תמונות הנוף שהציתו סערה בקבוצת הוואטסאפ של הח"כים: "אנחנו נגד הציונות, לא נגד היהדות"

תמונות נוף תמימות לכאורה של הגליל הירוק והרי השומרון, פתחו דיון מדיני סוער בקבוצת הוואטסאפ של הח"כים וחדשות 2 Online. וגם: מי אשם בפיגוע אמש? מה המשמעות האמיתית של ציונות - ואיך כל זה קשור לפריימריז במפלגות השונות?

תמונות הנוף שחוללו סערה בוואטסאפ: דיון מדיני גועש במיוחד נרשם היום (שישי) בקבוצה של חברי הכנסת וחדשות 2 Online - הכל החל כשח"כ באסל גטאס שיתף תמונה של הנוף הנשקף מחלון ביתו בראמה, וכתב: "עבורכם הגליל הוא פריפריה שצריך לתמרץ את היהודים לגור בו, בעוד בשבילנו הגליל הוא לב ליבה של המולדת". הצטרפו לשידור החי מקבוצת הוואטסאפ כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתגובה לדברים שיתף דני דיין, הרץ ברשימת הבית היהודי, את נוף הרי השומרון הנשקף מביתו וכתב כי "מאמצי ההדרה של היהודים אינם צולחים". דיין התייחס לפיגוע אמש בו נפצעו שכניו, איילה שפירא בת ה-11 ואביה. "גם הטרור השפל וגם התעמולה השקרית - לא יצלחו. שבנו לשומרון וליהודה על מנת שיישארו לתמיד חלק אינטגרלי מהמדינה היהודית".

"עם ישראל שב לארץ מכורתו"

ח"כ גטאס לא נשאר חייב ואמר לדיין כי "הניסיון לתת גוון דתי ואלוהי לפרויקט קולוניאלי מודרני, שכלל נישול של העם הפלסטיני מאדמתו ומחירותו, לא יעזור". חבר הכנסת מבל"ד התייחס גם הוא לפיגוע בקבוק התבערה אמש ואמר כי הוא כואב על כל טיפת דם - אבל "האחריות כולה רובצת לפתח ממשלות ישראל שהקימו התנחלויות בשטחים הכבושים".

"לא מוכנים לקנות את זה יותר"

דיין הגיב לטענות של ח"כ גטאס כלפיו ואמר: "מה שאנחנו עושים כאן, בתל אביב ובגליל נקרא "ציונות". אני יודע שבשבילך זו מילה גסה ולכן אתה מתנגד ליהודים בגליל וליהודים בשומרון. אבל זה לא יעזור לך - הציונות מנצחת".

בנקודה הזו הצטרפו לדיון חברי כנסת ומועמדים נוספים - אלדד יניב, המתמודד ברשימת העבודה לכנסת, שהפציר בדיין וגטאס לחדול מהשנאה והפלגנות: "תחשוב איך אתם מכניסים את הרוח של ז'בוטינסקי, בגין וריבלין לשיח הציבורי".

"לעולם לא נקבל את מעמדנו כאזרחים סוג ב'"

"דני דיין מנסה לטשטש את הגבולות כי זה משרת את המטרה שלו", הוסיף ח"כ באסל גטאס. "זה לא אומר שעליי לקבל את מדיניות ייהוד הגליל, מדיניות האפליה וההדרה וההתייחסות אלינו כאל אויבים. אנחנו נגד הציונות, לא נגד היהודים".

ח"כ רונן הופמן מיש עתיד ענה לו ואמר כי דבריו פוגעים במטרות אותן הוא מייצג: "להיות נגד הציונות זה להיות נגד היהודים - ולהיות נגד היהודים זה להיות נגד. בקיצור, אתם נגד היהודים הציונים, לפחות תודה בזה. אתם פשוט משחקים לידי הימין הקיצוני שטוען כי אין פרנטר". חברו של הופמן למפלגה, ח"כ בועז טופורובסקי, הוסיף: " במקום לנסות (ולא להצליח) לערער על הלגיטימציה שלנו כאן, מציע לך לפעול למען בוחרייך ולדאוג (או לפחות לנסות לדאוג) לכך שכל אזרחי המדינה יהיו שווי זכויות וחובות".

"הח"כים מצטיינים בשנאה"

שמעון ריקלין, המתמודד ברשימת הבית היהודי הצטרף לוויכוח - ויצא בחריפות נגד דבריו של חבר הכנסת מבל"ד. "אתה משחק במילים כדי לטשטש שאתה לא מקבל נוכחות של מדינה יהודית, לא ביו"ש, לא בגליל ולמעשה בכל מקום כאן", אמר - וזכה לתגובה מאלדד יניב שאמר כי הניסיון להפוך אזרח ערבי לציוני לא יצלח. "הארץ הזו שייכת לשניים, לערבים היושבים בה וליהודים בכל העולם", ציטט יניב דברים של בן גוריון והוסיף כי זאת המשמעות של מדינה יהודית ודמוקרטית.

בהמשך הגיב גטאס לדברים נגדו ואמר: "אני בעד שוויון אזרחי מלא לאזרחים הערבים וטוען שזה פשוט לא יתקיים כל עוד המדינה מגדירה את עצמה כמדינת היהודים. אנחנו לעולם לא נסכים לקבל את המצב הקובע חוקית ועובדתית את מעמדנו כאזרחים סוג ב'. לא חושב שבן חורין באף מקום בעולם יסכים לזה".

בשלב הזה ח"כ מירי רגב מהליכוד הצטרפה לדיון ואמרה לח"כ גטאס כי שוויון מתבטא גם בזכויות וגם בחובות. היא שיתפה תמונה שלה מפגישה עם כומר הפועל למען גיוס נוצרים לצה"ל. "לח"כים הערבים יש מה ללמוד ממנו", אמרה.

"קל לשבת על הגדר ולבכות"

"מירי, פרסום התמונה שלו איתך תזיק לו וזה יזיק לכל המאמצים שלכם לגייס נוצרים", ענה לה באסל גטאס. "על מעשה טיפשי זה את תאבדי קולות בפריימריס. אני מקווה שחברי הליכוד יענישו אותך על כך".

ח"כ איילת שקד הגיבה ואמרה כי "באסל רודף אחרי הכומר, אבל משנה לשנה עולים כמות המתגייסים". גטאס הסביר את דבריו נגד הכומר ואמר: "זה רק טבעי שאעמוד נגד כומר שאין בינו לבין הדת והערכים שלה ולא כלום. הוא פשוט סוכן שמוכר את נשמתו בנזיד עדשים לממסד ששם לו מטרה לפלג אותנו לעדות בשיטת הפרד ומשול".