גלנט: כחלון לא דרש שאתנצל

האלוף במיל' טען כי ההחלטה להודות בטעויות בפרשת הקרקעות הייתה שלו בלבד, מתוך שקיפות, אך הזכיר: "בניגוד לאחרים, לא נחקרתי ולא הוגש נגדי כתב אישום". גלנט מתח ביקורת על מבצע "צוק איתן": "מערכה ארוכה, יקרה ולא איכותית בתוצאותיה". בליכוד טענו בתגובה: "המבצע הצליח ונוהל בתקיפות, באחריות ובשיקול דעת"

"כולנו הייתה הבחירה הראשונה והטבעית שלי": המצטרף החדש לרשימתו של משה כחלון, האלוף במיל' יואב גלנט, התראיין הערב (שישי) ל"אולפן שישי" והסביר את השיקולים מאחורי ההצטרפות - וההתנצלות על פרשת הקרקעות. גלנט סירב להצהיר כי הוא רואה בעצמו מועמד לתפקיד שר הביטחון, אך מתח ביקורת על ההתנהלות של צה"ל במבצע "צוק איתן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"היו עוד פניות, אני לא אספר מה הן כללו, הבטחתי לשמור את הדברים בסוד", אמר גלנט שחוזר על ידי מספר מפלגות במשך תקופה ארוכה. "כחלון הכריז שאני אהיה במקום השני", הוסיף גלנט, שאמר כי רק הציבור יקבע באיזה תפקיד הוא יכהן - לפי כמות המנדטים שמפלגת "כולנו" תקבל.

גלנט סירב להתרגש מהמצב של כחלון בסקרים: ראינו מה קרה עם לפיד - אתם צפויים להיות מופתעים. אני מסתובב בשטח ופוגש אנשים - יש תמיכה עממית אדירה במה שכחלון עושה, ואני לא רואה שר שהביא תוצאות חוץ מכחלון". גלנט לא התייחס להרכב הקואליציה המועדף עליו: "מה שצריך לקבוע זה מה הכוחות הפוליטיים שפועלים ובהתאם לזה נחליט".

בריאיון התייחס גלנט שוב לפרשת הקרקעות, שהובילה בסופו של דבר לאי-מינויו לתפקיד הרמטכ"ל: "אחת השגיאות שאני עשיתי זה שלא עדכנתי את הציבור - מדובר על אדם שנמצא במדים ויש ציפייה שהציבור יהיה חשוף למעשיו. שגיתי אז, ושגיתי לאורך הדרך, אבל טוב מאוחר מלעולם לא".

האלוף במיל' ציין כי בין השאר שגה בכך ש"ביקשתי את האישורים מהגורמים הלא מוסמכים - מזכיר המושב. היו פה גם טעויות של הוועדה לתכנון הבנייה, והם הטעו אותי וגרמו לי לעשות דבר מסוים". גלנט הדגיש כי ההחלטה להתנצל הייתה שלו בלבד: "זה לא עלה כנושא ביני לבין כחלון, זה לא היה תנאי של כחלון. זו בחירה שלי כי הדבר הזה מלווה וראוי לעשות בזה סדר".

"שילמתי מחיר לא בפרופורציה"

גלנט התייחס ברמיזה ליריביו, בהם גבי אשכנזי, שנחקרו בפרשת המסמך: "אני מסתכל קדימה, ולא על העבר. הציבור צריך לזכור - לא עמדתי מעולם לדין פלילי, לא נחקרתי בחקירה משטרתית, לא הוגש נגדי כתב אישום. האנשים שבישלו את כל הדבר הזה וטענו שהכנתי מסמך - כולם נמצאים במצב שהמשטרה המליצה על העמדתם לדין. תתעמקו בתיק ותראו שאותם אנשים הפעילו אנשים בתוך המושב, אנשים פוליטיים ואנשים בתקשורת על מנת לפעול כנגדי ונגד המינוי שלי. זה מוכח".

"שילמתי מחיר לא בפרופורציה למה שעשיתי, אבל עכשיו אני רוצה להצליח למען כולנו", סיכם גלנט, שקיווה להשאיר את הדיון בנושא מאחוריו. "תראה מה החסרונות ומה המעלות של כל האנשים שנמצאים בכנסת - אם בעיניך מכל האנשים בכנסתאני  הכי פחות ישר אז תגיד את זה בשידור. אני חושב שמצבי אחר - הובלתי אנשים 35 שנים בשדה הקרב כי הם ידעו שאני ישר, אמין וערכי".

ברמיזה לכוונותיו בעתיד, הציע גלנט פתרון לסוגיית תקציב הביטחון: "תקציב הביטחון גדול על המדינה וקטן על האיום. צריך למצוא פיתרון. ההצעה שלי היא שמערכת הביטחון תקבל תקציב רב שנתי בהצעת חוק.המערכת תתייעל כי כאשר היא תדע שמשה שנחסך בראשונה מקבלים בשנייה היא תדע לצמצם. כיום, המערכת מתחפרת ומשמרת לעצמה כל מיני דברים".

האלוף במיל' לא חסך מילים בנוגע למבצע "צוק איתן": "מצפים שמערכה מוגבלת תהיה לא יקרה, לא ארוכה ואיכותית בתוצאותיה. הצבא מוכן להסתפק לרוב בשניים מהדברים. במקרה הזה שלושת הדברים לא הושגו - זו הייתה מערכה ארוכה, יקרה ולא איכותית בתוצאותיה. הציון למערכה הזו הוא לא גבוה, ואני אומר את זה למרות שהכלים שעמדו לידי המערכת היו מאוד טובים: מרמת החייל ועד המח"ט עשו דברים מצוינים".

מהליכוד נמסר בתגובה לדברי גלנט: "ראש הממשלה בנימין נתניהו ניהל את מבצע צוק איתן יחד עם שר הביטחון והרמטכ"ל בתקיפות, באחריות ובשיקול דעת מתוך ראייה כוללת אשר מטרתה להכות בחמאס ולשמור על חייהם וביטחונם של אזרחי ישראל וחיילי צה"ל כאחד. להצלחת המבצע, שבו ספג החמאס את המכה הקשה בתולדותיו, תרמה רבות גם החלטתו של ראש הממשלה מלפני כמה שנים לחמש את צה"ל באלפי מיירטים לכיפות ברזל".