכונה. "עשינו דברים גדולים בזכות הברית הזאת", הוא אמר. "אני הלכתי קודם לעבודה ויכולנו להקים מפלגת ליכוד, עבודה, יש עתיד. אבל העבודה לא רצו, אז פניתי לבית היהודי. עכשיו, שיתוף הפעולה עם הבית היהודי עבד פנטסטי עד שלב מסוים. ואז, הגיע הרגע שבו פתאום הם התהפכו וכל מה שעניין אותם זה כסף להתנחלויות המבודדות".

בסיכומו של הריאיון הבטיח לפיד כי הוא מתכוון להישאר בפוליטיקה עוד זמן רב. "אני עושה משהו שאני מאמין בו בכל לבי", הוא אמר. "אני חושב שהמדינה בצרות ואני חושב שאנחנו יכולים להציל אותה. אני חושב שאנשים צריכים לקום בבוקר ולשנות את המקום שבו הם חיים. גם מקטרגיי הגדולים ביותר מודים שאני ושרינו היינו האנשים שעבדו הכי קשה בממשלה. אני עושה משהו שהוא הרבה יותר חשוב מלכתוב. אני הולך להישאר בפוליטיקה ולעסוק רק בזה ב-20 השנים הקרובות".