הבחירות לא יוכרעו? ריבלין יקדם ממשלת אחדות

נשיא המדינה נערך ליום שאחרי הבחירות לכנסת ולמציאות בה רוב ראשי הסיעות לא ימליצו על מועמד אחד מוסכם לראשות הממשלה. בכוונת ריבלין לקדם ממשלת אחדות בין שני המועמדים המובילים ורוטציה בתפקיד ראש הממשלה, בדומה למתווה ממשלת הרוטציה ב-1984

יפעל לקדם אחדות. ריבלין (חדשות 2)

ישראל בדרך לממשלת אחדות ורוטציה? כך לפחות מתכנן נשיא המדינה ראובן ריבלין, במקרה ובו לא תהיה הכרעה ברורה בבחירות לכנסת ה-20 שייערכו בעוד כחודשיים וחצי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בבית הנשיא נערכים לימים מורכבים מאוד לאחר הבחירות, ולמצב שלא היה קיים בארץ מזה 31 שנה - מאז שהוקמה ממשלת הרוטציה בין פרס לשמיר ב-1984. אותה ממשלה הוקמה אז בהנחיית הנשיא המנוח חיים הרצוג, אביו של יו"ר העבודה כיום יצחק הרצוג.

ראשי הממשלה הבאים? נתניהו והרצוג (רויטרס)

אם תוצאות הבחירות ישקפו את מה שקורה כעת בסקרים, הנשיא לא יסתפק בתפקיד פסיבי במסגרתו הוא רק שומע את סיעות הבית, אלא ייטול תפקיד אקטיבי יותר, ויבקש מהמועמדים המובילים להגיע להסכמות שיאפשרו את הקמתה של ממשלה רחבה.

המתיחות בין נתניהו לריבלין תשפיע על זהות המועמד שירכיב את הממשלה?

על הרקע הזה, נשאלת השאלה האם המתיחות ששררה בין נתניהו לריבלין בבחירות לנשיאות, בהן ראש הממשלה פעל למנוע מריבלין להיבחר לנשיא, תשפיע על זהות המועמד עליו יטיל ריבלין את מלאכת הרכבת הממשלה.

היחסים האישיים לא ישפיעו על החלטת הנשיא (עמוס בן גרשום, לע"מ)

הנשיא הבהיר היום למקורביו כי המתיחות שהייתה לא תשפיע על הסוגיה הזו - וכי הוא יפעל בהתאם למציאות הפוליטית שתיווצר לאחר הבחירות. מה גם שאף אחד מהמועמדים האחרים לראשות הממשלה - הרצוג, לבני וליברמן - לא תמכו בריבלין במרוץ לנשיאות.