לפיד: "נתניהו - הישראלי הנדחף"

שר האוצר לשעבר ביקר את התנהלותו של ראש הממשלה בעצרת בפריז, בה פילס את דרכו לשורה הראשונה: "ראש ממשלה שנדחף בתור, צורת התנהגות לא מנומסת". מנגד, טענו בלשכת ראש הממשלה כי נתניהו היה אמור לצעוד בשורה הראשונה

נתניהו בצעדה, אתמול (רויטרס)

האם נתניהו "נדחף לתור" בצעדה בפריז? יו"ר יש עתיד יאיר לפיד טען היום (שני) כי התנהגותו של ראש הממשלה בצרפת "מראה לעולם את הישראלי הלא מנומס, הישראלי הנדחף וזה חבל". בלשכת ראש הממשלה, עם זאת, טענו כי נתניהו אמור היה מלכתחילה לצעוד בשורה הראשונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני שמח שיש למדינת ישראל נציגות בפריז, זה חשוב להשמיע את הקול הישראלי", אמר לפיד בכנס השיווק 2015 בתל אביב. בשלב זה מתח לפיד ביקורת חריפה על התנהגות נתניהו: "ראש ממשלה שנדחף בתור, צורת התנהגות לא מנומסת, בדיוק כמו שנהג נתניהו עם האמריקאים כאשר התחיל לאט לאט לחרב את היחסים שלנו עם ארה"ב ואני לא רוצה שזה יקרה לנו עם אירופה".

עימות נוסף בין לפיד לנתניהו (פלאש 90, מארק ישראל סלאם)

בנט: "לפיד, תרגיע כבר"

לעומת לפיד, לשכת ראש הממשלה הכחישה את הדיווחים לפיהם נתניהו לא היה אמור לעמוד בראש הצועדים בפריז. מהלשכה נמסר כי הפרוטוקול של ארמון האליזה הבהיר לשגרירות ישראל שראש הממשלה נתניהו יועד מלכתחילה לצעוד בשורה הראשונה.

דבריו של לפיד זכו לתגובה חריפה מצד השר נפתלי בנט שהשתתף בעצמו בטקס: "לפיד, תרגיע כבר. ראש הממשלה נסע לייצג את מדינת ישראל באירוע המציין, בין השאר, רצח יהודים בשל יהדותם", כתב בעמוד הטוויטר שלו. "כן, צריך לעמוד בשורה הראשונה. לא מתאים".

יצא להגנת נתניהו. בנט (פלאש 90)

לפיד: "לא היה מחסור במנהיגות ישראלית בטקס"

בהמשך דבריו, לפיד נימק במהלך דבריו מדוע לא השתתף בעצמו בטקס: "רציתי להיות שם, אבל לא נסעתי כי הרגשתי שלמדינת ישראל יש שם ייצוג יתר. מה שקרה השבוע בצרפת זה אחד הדברים שהכי נוגעים בי. זה מתחבר לי ישירות לסיפור של אבא שלי בשואה. אבל ראיתי שלא היה מחסור במנהיגות ישראלית בטקסים ולכן לא נסעתי".

לדברי לפיד, "האירוע הזה גרם לדעתי להתפכחות אירופאית. נגמרה התזה שבה מלחמה בטרור עושים בסובלנות ובהבנה, מלחמה בטרור עושים ביד קשה במודיעין ובלחימה בלתי מתפשרת".

אתמול דיווח כתבנו עמית סגל כי מאחורי הקלעים של נסיעת נתניהו לפריז התנהלה סאגה מדינית מביכה שמערבת את הולנד, אבו מאזן, ליברמן, בנט ומסע הבחירות של הליכוד. נתניהו יצר קשר שלשום עם בכיר צרפתי, והביע את רצונו להגיע לצעדה בפריז. בארמון האליזה השיבו כי עדיף שנתניהו לא יגיע, הם נימקו זאת בכך שהגעתו של ראש ממשלת ישראל תסיט את הדיון מהאחדות שנוצרה באירופה נגד הטרור לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

לאחר מכן, לאחר הודעת ליברמן על נסיעתו, החל לחץ ישראלי כבד לאפשר את הגעת נתניהו לאירוע - לטענת בכיר צרפתי. בסיכומו של דבר החליט נתניהו לצאת לפריז. כנקמה, וכפי שאיימו מראש, הדליפו הצרפתים לסוכנות הידיעות AFP כי אבו מאזן ונתניהו צפויים לצעוד יחדיו. משגרירות צרפת סירבו להתייחס לפרטים.