חברי המפלגה הערבית המאוחדת: "נזרוק להיסטוריה את ליברמן ובנט"

במסיבת העיתונאים בה הוכרז רשמית על איחוד הרשימות במגזר הערבי, טען ראש הרשימה איימן עודה מחד"ש כי חברי הכנסת הערבים "יפעלו להדיח את הימין הקיצוני מהכנסת". דב חנין, הנציג היהודי ברשימה, קרא לציבור היהודי "להצביע בהמוניו"

נציגי המפלגה המאוחדת, היום (פוראת נסאר, חדשות 2)

האיחוד ההיסטורי במגזר הערבי יוצא לדרך: חברי "הרשימה הדמוקרטית המאוחדת", הכוללת נציגים מכל המפלגות הערביות שיוצגו בכנסת, התכנסו היום (שישי) למסיבת עיתונאים רשמית בנצרת בה הצהירו על הרכב הרשימה ועל כוונותיה. ראש הרשימה, איימן עודה (חד"ש), ניבא כי המפלגה תקבל 15 מנדטים בבחירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מסיבת העיתונאים כללה מחזה נדיר, כאשר חברי הרשימה התיישבו יחד לתמונה משותפת למרות המחלוקות הפנימיות והאידיאולוגיות. עודה אמר בשיחה עם חדשות 2 Online כי "הרשימה הזו תזרוק להיסטוריה את ליברמן, בנט ונתניהו, ואנחנו נפעל להדיח את הימין הקיצוני מהכנסת".

במסיבת העיתונאים נכח גם ח"כ דב חנין מחד"ש, הנציג היהודי היחיד ברשימה, ששובץ במקום השמיני. הוא קרא לציבור הערבי והיהודי לצאת בהמוניו ולהצביע למפלגה המאוחדת. ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד), המקום השלישי ברשימה, אמר לחדשות 2 Online: "עשינו היסטוריה ונמשיך עם היום ההיסטורי הזה בשביל לעשות את השינוי".

"איחדנו בין הקומוניסטים לאסלאמיסטים" (פוראת נסאר, חדשות 2)

"אין אצלנו חשודים כמו אצל ליברמן"

במקום הרביעי ברשימה שובץ ח"כ אחמד טיבי, שטען כי הקרדיט לאיחוד מגיע לאביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו: "ליברמן והימנים הקיצונים העלו את אחוז החסימה כדי לדחוק את הערבים מחוץ לכנסת. היום אנחנו יותר קרובים למעלה והוא יותר קרוב לאחוז החסימה, ואנחנו מקווים שלא יהיה לו נציג בכנסת. ברשימה הזו אין חשודים בגניבה, כמו במפלגתו של ליברמן - זו רשימה נקייה וטהורה".

ראמז ג'ראיסי, ראש עיריית נצרת לשעבר שהיה חבר בוועדת התיווך בין המפלגות, אמר כי "ברשימה הזו יש ייצוג לכל המרקם החברתי בישראל, זו באמת רשימה דמוקרטית והיא הרשימה הדמוקרטית היחידה בכנסת ישראל". ג'ראיסי הביע תקווה כי האיחוד ישפיע גם על שאר מדינות האזור: "אנחנו קוראים לעולם הערבי ולרשות הפלסטינית ללמוד איך הצלחנו לאחד בין קומוניסטים, לאומים ואיסלאמיסטים וכולם ברשימה אחת. זה לא היה אף פעם במזרח התיכון ובאף מדינה ערבית".

תוך כדי מסיבת העיתונאים התפרצו שני אנשים בצעקות, והפריעו מעט להרמוניה שהתגבשה. אחד מהם טען שהוא נציג של המפלגה הערבית הדמוקרטית של ח"כ לשעבר טאלב א-סאנע, וטען תוך כדי צעקות והתפרצות כי הרשימה הזו קברה את מפלגתו של א-סאנע.

הרכב הרשימה הצפוי:

1. איימן עודה (חד"ש)

2. מסעוד גנאים (התנועה האסלאמית)

3. ג'מאל זחאלקה (בל"ד)

4. אחמד טיבי (תע"ל)

5. עאידה תומא (חד"ש)

6. עבדל חכים חאג' יחיא (התנועה האסלאמית)

7. חנין זועבי (בל"ד)

8. דב חנין (חד"ש)

9. טאלב אבו ערער (התנועה האסלאמית)

10. יוסף ג'בארין (חד"ש)

11. בסאל גטאס (בל"ד)

12-15. רוטציה בין המפלגות (מקום 13 ישוריין לנציג דרוזי)