זעם על לפיד: "סירבת להעלות את שכר החיילים, אתה עושה הון פוליטי על גבם"

לאחר שיו"ר יש עתיד חתם מול הקרייה על עצומה להעלאת שכר החיילים, זכה הצעד לביקורת חריפה. יו"ר עמותת בית חם לכל חייל שיגרה לו מכתב זועם: "היית אטום לנושא, אפילו לא הסכמת לפגוש אותי". ח"כ רגב: "לפיד סירב לתקצב את זה, אין גבול לבושה". יש עתיד בתגובה: "לא התנגדנו להעלאת שכר החיילים"

"הגיע הזמן להעלות את שכר חיילי החובה" - כך הצהירו היום יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ואנשי מפלגתו מול הקריה. דבריו עוררו זעם, משום שלטענת גורמים העוסקים בנושא, לפיד לא נקף אצבע על מנת להעלות את שכרם של החיילים בזמן כהונתו כשר האוצר, ואף סיכל ניסיונות לעשות כן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אנשי עמותת "בית חם לכל חייל" הופתעו הבוקר לראות את לפיד. "נדהמנו הבוקר לראותך בהפגנה למען העלאת שכר החיילים כאילו אתה או אנשי מפלגתך נקפתם אצבע בעניין הזה מאז כניסתכם לממשלה", כתבה לו יו"ר העמותה שפרה שחר. "לא עשית דבר וחצי דבר על מנת להעלות את שכר החיילים ואף סירבת אישית לפגוש אותי באינספור הזדמנויות כשפניתי אליך בנושא. היית אטום לחלוטין וכל מה ששמענו ממך ומסגנך שאין כסף להעלות את שכר החיילים".

במכתב ששיגרה לו עם העתק לכל 120 חברי הכנסת היא הוסיפה: "צר לי שאתה מנסה לעשות הון פוליטי על גבם של החיילים הרעבים". היא ציינה כי הסיבה היחידה להעלאת הנושא כעת למעט הבחירות היא הצטרפותו של ח"כ אלעזר שטרן מהתנועה, שעשה רבות בנושא בכנסת האחרונה".

נציגי האוצר סירבו להודות בבעיה

לפיד אמר הבוקר כי "לא יכול להיות שחיילים במדינת ישראל לוחמים ב'צוק איתן' ואז לא מצליחים לגמור את החודש, וההורים שלהם צריכים לתמוך בהם כי הם לא מקבלים מספיק. אנחנו נעלה את שכר חיילי החובה בצמוד לשכר המינימום בעוד 700 שקלים לחודש נטו. כמו שעשינו עם ניצולי השואה, כמו שעשינו עם קייטנות החופש הגדול, כמו שעשינו עם השוויון בנטל".

ארכיון (רויטרס)

בדיון של ועדת החוץ והביטחון שהתקיים בנובמבר האחרון, לא הודו נציגיו של לפיד במשרד האוצר כי יש בעיה בדמי הקיום. נציגת משרד האוצר אמרה בדיון כי המשרד "בוחן את נושא שירות החיילים כמכלול, גם את ההטבות לאחר השירות. בין היתר יש את נושא אורך השירות שמשפיע בצורה מהותית". ח"כ יריב לוין (הליכוד), יו"ר הוועדה, מחה על דבריה: "אתם מסכימים שיש בעיה וצריך לפתור אותה? זו שאלה ערכית, יש גבול למשחקים. האם חייל צריך לממן את הצבא ולהוציא מכיסו? זו בושה וחרפה שהאוצר לא עונים על השאלה".

"אין גבול לבושה"

"אין גבול לצביעות", טענה היום ח"כ מירי רגב (הליכוד). "בשנה האחרונה פניתי ללפיד שהיה שר האוצר כדי שיאשר את הצעת החוק שלי להעלאת שכרם של החיילים הסדירים בצה"ל. לפיד סירב לתקצב הצעה זו ודרש שהתקציב יגיע ממשרד הביטחון בלבד".

מכתב החיילים העניים

לדבריה, משרד הביטחון אמר בטענה מוצדקת כי שר האוצר קיצץ מתקציבו, לכן הוא מוכן לתקצב מחצית מהעלאת השכר, וזאת בתנאי שמשרד האוצר יתקצב מחצית גם כן. "נחשו מי לא הסכים למהלך? נכון, לפיד בכבודו ובעצמו סיכל את העלאת שכרם של חיילים. ופתאום היום, בצעד פופוליסטי זול, הוא דורש את העלאת השכר. אין גבול לבושה".

בחודש ינואר האחרון שכר חיילי החובה עלה מעט על פי החלטת שר הביטחון. לוחמים זכו לתוספת של 215 שקלים, תומכי לחימה ל-154 שקלים ו"ג'ובניקים" להעלאה של קצת יותר ממאה שקלים. הדברים הגיעו לאחר מאבק ציבורי ארוך של החיילים, שבא לידי ביטוי בסדרת כתבות בנושא בתכניתנו "אולפן שישי" ובמכתב החיילים העניים שנחשף בחדשות 2 Online.

ממפלגת יש עתיד נמסר בתגובה: "יש עתיד ויאיר לפיד לא התנגדו להעלאת שכר החיילים. העלאת שכר חיילים אינו צריך להיות בחוק אלא כחלק מסדר העדיפויות בתוך תקציב הביטחון. התוכנית שיש עתיד הכריזה עליה כוללת הצמדת העלייה בשכר החיילים לעלייה לשכר המינימום וזאת מתוך הקצאת משאבים בתוך תקציב הביטחון".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv