נתניהו ביקש - וינאם בקונגרס רק שבועיים לפני הבחירות

ההזמנה שקיבל ראש הממשלה מהרפובליקנים לנאום בבית הנבחרים כחודש לפני הבחירות גררה ביקורת חריפה והאשמות על התערבות בפוליטיקה הישראלית, וכעת מתברר שנתניהו דאג שהנאום יערך במועד קרוב אף יותר להליכה לקלפיות - ה-3 במרס

נתניהו ינאם שבועיים לפני הבחירות (רויטרס)

הזמנתו של ראש הממשלה לנאום בפני שני בתי הקונגרס האמריקני סמוך למועד הבחירות ממשיכה לעורר סערה: לאחר שהוזמן על ידי מנהיג הרוב הרפובליקני ג'ון ביינר לשאת נאום בנושא האיום האירני כחודש לפני הבחירות, כעת הוחלט לדחות את נאומו של נתניהו - לבקשתו - למועד סמוך אף יותר להליכה לקלפיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לבקשתו, ראש ממשלת ישראל יישא דברים בפני הקונגרס ב-3 במרס", כתב ג'ון ביינר בעמוד הטוויטר שלו. "כך הוא יוכל להשתתף גם בכינוס איפא"ק שייערך בוושינגטון". משמעות הדבר היא כי נתניהו ינאם בארצות הברית שבועיים בלבד לפני הבחירות לכנסת ה-20.

הציוץ של ביינר (צילום מסך)

לעומת זאת, מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "נתניהו נענה בחיוב להזמנת יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר, בשם ההנהגה הדו-מפלגתית של בית הנבחרים והסנאט, לשאת דברים בפני מושב משותף של שני בתי הקונגרס. ראש הממשלה צפוי להגיע לארה"ב בתחילת חודש מרס וישתתף גם בוועידת איפא"ק". מטעמו של נתניהו נטען כי "הנאום בפני שני בתי הקונגרס יעניק לראש הממשלה אפשרות להודות לנשיא ברק אובמה, לקונגרס ולעם האמריקני על תמיכתם בישראל".

נתניהו הוסיף והודה לביינר: "לכבוד לי לקבל את ההזמנה הזאת, אשר משקפת את הידידות המיוחדת בין ישראל וארה"ב, כמו גם את התמיכה הדו-מפלגתית החזקה לישראל ברחבי ארה"ב אני מצפה לאפשרות לחלוק בפני המושב המשותף את חזונה של ישראל לפעולה משותפת על מנת להתמודד עם איומים אלה ולהדגיש את מחויבותה של ישראל לקשר שמאחד את שתי הדמוקרטיות שלנו".

הציוץ של ביינר (צילום מסך)

הבית הלבן: "חריגה מהפרוטוקול"

ההודעה על הנאום הצפוי של נתניהו עוררה זעם בממשל אובמה לאחר שנודע להם על ההזמנה רק באמצעות כלי התקשורת, מבלי שביקורו תואם עמם. "האירוע הזה הוא חריגה מהפרוטוקול", אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט.

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אומנם הבהיר כי ראש הממשלה נתניהו יתקבל בארצות הברית בברכה בכל מועד, אך הודה כי הנוהל המקובל להזמנת ראשי מדינות הופר. "זה לא רגיל ללמוד על הביקור ממשרדו של מנהיג הרוב בקונגרס", אמר.

"לא רגיל ללמוד על הביקור כך" (AP)

עתירה נגד שידור הנאום

גם במערכת הפוליטית לא קידמו בברכה את הנאום של נתניהו במועד סמוך כל כך לבחירות. מספר 30 ב"מחנה הציוני", עו"ד אלדד יניב, מיהר לנסח עתירה לוועדת הבחירות המרכזית נגד שידור נאומו של נתניהו בפני בתי הקונגרס בטענה כי מדובר בתעמולת בחירות.

"ההזמנה נראית כניסיון להתערב לטובת נתניהו בבחירות בישראל", טען יניב בעתירה. "ברור שנאומו של נתניהו, שיועבר בשידור חי בערוצי התקשורת השונים, יכלול דברי תעמולת בחירות אסורים על פי דין".

גם אחרים במערכת הפוליטית יצאו נגד נתניהו. ״גם ביבי קורא סקרים, וכדרכו בקודש הוא מגיב בהיסטריה ורץ לארגן לעצמו ׳הזמנה׳ לנאום בוושינגטון", תקף ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני. "ההזמנה הזו, שכפי הנראה נעשתה ללא תיאום עם הבית הלבן, עלולה לפגוע עוד יותר ביחסים המעורערים ממילא של ביבי עם הממשל, אך לנתניהו מעולם לא הייתה בעיה להקריב את האינטרסים החיוניים של ישראל למען פוטו-אופ (הזדמנות צילום)״.