העיתון הצבאי מדרג את המפלגות

פרסום ראשון: פקודות מטכ"ל אוסרות על חיילים להביע דעה פוליטית, אבל דווקא העיתון "במחנה" דירג את המפלגות על פי פעילותן למען זכויות חיילים. קצין חינוך ראשי הורה: מיום א' ייאסר עיסוק פוליטי בעיתון

נגד פקודות מטכ"ל: פירסמו מי דואג לחיילים (רויטרס)

למרות שפקודות מטכ"ל מבהירות כי אסור לחייל להתבטא בצורה פוליטית כזו או אחרת, נראה שדווקא העיתון הצבאי הרשמי "במחנה" מתעלם מכך. בפייסבוק של השבועון הועלה אתמול (שלישי) גרף ובו תוצאות בדיקה שערכו כתבי העיתון שבה נבחן מי המפלגות שקידמו הכי הרבה הצעות חוק למען החיילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תחת הכותרת "64 ימים לבחירות" נכתב: "עד הבחירות זה יעבור. בדקנו בשבילכם מי קידם הכי הרבה הצעות חוק למען שכר החיילים". על פי התוצאות, חברי איחוד התנועה-העבודה הגישו את מספר הצעות החוק הגבוה ביותר באשר לדמי הקיום של החיילים.

בין היתר מדורגים בגרף שפורסם נתונים כמו "המפלגה הבולטת", "הסיעות הפעילות ביותר" וכן צוינו "הצעת חוק שחבל שלא עברה" ו-"הצעת חוק שחבל שעברה".

הפקודה הקובעת

פקודות מטכ"ל קובעות בפירוש: "חייל לא יתבטא בפומבי, בעל פה או בכתב, בנושאים מדיניים או צבאיים". סעיף נוסף בפקודה מציין כי "החייל יפעל באופן שלא יערב בפעילותו הצבאית את דעותיו האישיות בנושאים שמחוץ לתחומי האחריות, הסמכות והמקצוע שלו, ובמיוחד לא את דעותיו האישיות בנושאים השנויים במחלוקת ציבורית בעלי אופי פוליטי, חברתי או אידיאולוגי".

דירוג המפלגות של עיתון "במחנה" (חדשות 2)

גורם צבאי שהבחין בפרסום אמר לחדשות 2 Online כי מדובר בתעמולה שאסור שתהיה. "לא ברור מי אישר פרסום שכזה בו אנשי צבא מדרגים מפלגות לפי הצעות חוק וקובעים מי פעלה הכי הרבה בשביל החיילים, חודשיים לפני בחירות", אמר. "פרסום כזה יכול להשפיע על בחירות של חיילים. אני מקווה שאין גורם פוליטי שעומד מאחורי זה".

היו גם כאלה שהגיבו לסטטוס בטענה שמדובר בתעמולה. "אסור לפרסם דברים כאלה פה, מדובר בתעמולה וזה אסור על פי פקודות צה"ל", כתבה אחת החיילות. "חשבתי שפוליטיקה זה מחוץ לצבא - חוצפה", נכתב בתגובה נוספת.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "החל מיום ראשון הקרוב, על פי הנחיית קצין חינוך ראשי, עיתון במחנה לא יסקר עוד נושאים בעלי אופי פוליטי. זאת כחלק מהמדיניות הצה״לית בנוגע לעיסוק בתוכן מסוג זה בתקופת בחירות".