לפיד: "נתניהו הורס את היחסים עם ארה"ב בשביל נאום בחירות"

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, תקף את ראש הממשלה נתניהו באירוע שבתרבות במודיעין, לאחר שנודע שינאם בפני הקונגרס האמריקני, מבלי שתיאם זאת עם הבית הלבן: "האמריקאים מזועזעים. נתניהו מעדיף להרוס את היחסים האסטרטגיים איתם בשביל נאום בחירות שיקושש כמה קולות"

לפיד במתקפה חריפה על ראש הממשלה: יו"ר מפלגת יש עתיד תקף היום (שבת) את נתניהו, זאת לאחר שנודע כי יגיע לנאום בקונגרס האמריקני שבועיים לפני הבחירות - ומבלי שתיאם זאת מראש מול ממשל אובמה בבית הלבן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך אירוע "שבתרבות" במודיעין, תקף לפיד את ראש הממשלה והאשים אותו בהרס היחסים עם האמריקנים: "נתניהו מעדיף להרוס את היחסים האסטרטגים שלנו עם ארה"ב בשביל נאום בחירות. זה חשוב שישמעו את קולה של ישראל באופן רם וברור בסוגיה האירנית, אבל מה שקורה במקרה הזה הוא ההפך. זה גורם לנו נזק".

נאום במחלוקת. נתניהו בקונגרס ב-2013 (AP)


"נתניהו מעדיף בשביל נאום בחירות אחד שאולי יקושש כמה קולות בסניפי הליכוד להרוס את היחסים האסטרטגיים שלנו עם ארה"ב", הוסיף לפיד ואמר כי "אילו הדאגה לסוגיה האיראנית הייתה מדריכה את נתניהו כפי שהוא אומר הוא היה מנהל את זה אחרת. בתיאום עם הבית הלבן.

"במהלך סוף השבוע שוחחתי עם בכירים אמריקאים והם מזועזעים. זה בניגוד לפרוטוקול וזה לא מנומס .היחסים עם האמריקאים חשובים למדינת ישראל. אסור לנו לפגוע בהם כך בקלות ראש. זה גורם נזק ליחסים האסטרטגיים".

משימה לאומית או חוסר אחריות לאומי?

למתקפה נגד נתניהו הצטרפה גם ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) שהאשימה אף היא את ראש הממשלה בהרס היחסים עם ארה"ב באירוע "שבתרבות" בבת ים: ״נתניהו פוגע ביחסים עם בת הברית האסטרטגית שלנו, שמטילה וטו על כל ההחלטות במועצת הביטחון נגד מדינת ישראל. נתניהו עושה צעד שמשרת אותו אולי אישית פוליטית, אבל פוגע בביטחון ישראל".

"חוסר אחריות חמור". ח"כ לבני (חדשות 2)


״נתניהו אוהב לדבר באנגלית ולשמוע שמוחאים לו כפיים, אבל כשזה בא על חשבון היחסים עם בעלת הברית הגדולה שלנו, שמסייעת לנו לשמור על חיילי צה״ל ועל בטחון מדינת ישראל - זה חוסר אחריות חמורה״, הוסיפה לבני.

באותו אירוע נכח גם סגן השר אופיר אקוניס (הליכוד), שהגן על ראש הממשלה וטען כי נאומו הצפוי הוא שליחות לאומית: ״נתניהו יצא לייצג את כל אזרחי ישראל, קואליציה ואופוזיציה, בעניין שלא אמורה להיות עליו שום מחלוקת בישראל - תכנית הגרעין של אירן והתפשטות הטרור של האיסלאם הקיצוני. לדאבון הלב, הציניות ורדידות השיח שמלווה את מערכת הבחירות הנוכחית מביאה את האופוזיציה להתנגד אוטומטית לכל משימה לאומית".

"גם קרי כבר לא יהיה סבלני יותר להתנהגות נתניהו"

בתוך כך, גוברת הביקורת על נתניהו גם בארה"ב. במאמר המערכת של ה"ניו יורק טיימס" שפורסם הבוקר (שבת), נכתב: "קשה לראות איך זלזול שכזה בנשיא האמריקני, שאפילו נתניהו אמר שהוא מחויב לביטחון ישראל, יועיל במשהו לביטחונה".

"גם לו נגמרת הסבלנות". קרי (חדשות 2)


עוד נכתב במאמר כי "אין ספק שאובמה ישמור על ההתחייבויות של ארצו כלפי ישראל, אולם התקרית הזו היא מהחמורות שהתרחשו בין המדינות בשש השנים האחרונות. גם למזכיר המדינה קרי, שקרא ל-50 מנהיגים בעולם למנוע מהפסלטינים להצטרף לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, הולכת ונגמרת הסבלנות. האם נתניהו באמת יכול להרשות לעצמו לאבד בעלת ברית שכזו?"